سه نفر در آمریکا به صادرات غیرمجاز به ایران متهم شدند

وزارت دادگستری آمریکا
Image caption مراجع قضایی فدرال پرونده قاچاق کالاهای ممنوع به ایران را به جریان انداخته اند

مراجع قضایی آمریکا سه ایرانی را به فروش غیرمجاز "تجهیزات حساس" به ایران متهم کرده اند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که سه مرد به اتهام اقدام در فروش تجهزات و فن آوری حساس به ایران در مغایرت با قوانین دولت فدرال در ممنوعیت فروش برخی اقلام به این کشور تحت تعقیب قرار گرفته اند.

براساس این گزارش یک دادگاه فدرال جرایر آوانسیان، پنجاه و شش ساله، متولد ایران و ساکن لس آنجلس، و فرهود معصومیان، چهل و دو ساله و تبعه ایران، را رسما به اقدام برای قاچاق اقلام ممنوع، پولشویی و جرایم دیگر متهم و برای آنان حکم پیگرد قانونی صادر کرده است.

آقای آوانسیان روز دوشنبه این هفته در خانه مسکونی خود در حومه لس آنجلس، ایالت کالیفرنیا، بازداشت شد و حکم بازداشت آقای معصومیان نیز صادر شده است.

پیگرد قانونی این دو نفر در پی بازداشت فردی به نام امیرحسین صیرفی صورت می گیرد که اوایل هفته جاری در شهر فرانکفورت، آلمان، بازداشت شد.

مقامات قضایی آلمان گفته اند که دولت ایالات متحده درخواستی را برای استرداد آقای صیرفی تسلیم آلمان کرده و حکم دادگاه برای بازداشت موقت وی نیز براساس این درخواست صورت گرفته است.

در حکم بازداشت آقای آوانسیان آمده است که وی صاحب و گرداننده یک شرکت مستقر در کالیفرنیا بوده و متهم است که در خلال دست کم دو سال گذشته، به منظور صدور موتورهای تخلیه هوا و تجهیزات مربوطه با آقایان معصومیان و صیرفی از طریق ایمیل ارتباط داشته است.

این سه نفر متهم شده اند که در نظر داشته اند این اقلام را بدون کسب مجوز و از طریق یک منطقه آزاد تجاری در امارات عربی متحده به ایران ارسال کند.

براساس قوانین ایالات متحده در مورد تحریم تجاری ایران، شهروندان و موسسات آمریکایی از صدور اینگونه اقلام به ایران بدون کسب مجوز دولتی منع شده اند و تخلف از این قوانین می تواند مجازات های سنگینی را به دنبال داشته باشد.

به نقل از مقامات قضایی آمریکا گزارش شده است که تجهیزاتی که در دادخواست علیه این سه نفر به آنها اشاره شده قابلیت کاربرد در ساخت تسلیحات اتمی را دارد.

علاوه بر تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل به دلیل برنامه های هسته ای ایران، دولت آمریکا یک رشته محدودیت های تجاری و مالی یکجانبه را نیز علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.

مطالب مرتبط