آزادی پنج نفر از بازداشت شدگان روز عاشورا

تصویری از دادگاه دسته جمعی بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران
Image caption در پی ناآرامی های پس از انتخابات خرداد در ایران صدها تن از فعالان سیاسی و دانشجویی دستگیر شده اند

بنا بر گزارش سایت های اصلاح طلبان ایران، پنج نفر از بازداشت‌شدگان پس از حوادث روز عاشورا در این کشور آزاد شده‌اند.

سایت کلمه که اخبار مرتبط با میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت را منتشر می کند، روز پنجشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) خبر آزادی شاهپور کاظمی، برادر همسر آقای موسوی و حسن عابدی جعفری از مشاوران او را منتشر کرده است.

شاهپور کاظمی ، پیش از این و در پی دستگیری های پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری به مدت پنج ماه در بازداشت بسر برد و در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

آقای کاظمی در موج تازه بازداشت های پس از حوادث روز عاشورا، برای دومین بار بازداشت شد.

به گزارش سایت نوروز متعلق به حزب مشارکت ایران اسلامی، عابدی جعفری از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی و از مشاوران اوست که روز هفتم دی ماه دستگیر شده بود.

همچنین سایت نوروز روز چهارشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) از آزادی سه عضو ستاد جوانان این حزب که در انتخابات اخیر با نام "ستاد ۸۸" از میرحسین موسوی حمایت می کردند، خبر داده است.

به گزارش نوروز، زویا حسنی از اعضای جوان حزب مشارکت و ستاد ۸۸ که روز ۷ دی و در پی حوادث روز عاشورا دستگیر شده بود، آزاد شده است.

نوروز همچنین از آزادی دو عضو دیگر ستاد ۸۸ در کرمانشاه به نام های مسلم عارفی فرد و پویا میرزایی در روز چهارشنبه ۲۳ دی خبر داده است.

بنابر این گزارش، جوانان ستاد ۸۸ روز پنجشنبه ۲۴ دی در اعتراض به تداوم بازداشت زندانیان سیاسی "روزه سیاسی" می گیرند.

همزمان خبر می رسد که سهیل نویدی یکتا، یکی از متهمان حودادث پس از انتخابات ایران در دادگاه تجدید نظر تبرئه شده است.

ابراهیم ابویی، وکیل آقای نویدی یکتا، روز چهارشنبه ۲۳ دی به سایت کلمه گفت: "نخست شعبه بیست وششم دادگاه انقلاب اسلامی آقای نویدی یکتا را به اتهامات تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی و با در نظر گرفتن اشد مجازات، در مجموع به هفت سال حبس تعزیری و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم کرد که پس از تجدیدنظر خواهی از دادنامه صادره، شعبه سی و ششم دادگاه تجدیدنظر استان تهران با نقض کامل حکم، موکلم [سهیل نویدی یکتا] را از تمامی اتهامات تبرئه کرد."

مطالب مرتبط