بازداشت های جدید و ارجاع احکام بازداشت شدگان جهت اجرا

محمد علی شیرزادی
Image caption محمد علی شیرزادی مستند ساز و نویسنده که از اعضای انجمن حمایت از حقوق زندانیان است

گزارش ها از ایران از بازداشت یک مستند ساز در تهران و ۵ نفر از فعالان دانشجویی کرد در سنندج حکایت دارد؛ همچنین احکام ۹ نفر از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات نیز جهت اجرای حکم به دادستانی تهران فرستاده شده است.

محمد علی شیرزادی، نویسنده و مستند ساز و عضو هیئت مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان یکی از بازداشت شدگان تازه است.

یکی از نزدیکان آقای شیرزادی که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی فارسی گفت که آقای شیرزادی ساعت ۹ شب روز دوشنبه ۲۱ دی (11 ژانویه) و هنگام مراجعت به محل سکونت خود در مقابل در منزل و توسط ۵ نفر از ماموران اطلاعاتی با لباس شخصی محاصره و بازداشت شده است.

به گفته این منبع، مطلع ماموران پس از بازداشت آقای شیرزادی به همراه وی وارد منزل و اتاق شخصی وی شده اند و کامپیوتر شخصی وی و برخی از نوشته ها را نیز با خود برده اند.

بنابر اظهارات این فرد، آقای شیرزادی تا کنون هیچگونه تماس با خانواده خود نگرفته است و اطلاعی از او در دست نیست.

عماد الدین باقی، رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان هم پس از درگذشت آیت الله منتظری و در پی حوادث روز عاشورا بازداشت شده بود.

بازداشت اعضای اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد در سنندج

همچنین یکی از فعالان کرد از شهر سنندج در ایران به بی بی سی فارسی گفته است که در جریان برگزاری مراسم دومین سالگرد مرگ یکی از دانشجویان دانشگاه پیام نور سنندج، تعدادی از اعضای اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد دستگیر شده اند.

بنابر اظهارات این فعال سیاسی کرد، ۹ نفر از اعضای این اتحادیه روز پنجشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) و در جریان اجتماع جمعی از دانشجویان که به مناسبت دومین سالروز مرگ ابراهیم لطف الهی و تحت تدابیر شدید امنیتی در سر مزار او حاضر شده بودند، دستگیر شده اند.

Image caption در هفته های اخیر و در پی حوادث روز عاشورا، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران منتقد در ایران بازداشت شده اند

بازداشت شدگان عبارتند از: مختار زارعی، مهدی دعاگو (دبیراتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد)، خلیل شهبازی (مسئول کمیته حقوق بشر این اتحادیه)، لقمان احمدی (مسئول کمیته مطبوعات این اتحادیه)، دارا حسینی، سیوان اداک، امید شیخی، هیوا کریمی و آزاد لطف پوری (از فعالان دانشجویی کرد) که همگی روز پنجشنبه ۲۴ دی در سنندج دستگیر شده اند.

ارجاع پرونده پنج نفر از بازداشت شدگان حوادث اخیر جهت اجرای احکام

در خبری دیگر سایت کلمه گزارش داده که پرونده پنج نفر از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران برای اجرای حکم به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شده است.

بنا بر این گزارش، احکام مربوط به علی بهزادیان، امیر اصلانی، حسام ترمسی، محمد رضا نوربخش و امید لواسانی به منظور اجرای قطعی احکام این افراد به دادسراس عمومی و انقلاب تهران فرستاده شده است.

پیشتر دادگاه انقلاب تهران آقای بهزادیان را به اتهام "تبلیغ علیه نظام و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور" از طریق ایجاد سایت های مختلف اینترنتی و نشر اخبار و مطالب "اهانت آمیز" و با هدف هدایت و ایجاد "اغتشاشات در ایام پس از انتخابات" به تحمل ۶ سال حبس محکوم کرده بود.

محکومیت آقای اصلانی بر اساس اتهاماتی است که در حکم او تحت عنوان "اخلال در نظم و آسایش عمومی و مقابله با نظام " یاد شده است و آمده است که او به خاطر "اقدام از طریق تبلیغ علیه نظام، شرکت در اجتماعات غیر قانونی و طراحی توطئه اختلال در سیستم برق و روشنایی کشور در زمان پیک مصرف، با هدف ایجاد آسیب به ژنراتورهای برق و ایجاد نارضایتی عمومی" به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

حسام ترمسی نیز به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در آنچه "آشوب های خیابانی" خوانده شده به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

محمد رضا نوربخش، سردبیر روزنامه توقیف شده فرهیختگان نیز به اتهام "تبلیغ علیه نظام و تبانی علیه امنیت داخلی کشور از طریق راه اندازی سایت جمهوریت و انتشار اخبار کذب و تبلیغ علیه نظام" به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

"تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی" نیز اتهاماتی است که امید لواسانی به خاطر آن به ۶ سال زندان محکوم شده است.

با گذشت حدود هفت ماه از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران که منجر به روی کار آمدن مجدد محمود احمدی نژاد برای یک دوره ۴ ساله دیگر شد، همچنان تنش های ناشی از این انتخابات ادامه دارد.

مطالب مرتبط