احمدی نژاد: هدفمند کردن یارانه‌ها تمام مناسبات اقتصادی را عوض می‌کند

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران از برنامه‌های توسعه ایران در گذشته انتقاد کرده است

رئیس جمهوری ایران می‌گوید که هیچ یک از طرح های اقتصادی ۵۰ سال گذشته این کشور به وسعت هدفمندکردن یارانه‌ها نیست و اجرای این قانون بزرگترین تحول اقتصادی را ایجاد می‌کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که به استان خوزستان در جنوب غربی این کشور سفر کرده است، روز پنجشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) در جمع مدیران استان گفت که با وجود "پیچیده شدن" اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها به دلیل تغییراتی که در لایحه اولیه ایجاد شد، دولت آن را "با قدرت" اجرا خواهد کرد و مدیران ارشد استانی باید خود را برای این کار آماده کنند.

همزمان شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی که همراه رئیس جمهوری ایران به خوزستان رفته است، گفت که آقای احمدی نژاد دستور تشکیل جلسات ستاد طرح هدفمندکردن یارانه ها را "به صورت روزانه و با حضور رئیس جمهوری" داده است.

آقای احمدی نژاد در خوزستان گفته است که دولت او ۴-۳ سال در مورد طرح هدفمندکردن یارانه ها مطالعه کرده، تجربه سایر کشورها را بررسی کرده و "همه حرف ها" را شنیده است.

او با انتقاد از طرح های اقتصادی که در سال های اخیر در ایران اجرا شده است گفت: "در خوزستان طی سال های گذشته سرمایه گذاری زیادی شده است، ولی باید دید که آیا بیکاری کم شده است؟ می بینیم که یک حلقه معیوب وجود دارد و هر چه سرمایه گذاری می کنیم، باز بیکاری سر جای خود هست".

او بر لزوم شکسته شدن این "حلقه معیوب" تأکید کرد و گفت که هدف برنامه های توسعه ای که "دیگران" طراحی کرده اند، این است که "آنها همیشه دست اول باشند و ما دست دوم".

آقای احمدی نژاد در سال های اخیر به دلیل آنچه بی اعتنایی دولت او به برنامه توسعه چهارم و سند چشم انداز بیست ساله ایران خوانده می شود، مورد انتقاد بوده است.

او و همفکرانش مسئولان دولت های قبلی ایران را که برنامه های توسعه اول تا چهارم را طراحی کرده بودند به انحراف از مبانی انقلاب متهم می کنند.

آقای احمدی نژاد اخیرا لایحه برنامه پنجم توسعه را به مجلس ارائه کرده که محتوای آن مورد انتقاد برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.

انتقاد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شوراهای عالی و بی اعتنایی به برنامه توسعه و سند چشم انداز از جمله مواردی بود که رقبای اصلاح‌طلب آقای احمدی نژاد در جریان مناظره های جنجال برانگیز انتخاباتی در خردادماه علیه او مطرح می کردند.

مطالب مرتبط