واکنش انجمن های دانشجویی به احکام دانشجویان معترض

تصویر جمعی از جوانان معترض که به نشان دادن علامت "وی" و نشان های سبز در خیابان حضور یافته اند
Image caption اعلام احکام قضایی دانشجویان معترض بازداشت شده موجب اعتراض انجمن های دانشجویی شده است

در پی اعلام احکام قضایی برخی از دانشجویان بازداشت شده در جریان رویدادهای سیاسی اخیر در ایران، تعدادی از انجمن های دانشجویی و تشکل های جوانان با صدور بیانیه هایی از نحوه برخورد با اعتراضات دانشجویی و فعالیت های سیاسی دانشجویان انتقاد کردند.

خبرنامه دانشجویی امیرکبیر روز چهارشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) بیانیه ای را به نقل از "جمعی از فعالین دانشجویی شمال کشور" منتشر کرده است که طی آن به صدور حکم ضیاء نبوی، دانشجوی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، اعتراض شده است.

ضیاء نبوی از دانشجویان موسوم به "ستاره دار" است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "ما جمعی از یاران نزدیک سید ضیا نبوی و فعالین دانشجویی شمال کشور برای تنویر افکار عمومی شهادت می دهیم که وی شرافتمندانه در طول ۶ سال فعالیت سیاسی و دانشجویی در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل فقط برای ارزش های والای انسانی همچون آزادی، حقوق بشر و جلوگیری از اهمال حقوق دانشجویان تلاش کرد و هیچ گونه ارتباطی با سازمان مجاهدین خلق نداشت و همچون سایر دانشجویان مرزبندی های آشکاری با این گروه داشت."

'بدرفتاری با دانشجویان فرار به جلو است'

در بیانیه ای دیگر سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) به محکومیت های طولانی و شدید چند دانشجو و فعال سیاسی دیگر اعتراض و بازداشت گسترده روزنامه نگاران، دانشجویان، فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر را "نوعی فرار به جلو جهت انحراف افکارعمومی" ارزیابی کرده است.

در این بیانیه به احکام صادره برای احمد زید آبادی، دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت، عبدالله مومنی، سخنگوی این سازمان، رشید اسماعیلی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت، و سلمان سما، از فعالان دانشجویی، اعتراض و این احکام "ناعادلانه" خوانده شده است.

احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به تحمل ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت دائمی از فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

او در سال ۱۳۷۹ هم به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" محاکمه شد و بیش از یک سال را در زندان به سر برد.

'روزه سیاسی' برای آزادی زندانیان

در بیانیه ای دیگر سایت کلمه که اخبار میرحسین موسوی را منتشر می کند، بیانیه ای منتسب به "ستاد جوانان حامی موسوی و خاتمی" منتشر کرده که طی آن اعضای این ستاد اعلام کرده اند روز پنجشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) ضمن خواندن سوره یاسین "روزه سیاسی" خواهند گرفت.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "جمعی از بهترین فرزندان این سرزمین، روزهای عمر خود را در سلول های انفرادی و زندان سپری می کنند، تنها به جرم اینکه عدالت و آزادی – آرمان مشترک همه ادیان و رسولان الهی- را از خاستگاهی قانونی و نفی خشونت مطالبه کرده اند."

مطالب مرتبط