ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از محاکمه هفت بهائی

هفت متهم بهایی
Image caption محاکمه این هفت نفر روز سه شنبه پس از 20 ماه حبس آغاز شد

شورای اتحادیه اروپا "نگرانی جدی" خود از شروع محاکمه هفت نفر از رهبران بهائیان ایران را بیان داشته و می گوید به نظر می رسد که انگیزه دولت ایران از وارد کردن این اتهامات تعلق این افراد به یک اقلیت مذهبی باشد.

اتحادیه اروپا همچنین نسبت به بازداشت اخیر 13 بهائی دیگر در ایران به اتهام دخالت دراعتراضات ضددولت ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست به سرکوب جامعه بهائیان پایان داده و این افراد را آزاد کند.

جمهوری اسلامی ایران که بهائیت را به رسمیت نمی شناسد و فعالیت های بهائیان را غیرقانونی می داند، روز سه شنبه درحالی که بیش از یک سال و نیم از زمان بازداشت این هفت نفر می گذرد، محاکمه آنها را به اتهاماتی چون "جاسوسی" آغاز کرد.

آمریکا شب قبل از آغاز محاکمه این اقدام ایران را محکوم کرده بود.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای که توسط "نمایندگان عالی" آن صادر شد نوشت که براساس ماده 18 کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که جمهوری اسلامی ایران از امضاکنندگان آن است، آزادی اندیشه، آگاهی و مذهب یک حق بنیادی و غیرقابل انکار است که باید در هر شرایطی تضمین شود.

این اتحادیه خواستار محاکمه عادلانه، منصفانه و علنی این هفت نفر با احترام به کلیه استانداردهای بین المللی براساس کنوانسیون حقوق بشر شد.

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، هفت نفری هستند که سال گذشته دستگیر شدند.

"جاسوسی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام"، "راه اندازی و گسترش تشکیلات غیرقانونی"، "همکاری با رژیم غاصب و اشغالگر قدس"، "مشارکت در جمع آوری اسناد طبقه بندی شده و ارائه آن به بیگانگان با هدف بر هم زدن امنیت کشور"، "تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور"، "تبانی و اجماع با هدف اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ایران"، "مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران" و "افساد فی الارض" از اتهاماتی است که دادسرانی عمومی و انقلاب تهران به آنها وارد کرده است.

وزارت خارجه آمریکا پیش از آغاز محاکمه در بیانیه ای نوشت که این هفت نفر برای بیش از 20 ماه تحت بازداشت بوده اند بدون آنکه هیچ گونه شواهدی علیه آنها ارائه شود و به مشاوره حقوقی دسترسی داشته باشند.

"جامعه جهانی بهائی" و خانواده های این هفت نفر این اتهام ها را بی اساس می دانند.

دیان علایی نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مقامات دادگاه با غیرعلنی اعلام کردن آن در روز سه شنبه مانع حضور اعضای خانواده متهمان در دادگاه شدند.

به گفته خانم علایی با وجود غیرعلنی اعلام شدن جلسه دادگاه، حاضران تجهیزات فیلمبرداری را دیده اند که به محل محاکمه منتقل شده است.

هفت متهم این دادگاه اعضای گروهی موسوم به "یاران" هستند که به گفته مرکز بین المللی بهائیان، به امور بهائیان ایران رسیدگی می کرد.

این هفت نفر اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ (اواسط مه ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند.

مطالب مرتبط