به روز شده:  01:47 گرينويچ - چهارشنبه 13 ژانويه 2010 - 23 دی 1388

دولت ایران 'ترور' استاد دانشگاه تهران را محکوم کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی کشته شدن مسعود علی‌ محمدی، استاد دانشگاه در تهران در اثر انفجار بمبی در این شهر، دولت ایران 'ترور' او را محکوم کرد و آن را به 'عوامل' دولت آمریکا نسبت داد. آمریکا این اتهام را رد کرده است.

هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای که در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری منتشر شده، نوشته است: "آدم ربايی و ترور پرده‌هايی از يک توطئه مشترک بر عليه ملت ايران تلقی می شود."

در این بیانیه آمده است: "از يك سو ماموران جاسوسی و اطلاعاتی دولت آمريكا در كشورهای ثالث اقدام به ربودن چند شهروند ايرانی و انتقال آنها به آمريكا می كنند و از سوی ديگر عوامل سرسپرده و خائن او (آمریکا) در داخل ايران دست به ترور يكی از شهروندان و صاحب‌ فكر و انديشه می‌زنند."

دولت آمریکا دست داشتن در قتل مسعود علی محمدی را رد کرده است و اتهام های مطرح شده از سوی ایران را "مضحک" خوانده است.

خبرگزاری رویتر نیز به نقل از یک مقام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نوشته است که هرگونه اتهام مبنی بر دخالت سیا در "ترور" مسعود علی محمدی کذب محض است.

گزارش های خبری از ایران حاکی است که مسعود علی محمدی صبح روز سه شنبه 22 دی (12 ژانویه) در مقابل خانه اش در قیطریه تهران به هنگام سوار شدن به اتوموبیلش در اثر انفجار بمب کشته شد.

در این گزارش ها آمده است که این بمب در یک موتورسیکلت پارک شده جاسازی شده بوده و به وسیله دستگاه کنترل از راه دور منفجر شده است.

همچنین در بیانیه هیئت دولت ایران آمده است که بنا به دستور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنيتی ایران "با استفاده از تمامی امكانات خود و به صورت گسترده در تلاش هستند تا ضمن شناسايی و بازداشت عامل و عاملان اين جنايت، حاميان خارجی آنان را در نزد افكار عمومی جهان رسوا كنند."

پیشتر نیز رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پس از کشته شدن آقای علی محمدی اعلام کرد که "علائمی" از دخالت اسرائیل، آمریکا و "عوامل داخلی" آن در این حادثه دیده می شود.

اما یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اتهام را مضحک خوانده و آن را رد کرده است.

با این حال مقام های ایرانی اعلام کرده اند که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این بمبگذاری را بر عهده نگرفته است.

شدت انفجار به حدی بود که شیشه های ساختمان اطراف انفجار شکسته شد

خبرگزاری های حامی دولت ایران و واحد مرکزی خبر (متعلق به سازمان صدا و سیما) آقای علی محمدی را "دانشمند فیزیک هسته ای" و "استاد متعهد و انقلابی" معرفی کرده و قتل او را نتیجه "اقدام تروریستی عناصر ضد انقلاب و استکبار" دانسته اند.

این در حالی است که امضای او در پای نامه حمایت گروهی از استادان دانشگاه از نامزدی میرحسین موسوی دیده می شود و برخی دانشجویان او در وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی نوشته اند که او سرسختانه از جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" حمایت می کرد.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در وبسایت دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، رشته تخصصی آقای علی محمدی "فیزیک ذرات بنیادین" بوده است و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم رابطه استخدامی او با این سازمان را "قویا" تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس آقای علی محمدی را یکی از اساتید "ولایی" توصیف کرده و در مورد سوابق او از تصدی ریاست دانشکده فیزیک و معاونت پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران یاد کرده است و رادیو و تلویزیون دولتی ایران، با نام بردن از وی به عنوان دانشمند هسته ای، عوامل آمریکا، اسرائیل و استکبار جهانی را به بمبگذاری روز سه شنبه متهم ساخته است.

سازمان بسیج مسضعفین نیز در اطلاعیه ای گفته است که آقای علی محمدی علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، استاد دانشگاه های امام حسین (وابسته به سپاه) و مالک اشتر نیز بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.