طرح قطع رابطه با بریتانیا به کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران برگشت

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی گفته است که موضوع روابط خارجی باید با وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی هماهنگ شود

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که طرح "قطع ارتباط با دولت انگلستان" برای بررسی بیشتر، از دستور کار مجلس خارج و به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده است.

در جلسه روز چهارشنبه، ۲۳ دیماه ۱۳۸۸ ابتدا طرح یک فوریتی بازنگری و کاهش روابط با دولت انگلستان که به امضای ۳۵ نفر از نمایندگان رسیده بود، در دستور کار مجلس قرار گرفت، اما در نهایت رئیس مجلس اعلام کرد که به دلیل "حساسیت" و "جدیت" این موضوع، بررسی های بیشتر باید به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شود و پیگیری های لازم از طریق وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی انجام گیرد.

وب سایت خبری الف، متعلق به احمد توکلی (از نمایندگان اصولگرای مجلس) دلیل طرح موضوع قطع رابطه با دولت انگلستان از سوی این عده از نمایندگان را دخالت های مستقیم و غیر مستقیم دولت انگستان در امور ایران، به ویژه "نسل کشی در جنگ جهانی اول، کودتای رضاخان، سرنگونی دولت مصدق و حمایت از رژیم صدام بر علیه جمهوری اسلامی ایران" عنوان کرده است.

سایت الف یکی دیگر از اهداف نمایندگان از این طرح یک فوریتی را "اظهارات مکرر و صریح مقامات رسمی دولت انگلستان در حمایت از فتنه گری های قبل و بعد از انتخابات دولت دهم و پشتیبانی مالی و همچنین تبلیغات رسانه ای و اعزام جاسوس" اعلام کرده است.

در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت ایران موظف خواهد بود که همه روابط سیاسی خود را با دولت انگلستان به حالت تعلیق درآورد و برقراری مجدد این روابط را به "عذرخواهی رسمی و علنی" مقامات انگستان در مورد سیاست های این کشور در قابل ایران منوط کند. علاوه بر این، دولت موظف خواهد بود هر شش ماه یک بار گزارش اقدامات خود را در این مورد به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران که با اعتراضات گسترده مخالفان دولت همراه بوده است، بارها دولت بریتانیا را متهم کرده اند که با دامن زدن به ناآرامی ها، بر علیه منافع ملی این کشور عمل کرده است.

این اتهامات علیه دولت بریتانیا تا جایی پیش رفت که حتی چند نفر از کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران به مدت چند روز بازداشت شدند و حسین رسام، تحلیلگر سیاسی سفارت بریتانیا در تهران محاکمه و به ۴ سال حبس محکوم شد.

این در حالیست که مقامات دولت بریتانیا در ماه های اخیر در چند مورد ضمن محکوم کردن خشونت های به کار رفته از سوی حکومت ایران در سرکوب معترضان، اعلام کرده اند که در ناآرامی های پس از انتخابات در ایران هیچ دخالتی نداشته است.

قطع روابط با انگلستان؛ از منافع ملی تا تحصیل "آقازاده ها"

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه امروز گفت که طرح کاهش یا قطع روابط با دولت انگستان را نیازمند کار کارشناسی می داند: "تصویب چنین طرحی بدون توجه به منافع ملی کشور کار شتاب زده ای است که به مطالعات بیشتر نیاز دارد".

آقای بروجردی همچنین اعلام کرد که گزارش این کمیسیون در مورد طرح کاهش روابط با دولت انگلستان، پس از تعطیلات هفته آینده بررسی خواهد شد.

در همین حال اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاکی از برخی اختلاف نظرها در مورد میزان و نوع کاهش روابط با دولت انگستان است.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن انتقاد از اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "با وجود بررسی این موضوع در مجلس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی بلافاصله در مقابل کمیسیون امنیت ملی اعلام موضع کرد و اعلام داشت که کاهش روابط با انگلیس در دستور کار ما نیست و ما این گلایه را از وزیر مربوط و دستگاه دیپلماسی داریم".

آقای جلالی در ادامه صحبت های خود در جلسه امروز مجلس، بازنگری در روابط با انگلیس را "مطالبه جدی مردم و مجلس" دانست و از سیاست های متضاد در رویکرد با دولت انگستان انتقاد کرد: "ما امروز پاسخی برای افکار عمومی در زمینه رابطه با انگلیس نداریم زیرا سیاست رسانه ای ما در رابطه با انگلیس یک چیز است، اما سیاست دیپلماتیک ما گسترش روابط با این کشور است".

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه انتقاد خود گفت: "این طور نباشد که نسبت به اقدامات انگلیس بی تفاوت بگذریم و فقط برخی مقامات اظهارنظرهایی در این زمینه داشته باشند و چند لفظ سیاسی به کار ببرند اما روابطمان همچنان برقرار باشد و آقا زاده ها در آنجا تشریف داشته باشند و تحصیل کنند".

واکنش وزارت امور خارجه

Image caption وزیر امور خارجه ایران پیش از این بریتانیا را تهدید کرده بود که در صورت ادامه موضعگیری های اخیر این کشور علیه ایران، "تو دهنی خواهد خورد"

همزمان منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران بدون نام بردن از انگلستان گفته است: "برخی از کشورها دخالت های نادرست و اظهارات ناصوابی داشتند و طراحی های خاص تبلیغاتی را صورت دادند که به لطف خدا و هوشمندی رهبری و مقاومت ملت ایران همه نقش بر آب شد".

وزیر امور خارجه ایران پیش از این در واکنش به موضعگیری مقامات بریتانیایی در قبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، گفته بود که اگر بریتانیا به این گونه موضع گیری ها ادامه دهد "تو دهنی خواهد خورد".

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات روز عاشورا در ایران که گزارش ها و تصاویر آنها در سطح جهان پخش شد، شماری از کشورهای جهان از جمله بریتانیا، و چندین سازمان بین المللی، از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، آنچه را که خشونت دولت ایران با شهروندان این کشور می خواندند به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

آنان تاکید کردند که آزادی بیان و اجتماعات از جمله حقوق شناخته شده مردم در معاهدات بین المللی است و دولت جمهوری اسلامی موظف است به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

در واکنش به این انتقادات، وزارت امور خارجه به خصوص دولت بریتانیا را هدف انتقاد شدید قرار داد اما مشخص نیست که با توجه به گستردگی واکنش بین المللی نسبت به حوادث روز عاشورا، از جمله از سوی دولت روسیه، به چه دلیل مقامات جمهوری اسلامی دولت بریتانیا را هدف اصلی انتقاد خود قرار دادند.

مطالب مرتبط