آمریکا 'انزوای' ایران را از دستاوردهای دولت اوباما دانست

Image caption کاخ سفید برنامه اتمی ایران را از معضلات بزرگ پیش روی آمریکا می داند

کاخ سفید "انزوای بیشتر" ایران را یکی از موفقیت های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در عرصه سیاست خارجی در سال 2009 میلادی دانسته است.

این در حالیست که نمایندگان کشورهای عضو گروه 1+5 به احتمال زیاد روز شنبه (16 ژانویه) در نیویورک برای بررسی تحریم های احتمالی علیه ایران دیدار خواهند کرد.

بن روهدز، از مقام های شورای امنیت ملی آمریکا مستقر در کاخ سفید، روز سه شنبه (12 ژانویه) خط مشی دولت اوباما برای مذاکره چندجانبه با ایران را موفق ارزیابی کرد.

او در وبلاگ کاخ سفید نوشت: "زمانی که باراک اوباما وارد کاخ سفید شد، جامعه بین المللی در قبال ایران موضع واحدی نداشت و ایران در منطقه از موقعیتی قوی برخوردار بود. با گذشت یک سال از آغاز ورود آمریکا به مذاکرات، جامعه بین المللی بیش از همیشه در مورد اجرای تعهدات بین المللی ایران نظر واحد دارد و ایران منزوی تر شده است."

باراک اوباما روز 20 ژانویه سال 2009 میلادی رسما رئیس جمهوری آمریکا شد.

در آستانه سالروز ورود او به کاخ سفید، مقام های ارشد کاخ سفید از طرق مختلف از جمله در وبلاگ کاخ سفید "دستاوردهای" دولت او را به عموم یادآورد می شوند و می گویند که وی با معضلات بی سابقه ای مواجه بوده است.

با این همه، منتقدان محافظه کار باراک اوباما می گویند که او در عرصه سیاست خارجی به ویژه در قبال وقایع ایران ضعیف عمل کرده است.

باراک اوباما هشدار داده است که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی در اوایل سال میلادی جاری برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد کرد.

بن روهدز درباره ایران و کره شمالی در وبلاگ کاخ سفید می نویسد که اگر آماده باشند به تعهداتشان عمل کنند، امکان بهتر شدن رابطه آن ها با جامعه بین المللی وجود دارد، در غیر این صورت منزوی خواهند شد.

ایران چنین هشدارهایی را رد می کند.

دولت ایران به ویژه تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد را غیرقانونی می داند و می گوید فشارهای خارجی که سیاست های اتمی و خارجی این کشور را تغییر نمی دهد.

این در حالیست که به گفته وزیر امور خارجه آمریکا تحریم های آتی علیه ایران گروه کوچکی از مقام های ارشد جمهوری اسلامی را هدف قرار خواهد داد.

آمریکا خواهان تحریم نهادهای وابسته به دولت ایران و سپاه پاسداران جمهوری اسلامیست.

چین که یکی از کشورهای گروه 1+5 است و در مذاکرات اتمی با ایران شرکت داشته، در حال حاضر با تشدید تحریم ها علیه ایران مخالفت است.

مطالب مرتبط