پیکر مسعود علی‌محمدی در میان تدابیر شدید امنیتی تشییع شد

تشییع جنازه مسعود علی محمدی
Image caption تدابیر امنیتی شدید در جریان تشییع جنازه مسعود علی محمدی

پیکر مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران که روز سه‌شنبه بر اثر انفجار بمب کشته شده بود، از مقابل منزلش تشییع و در گورستان امامزاده علی اکبر در محله چیذر تهران به خاک سپرده شد.

گزارش های رسیده از ایران حاکی است که این مراسم از حدود ساعت هشت و نیم صبح روز پنجشنبه، ۲۴ دیماه ۱۳۸۸ در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.

سایت اینترنتی جرس (جنبش راه سبز) با انتشار چند گزارش و عکس از مراسم تشییع جنازه مسعود علی محمدی، به نقل از شاهدان عینی نوشته است که پلیس های موتورسوار و مأموران لباس شخصی، امنیتی و بسیجی در خیابان های منتهی به منزل آقای علی محمدی مستقر بوده اند و جو امنیتی حاکم بر مراسم خاکسپاری بسیار شدید توصیف شده است.

همچنین گزارش هایی از بازداشت ۳ عکاس زن منتشر شده است که گفته می شود برای خبرگزاری های خارجی کار می کرده اند. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد نام و مشخصات این افراد در دست نیست و پلیس و نیروهای امنیتی ایران در این مورد اظهارنظری نکرده اند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از شاهدان اعلام کرده است که عده ای از عکاسان و فیلمبرداران رسانه ها به ایستگاه های پلیس اطراف محل تشییع جنازه برده شدند و از آنها کارت شناسایی رسانه ای این افراد خواسته شده است. به گزارش این خبرگزاری تمامی این عکاسان لحظاتی بعد آزاد شده اند.

عده ای از شاهدان عینی، شمار حاضران در مراسم خاکسپاری پیکر مسعود علی محمدی را به خبرگزاری آسوشیتدپرس حدود ۱۰۰ نفر اعلام کرده اند که دست کم نیمی از این افراد با حمل نمادهای سبز و سر دادن شعارهایی در حمایت از جنبش سبز از سایر حاضرین قابل تشخیص بوده اند.

این خبرگزاری به وقوع کشمکش های پراکنده بین برخی از مردم و نیروهای امنیتی اشاره کرده است.

در مقابل، برخی از حاضران حامی دولت با سر دادن شعارهای "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" مسیر منتهی به امامزاده علی اکبر چیذر را طی کرده اند.

خبرگزاری فارس، که از دولت محمود احمدی نژاد حمایت می کند، با انتشار اخباری از مراسم خاکسپاری آقای علی‌محمدی، حضور گروهی را که با خود "نمادهای سبز" حمل می کرده اند تایید کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، این افراد در فاصله ۱۰۰ متری از مراسم اصلی حرکت می کرده اند و شعارهایی می داده اند که از نظر این خبرگزاری "انحرافی" بوده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از حضور عده ای از مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمد حسن ابوترابی‌ فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران خبر داده است.

از مسعود علی محمدی به عنوان اولین دانش آموخته مقطع دکترای فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف و نخستین فارغ التحصیل دکترای فیزیک داخل کشور نام برده می شود.

خبرگزاری های حامی دولت ایران و واحد مرکزی خبر (متعلق به سازمان صدا و سیما) آقای علی محمدی را "دانشمند فیزیک هسته ای" و "استاد متعهد و انقلابی" معرفی کرده و قتل او را نتیجه "اقدام تروریستی عناصر ضد انقلاب و استکبار" دانسته اند.

این در حالی است که امضای او در پای نامه حمایت گروهی از استادان دانشگاه از نامزدی میرحسین موسوی دیده می شود و برخی دانشجویان او در وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی نوشته اند که او سرسختانه از جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" حمایت می کرد.

در یکی از تازه ترین واکنش ها به ترور مسعود علی محمدی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که اکنون در استان خوزستان به سر می برد در یکی از سخنرانی ها خود شیوه بمب‌گذاری در ترور آقای علی محمدی را "شیوه صهیونیستی" خوانده است.