نخستین جلسه محاکمه ۷ تن از رهبران بهائیان ایران برگزار شد

هفت متهم بهایی
Image caption اعضای گروه 'یاران' از اواخر اردیبهشت سال ۱۳۷۸ در بازداشت به سر می برند

دادسرای عمومی و انقلاب تهران می‌گوید که نخستین جلسه محاکمه ۷ تن از رهبران بهائیان ایران به اتهاماتی مانند 'جاسوسی' و 'فساد فی الارض' برگزار شده است.

روابط عمومی این دادسرا روز سه شنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) با انتشار خبری اعلام کرد که وکلای این افراد در جلسه دادگاهی که صبح سه شنبه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران تشکیل شد، حضور داشته اند.

بنا بر این گزارش، نماینده دادستان تهران کیفرخواستی را در جلسه دادگاه ارائه کرده که شامل اتهامات "جاسوسی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام"، "راه اندازی و گسترش تشکیلات غیرقانونی"، "همکاری با رژیم غاصب و اشغالگر قدس"، "مشارکت در جمع آوری اسناد طبقه بندی شده و ارائه آن به بیگانگان با هدف بر هم زدن امنیت کشور"، "تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور"، "تبانی و اجماع با هدف اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ایران"، "مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران" و "افساد فی الارض" بوده است.

دیان علایی، نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مقامات دادگاه اجازه حضور اعضای خانواده متهمان در دادگاه را نداده و آن را غیرعلنی اعلام کرده اند.

به گفته خانم علایی، با وجود غیرعلنی اعلام شدن جلسه دادگاه، حاضران تجهیزات فیلمبرداری را دیده اند که به محل محاکمه منتقل شده است.

هفت متهم این دادگاه اعضای گروهی موسوم به "یاران" هستند که به گفته مرکز بین المللی بهائیان، به امور بهائیان ایران رسیدگی می کرد.

این هفت نفر که اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ (اواسط مه ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند، فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت نام دارند.

هنوز روشن نیست که آیا همه متهمان به تمام موارد یاد شده در کیفرخواست دادستانی متهم شده اند یا اتهامات هر یک از آنها با دیگری تفاوت دارد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران بهائیت را به رسمیت نمی شناسد و فعالیت های بهائیان را غیرقانونی می داند.

روابط عمومی دادستانی تهران اعلام کرده است که "بر اساس اسناد و مدارک موجود" و "اعترافات متهمان"، آنها با حضور در منزل "سفرای کشورهای مختلف غربی" به تبادل اطلاعات و اخبار می پرداخته اند.

جرایم جاسوسی و فساد فی الارض در قوانین ایران مجازات اعدام دارد.

مطالب مرتبط