درخواست برای سلب صلاحیت قضایی از سعید مرتضوی

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران
Image caption سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، که نقش او در مورد بازداشتگاه کهریزک مورد توجه گزارش هیأت تحقیق مجلس ایران قرار گرفته است

در پی قرائت گزارش هیئت ویژه مجلس ایران در مورد حوادث پس از انتخابات و بازداشتگاه کهریزک، برخی از خانواده های آسیب دیدگان بازداشتگاه کهریزک خواستار سلب صلاحیت قضایی از سعید مرتضوی شدند.

صالح نیکبخت، وکیل خانواده امیر جوادی فر (از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک) روز دوشنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) به بی بی سی فارسی گفت که موکلان او به همراه خانواده های دیگر کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک می خواهند از سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و چند قاضی دیگر که به نظر آنها در جریان حوادث بازداشتگاه کهریزک نقش داشته اند، شکایت کنند.

آقای نیکبخت گفت که به همین منظور او و وکلای سایر آسیب دیدگان خواستار سلب صلاحیت قضایی از سعید مرتضوی هستند.

چندی پیش سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران با انتشار گزارشی از پرونده متهمان کهریزک در اواخر آذر ماه گذشته، مرگ سه نفر از بازداشت شدگان را بر اثر ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه تأیید کرد.

در گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح مرگ محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی را به دلیل ضرب و جرح ماموران زندان کهریزک اعلام کرده است.

'کیفر خواست متهمان کهریزک صادر شده است'

در واکنشی دیگر به گزارش هیئت ویژه مجلس درباره بازداشتگاه کهریزک، عضو هیات رئیسه مجلس ایران از صدور کیفر خواست متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک خبر داده است.

محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس ایران روز سه شنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است: "در این حادثه متهمان دو گروه بودند، گروهی از عوامل نیروی انتظامی و گروه دیگر از قوه قضائیه بودند."

این نماینده مجلس گفت: "متهمان نیروی انتظامی ۱۲ نفر بودند که به سرعت دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح به اتهامات آنها رسیدگی کرد."

آقای دهقان در ارتباط با متهامان بازداشتگاه کهریزک در قوه قضائیه گفته است: "بنابراین بود که همزمان با بررسی دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح، دادسرای انتظامی قضات هم به پرونده متهمان قوه قضائیه رسیدگی کند اما تاکنون به اتهامات این قضات رسیدگی نشده است."

این عضو هیأت رئیسه مجلس گفته است که حداقل پرونده سه نفر از قضات در خصوص کهریزک باید مورد بررسی قرار گیرد.

آقای دهقان در پاسخ به علت تأخیر در رسیدگی کردن به اتهامات قضات و مقامات قضایی مرتبط با پرونده بازداشتگاه کهریزک گفت: "برای رسیدگی به این موضوعات نیاز به گزارش مجلس نبود، چرا که همه مقامات قضایی از این موضوعات اطلاع دارند و اسناد کافی برای رسیدگی به این اتهامات وجود دارد."

این نماینده مجلس در ارتباط با متهم یا متهمان اصلی قوه قضائیه گفته است: "سال‌هاست پرونده این شخص در قوه قضائیه با اسناد کامل موجود است اما جای تعجب است که چرا به آن رسیدگی نمی‌شود."

گزارش هیأت ویژه مجلس ایران که مأمور بررسی حوادث پس از انتخابات و تحقیق پیرامون وقایع بازداشتگاه کهریزک شده بود، در روز ۱۶ دی (۶ ژانویه) تکمیل و در اختیار هیئت رئیسه مجلس این کشور قرار گرفت.

در این گزارش که روز یکشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) در جلسه علنی مجلس ارائه شد، سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران، به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شده است. آقای مرتضوی دلیل این کار را "فقدان ظرفیت زندان اوین" اعلام کرد.

مطالب مرتبط