شری بلر سرکوب بهاییان ایران را محکوم کرد

Image caption شری بلر گفت با طرح این موضوع در ابعاد بین المللی قصد دارد دولت ایران را برای آزاد کردن بهاییان زیر فشار بگذارد

شری بلر، همسر نخست وزیر پیشین بریتانیا و وکیل فعال حقوق بشر است، در گفتگو با بی‌بی‌سی سرکوب بهاییان ایران را محکوم کرد.

خانم بلر در گفتگو با برنامه رادیویی "ورلد تودی" تاکید کرد که بهاییت دینی است که سازمان ملل به رسمیت می شناسد اما ایران آن را به عنوان دین قبول ندارد.

این فعال حقوق بشر با انتقاد از نحوه برخورد با بهاییان بازداشت شده در ایران و چگونگی برخورداری آنها از حقوق اولیه مانند دسترسی به وکیل مدافع، گفت که وکلای آنها به شدت محدود شده اند و به آنها اجازه دیدار با موکلانشان داده نشده است.

شری بلر، ضمن حمایت از حقوق بهاییان در ایران گفت با طرح این موضوع در ابعاد بین المللی قصد دارد دولت ایران را برای آزاد کردن بهاییان زیر فشار بگذارد.

خانم بلر گفت، تجربه نشان داده که ایران نسبت به واکنش های بین المللی در مواردی از این دست، بی اعتنا نیست.

او معتقد است که پیروان بهاییت، مرتکب هیچ خطایی نشده اند که لازم باشد به خاطر آن محاکمه شوند.

این در حالی است که شورای اتحادیه اروپا هم روز گذشته ( 12 ژانویه) "نگرانی جدی" خود را از شروع محاکمه هفت نفر از رهبران بهائیان ایران ابراز کرده بود.

اتحادیه اروپا همچنین نسبت به بازداشت اخیر 13 بهائی دیگر در ایران به اتهام دخالت در اعتراضات ضددولتی ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست به سرکوب جامعه بهائیان پایان داده و این افراد را آزاد کند.

جمهوری اسلامی ایران که بهائیت را به رسمیت نمی شناسد و فعالیت های بهائیان را غیرقانونی می داند، روز سه شنبه( 12 ژانویه) درحالی که بیش از یک سال و نیم از زمان بازداشت این هفت نفر می گذشت، محاکمه آنها را به اتهاماتی چون "جاسوسی" و "فساد فی الارض" آغاز کرد.

آمریکا نیز شب قبل از آغاز محاکمه، این اقدام ایران را محکوم کرده بود.

روز گذشته جلسه محاکمه هفت نفر از رهبران جامعه بهاییان ایران برگزار شد، ولی جزئیات آن منتشر نشده است.

هفت متهم این دادگاه اعضای گروهی موسوم به "یاران" هستند که به گفته مرکز بین المللی بهائیان، به امور بهائیان ایران رسیدگی می کرد.

این هفت نفر اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ (اواسط مه ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند.

مطالب مرتبط