ایران: اگر منشور کوروش نیاید، روابط فرهنگی قطع می شود

منشور کوروش
Image caption منشور کوروش یک بار در زمان حکومت محمد رضاپهلوی در ایران، به نمایش درآمد

در حالی که موزه بریتانیا از توافق با مسئولین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران درباره فرستادن منشور کوروش به این کشور خبر می دهد، مدیر این سازمان تهدید کرد که "بدقولی انگلیسی ها" دراین باره، منجر به قطع روابط فرهنگی بین دو کشور خواهد شد.

حمید بقایی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان میراث فرهنگی، روز جمعه ۲۵ دی ماه (۱۵ ژانویه) درگفت و گو با خبرگزاری فارس آخرین مهلت داده شده به موزه بریتانیا برای "برگرداندن منشور کوروش" را روز شنبه ۲۶دی ماه (۱۶ ژانویه) عنوان کرد و گفت: "امیدوارم موزه بریتانیا تهدید ایران را در این زمینه جدی بگیرد." آقای بقایی در حالی تهدید به قطع ارتباط فرهنگی می کند که هفته پیش از این گفته بود: "وقفه ایجاد شده در زمان ورود این منشور منافاتی با اصل نمایش آن در کشور ندارد و به زودی زمان بعدی پیش بینی شده برای ورود منشور کوروش به کشور اعلام می شود و حتی ممکن است به ماه های پایانی امسال برسد."

رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران درباره دلیل تاخیر به وجود آمده گفت: "انگلیسی ها ادعا می کنندکه قطعات جدید کتیبه پیدا شده و می خواهند این قطعات را همراه منشور به ایران بفرستند."

این درحالی است که یکی از مسئولان امور مطبوعاتی موزه بریتانیا در پاسخ به بی بی سی فارسی به بیانیه ای اشاره کرد که در آن رسما اعلام شده که موزه بریتانیا و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران درباره تاخیر در زمان فرستادن منشور کوروش به ایران با هم توافق کرده اند.

بر اساس این بیانیه قطعه های جدیدی به تازگی در منطقه باستان شناسی بابل کشف شده است که می تواند به یافتن اطلاعات بیشتری درباره متن منشور کوروش کمک کند.

با توجه به اینکه نوشته های روی این اشیای تازه یافت شده مشابه نوشته های روی منشور کوروش است، می تواند به کشف نوشته های پاک شده و نابود شده روی منشور کوروش کمک کند.

مسئول امور مطبوعاتی موزه بریتانیا در پاسخ به بی بی سی فارسی اعلام کرد :"کارشناسان در موزه بریتانیا در حال بررسی این تکه های تازه کشف شده هستند و به زودی کارگاهی با شرکت کارشناسانی از ایران در این باره برگزار خواهد شد."

وی همچنین خبر داد که احتمالا در آینده این دو قطعه جدید همراه با منشور کوروش در تهران به نمایش گذاشته شود.

اواخر تابستان گذشته، سازمان میراث فرهنگی ایران اعلام کرده بود که مدیران موزه بریتانیا در مکاتباتی که با مقامات ایرانی داشته اند، علت "تأخیر" در انتقال این منشور را "ناآرام بودن فضای سیاسی ایران" عنوان کرده اند.

در ماه اکتبر گذشته، هانا بولتن، مسئول امورمطبوعاتی موزه بریتانیا با تایید اینکه قرار است منشور کوروش برای نمایش به ایران فرستاده شود، به روزنامه گاردین گفته بود: "ما امیدواریم بتوانیم به قولمان عمل کنیم، اما نمی توانیم زمانی برای این کار تعیین کنیم. ما در حال حاضر شرایط را در ایران زیر نظر داریم."

حمید بقایی در ادامه تهدیدهایش گفت که اگر آنها (موزه بریتانیا) به تعهدات خود عمل نکنند، "علاوه بر قطع روابط فرهنگی با آنها به دنیا اعلام خواهیم کرد با موزه بریتانیا همکاری فرهنگی نکنند. چون این مرکز ظاهرا علمی - پژوهشی در رفتار خود کاملا سیاسی رفتار می کند و به تعهدات خود پایبند نیست."

منشور کوروش، استوانه ای است سفالی که فرمان کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی، در مورد رفتار با مردم بابل پس از فتح این شهر به خط میخی بر آن نوشته شده است.

این جسم باستانی بیش از صد سال پیش توسط باستان شناسان انگلیسی در باقی مانده های شهر بابل در جنوب عراق پیدا شد و از آن زمان تا کنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

قرلر بود امسال این منشور با ارزش برای دومین بار و پس از ۳۷ سال در ایران به نمایش گذاشته شود اما حوادث و ناآرامی های پس از انتخابات ایران سبب شد که مسئولین موزه بریتانیا درباره زمان قرض دادن این جسم باارزش دچار تردید شوند.

مطالب مرتبط