بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 22 دی

تیترهای اول

اعتماد "حرف های تازه خاتمی و هاشمی" را در صدر اخبار خود آورده، "سکوت نکرده ام" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول آرمان است، رسالت از زبان رییس قوه قضائیه نوشته "هیچ فتنه گری در حریم امن قرار نخواهد گرفت" و خراسان از همین مقام در عنوان اصلی خود نقل کرده "در نظارت بر مطبوعات و رسانه ها باید قانون و اعتدال رعایت شود".

"تکاپوی آمریکا برای مصالحه هسته ای با ایران" عنوان اصلی جوان است، "پاسخ دیپلوماتیک ایران به پیشنهاد آمریکا" خبر اول تهران امروز، "رقابت 75 فیلم در اولین جشنواره تلویزیونی" تیتر اول جام جم، ایران از "عملیات ضربتی علیه شرکت های هرمی" خبر داده و آفتاب یزد از "برخورد محتاطانه اصولگرایان با رحیم مشائی".

مردم سالاری در گزارش اصلی خود از "سخنگويي در مقابل دوربين صدا و سيما" نوشته، دنیای اقتصاد از "اقتصاد پس از یارانه های هدفمند" گزارش داده، جمهوری اسلامی از قول مجلس نوشته "اول بودجه 89 بعد برنامه" و جهان صنعت در تیتر اول خود خبر داده که 39 هزار میلیارد تومان سهام معلق است".

عنوان اصلی کیهان این است "رشوه سه میلیارد دلاری عربستان برای سقط کردن دولت مالکی".

گزیده مقالات

پروژه معطل مانده

کیهان در سرمقاله خود نوشته در هفته هاي گذشته، زير پوسته آشكار جامعه سياسي در ايران، بازي هايي شكل گرفته كه هدف همه آنها يك چيز بيشتر نيست و آن هم اين است كه جريان فتنه و خصوصا سران آن را به اصطلاح «قسر» در ببرند. تا امروز، فقط بخش اندكي از اين پروژه علني شده و بخش هاي بسيار مهم و بزرگتر آن به دليل اختلالي كه در گام اول پروژه رخ داد، معطل مانده است.

این روزنامه ادعا کرده سران جناح اصلاح طلب اكنون دريافته اند، روند فعلي ديگر قابل ادامه دادن نيست و بايد هرچه زودتر راهي براي خروج از آن بيابند. بر اين مبنا اگر وضع فعلي ادامه پيدا كند تنها حاصل آن اين خواهد بود كه با پرونده هايي سنگين تر و در شرايطي بسيار بدتر مجبور مي شوند كوتاه بيايند و عقب بنشينند.

به نوشته کیهان برخي از محافل مرتبط با فتنه گران احساس مي كنند با تداوم شرايط امنيتي حتي اگر با آنها برخورد نشود مجال هرگونه فعاليت سياسي در آينده از آنها ستانده خواهد شد به همين دليل تصميم گرفته اند براي متوقف نماندن پروژه هاي سياسي شان كه فعلا بر انتخابات شوراها متمركز است، هر طور شده از وضع فعلي خارج شوند.

دو جام برای اصلاحات

رسالت در سرمقاله خود نوشته جريان دوم خرداد امروز در جغرافياي مکاني و زماني يک تصميم گيري بزرگ قرار دارد. مکان و مجالي که فرصت محدودي براي انتخاب از بين دو کاسه است. دو کاسه اي که هيچ وقت يک کاسه نمي شوند و همپالگان را ياراي همدمي نيست. مسئله سرکشيدن يکي از اين دوکاسه است. جامي مملو از شوکران تلخ يا ظرفي پر از نوشداروي شفابخش.

به نظر این روزنامه هوادار دولت: جام زهر جريان سياسي دوم خرداد را براي هميشه از صحنه سياسي ايران حذف مي کند و نوشدارو حيات سياسي اين جريان را دوباره باز مي گرداند. دوم خرداد محتضر بايد بين مرگ و زندگي سياسي انتخاب کند. البته اين مهم بدين شرط است که دوم خردادي ها به بيماري صعب العلاج و وضعيت در حال احتضار خود اعتراف کنند و بپذيرند. اطاله تصميم گيري شايد حتي فردا خيلي دير باشد. سينه سهراب شکافته شده و پرنده مرگ بالاي سر او در حال پرواز است.

جواب به مطهری

کیهان نامه علی مطهری را در رد نوشته های دیروز مدیر این روزنامه با این مقدمه چاپ کرده که به احترام آیت الله مطهری دست به این کار می زند. نامه ای که در بخشی از آن این نماینده تهران نوشته برای آن که فتنه ها خاموش شود خوب است شريعتمداري و همكارانش براي چند ماهي به يك منطقه مصفا سفر كرده و استراحت بفرمايند و البته هزينه آن را دلسوزان واقعي انقلاب اسلامي خواهند پرداخت، آنگاه خواهيد ديد كه اين فتنه به آساني خاموش مي شود»

مدیر کیهان در پاسخ به پيشنهاد علی مطهري نوشته قبل از شما نيز بسياري از كساني كه جنابعالي امروزه سنگ حمايت آنها را به سينه مي زنيد از اينگونه رشوه ها به كيهان پيشنهاد كرده بودند ولي «ما آبروي فقر و قناعت نمي بريم» و گردش و خوشگذراني در نقاط خوش آب و هوا ارزاني كساني باد كه به قول حضرت امير دین آن ها دینارهایشان است.

عملکرد ناکامی دولت

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به روابط مجلس و دولت پرداخته و نوشته با توجه به مشکلات معیشیتی موجود در کشور انتظار مي رفت دولتمردان ضمن رفع مشكلات اجرايي برنامه نقطه نظرات خود را كه قاعدتا مي بايست مرزبنديهاي شفاف عمده و مقتضي با روح كلي حاكم بر برنامه چهارم مي داشت ارائه كنند تا زمينه تصحيح برنامه چهارم فراهم شود ولي اين اتفاق نيفتاد.

به نوشته این دولت در چهار سال گذشته همواره با بي ميلي فراواني گزارش عملكرد خود را در مورد برنامه چهارم به مجلس ارائه داده است . درحالي كه بنابر حكم همين برنامه اين گزارش بايد تا پايان نيمه هر سال در مورد سال گذشته ارائه شود البته با مرور بندهاي فوق مي توان تا حدود زيادي ريشه و علت اين رفتار دولت را درك كرد

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه نوشته بايد پذيرفت كه اين مسئله متاسفانه پايبنديهاي دولت بر بسياري از احكام برنامه و موفقيتهاي آن را در تحقق بخشي از اهداف برنامه كه حتي در مواردي بيشتر از هدف گذاريهاي صورت گرفته هم بوده تحت الشعاع خود قرار داده و اين تفكر را دامن مي زد كه علت تاخير در ارائه گزارش عملكرد ناكامي در تحقق اهداف است درحالي كه لزوما اينگونه نبود.

بسترسازی برای یک مکتب

رسالت از قول یکی از نمایندگان قم در مجلس درباره تازه ترین اظهار نظر اسفندیار رحیم مشائی نوشته اين پروژه اي است که در تمامي سخنراني وي چه در داخل و چه در خارج از کشور دنبال مي شود و حکايت از آن مي کند که اين فرد به دنبال ايجاد يک نوع بستر سازي براي مکتبي خاص است.

کیهان در مقاله ای از رییس دفتر رییس جمهور پرسیده مباحث كارشناسي و نظري و تخصصي دقيق چه ربطي به شما دارد كه هر از چندگاهي اصرار و تعمد داريد وارد آن مباحث شده و اظهارات شائبه برانگيز به زبان جاري كنيد و هزينه هاي آن را پاي دولت خدمتگزار بنويسيد؟ شما اگر رئيس دفتر رئيس جمهور هستيد بايد با امانتداري و تحفظ با اين جايگاه برخورد كنيد چرا كه اساساً بدون عنوان و جايگاه، اهميت و موضوعيتي نداريد كه به مراسمي دعوت شويد يا اظهارات شما محل بحث و انتقاد و اعتراض قرار گيرد؟

کیهان پيشنهاد کرده با توجه به علايق اسفنديار رحيم مشايي، وي به جاي مديريت دفتر رئيس جمهور به علايق فكري و نظري و تاريخي خود بپردازد و مثلاً به عنوان دانشجوي يكي از رشته هاي الهيات يا تاريخ يا تاريخ اديان و... سراغ تحقيق و پژوهش و مطالعه برود يا اينكه يكي از مديريت هاي پژوهشي محدود و تاريخي را به آقاي مشايي واگذار كنند تا هم او به فرضيه پردازي ها و آزمون و خطا و علايق كذايي خود بپردازد .

رقمی با 12 صفر

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته تعداد صفرهای 39 هزار میلیارد تومان 12 تاست. دو رقم با 12 صفر مقابلش. اشتباه نکنید سرمقاله را با کلاس ریاضیات دبستان اشتباه نگرفته‌ایم. دیروز دراخبار آمده بود : مدیریت 39 هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور به علت عملیاتی نشدن 30 شرکت سرمایه‌گذاری استانی و لغو حکم واگذاری مدیریت سهام عدالت به دولت روی هوا مانده است.

به نوشته این مقاله این مبلغ چیزی حدود نیمی از درآمدهای نفتی سالانه ایران است. سهام عدالت، عبارت جالب و دلنشینی بود که بارها به نام‌های گوناگون خوانده شد. یکی آن را پول نفت می‌گفت که قرار بود سر سفره‌ها بیاید ،‌دیگری سهم 50 هزار تومانی برایمان در نظر گرفته بود. آن یکی اولی مسابقه را برد و پول نفت را سهام عدالت نامید. حالا همان عبارت جالب و دلنشین کابوس مدیریتی شده است که نمی‌تواند برایش تصمیم درستی بگیرد.

جهان صنعت در نهایت پرسیده راستی با 39 هزار میلیارد تومان چند گرسنه سیر می‌شوند؟

سود فراوان یا خسارت بسیار

مجید سلیمی بروجنی در سرمقاله مردم سالاری نوشته بالاخره، پس از حرف و حديث هاي فراوان و آمد و شدهاي بسيار طرح هدفمند کردن يارانه ها با رفع ايرادات ابلاغ شده از سوي شوراي نگهبان به تصويب مجلس نشينان رسيد. با اينکه لايحه مذکور به تصويب مجلسيان رسيد اما شاهد بوديم که بزرگان مجلس هنوز از بابت چگونگي اجراي آن دل نگراني هاي بسياري دارند.

به نوشته این روزنامه نزديک به سه دهه است که بزرگان و دولتمردان ما تصميم بر هدفمند کردن يارانه ها داشته اند، وليکن هر بار به دلايلي اجراي کار به بن بست خورده است. شرايط اقتصاد ايران به گونه اي است که اگر طرح هدفمندسازي يارانه ها پيروز شود گامي بسيار بزرگ برداشته شده است و چنانچه سرانجام آن شکست باشد باعث تحميل خساراتي بر پيکره اقتصاد ايران مي شود که تا سال هاي سال آن را آزار خواهد داد.

چاوز: کاهش ارزش پول ملی

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد با این مقدمه که هوگو چاوز بار دیگر در دنیا خبرساز شد نوشته از یک سو افزایش نرخ دلار، در کشوری با تورم بالای سالانه همانند ونزوئلا اجتناب‌ناپذیر است و از سوی دیگر تثبیت نرخ ارز با توجیه جلوگیری از نرخ تورم در ماه‌ها و سال‌های آینده به عنوان یک سیاست پوپولیستی که موجب می‌شود تا سیاستمداران بتوانند به راحتی اقدام به خرج کردن ارزهای نفتی در اقتصاد نمایند.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده چاوز به درستی فهمیده است که ادامه وضعیت موجودِ تثبیت نرخ ارز ناممکن است؛ چرا که علاوه بر ورشکستی‌های گسترده در صنایع داخلی، موجبات کاهش درآمد شرکت‌های دولتی و عدم توانایی آنها را برای اداره خود فراهم آورده است. اما در این شرایط هم چاوز باز رویکردی نادرست را اتخاذ کرده است.

شتاب مذموم

محمد دادخواه در مقاله ای در اعتماد نوشته در اخبار روزنامه ها آمده بود شمار اندکي از مجلسيان در پي آنند با ارائه طرحي چندفوريتي مدت زمان حق اعتراض به راي دادگاه بدوي متهمان به جرم محاربه را کاهش دهند و فاصله آن را از 20 روز کنوني به پنج روز تقليل دهند. ديدم به قول سعدي «اگر خاموش بنشينم گناه است،»

این حقوقدان در مخالفت با طرح نمایندگان هوادار دولت نوشته کلام نخست آنکه در شرع و عرف، عجله را مذموم داشته اند و به ويژه در کار دادگستري و دادباني و دادگري، دعوت به تاني و تامل و توقف بسيار شده است. چه بسيار تصميم هاي قضايي را که امکان بازگشت و جبران مافات نيست.