بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 24 دی

تیترهای اول

"گام های پایانی برای هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی ابتکار است، "انتقاد شدید از عربستان" تیتر اول آفتاب یزد است، مردمسالاری عنوان اصلی اش را به " داغ ترین مناظره پس از انتخابات" اختصاص داده است ، و "واکنش ها به عملیات تروریستی وابستگان به آمریکا و صهیونیسم" یکی از عناوین اصلی همشهری است.

"آماده باش اقتصادی برای اجرای لایحه یارانه ها" عنوان اصلی تهران امروز است، "تحریم هیچ کمکی به حل مساله هسته ای ایران نمی کند" از قول مقامات چینی تیتر اول جمهوری اسلامی است،"شب های مناظره" تیتر اصلی جام جم است و ایران " اجرای هدفمندی یارانه ها از3 ماه آینده" را در صفحه نخست خود برجسته کرده است.

"ترور استاد دانشگاه تهران نتیجه بستر سازی سران فتنه است" عنوان اصلی کیهان است،" گزارشی از آمار نگران کننده قاچاق سلاح به کشور" از عناوین اصلی خراسان است، "یارانه هدفمند لازم الاجرا شد" تیتر یک دنیای اقتصاد است و "دولت ایستاده تا فقر و محرومیت را از بین ببرد" عنوان اصلی رسالت است و فرهیختگان تیتر اصلی اش را به " کاهش سطح روابط با کشورهای مداخله گر" اختصاص داده است.

گزیده مقالات

رقيق سازي و قانون گريزي

روزنامه کیهان در سرمقاله امروزش مناظرات تلویزیونی درباره ریشه یابی حوادث پس از انتخابات را مورد توجه قرار داده و حضور برخی از نمایندگان مجلس را "پروژه رقیق سازی" تقصير و نقش سران فتنه در ماجراهاي اخير دانسته و نوشته "اكنون كه غبار فتنه فروكش كرده و دست فتنه گران و انديشه ناپاك آنان براي مردم و نظام رو شده است، برخي از شخصيت ها و گروه هاي سياسي تلاش مي كنند تا تقصير سران فتنه را كمرنگ تر كرده و نقش آنان را در برپايي فتنه اخير تا جاي ممكن، هرچه رقيق تر نشان دهند."

این روزنامه حامی دولت در ادامه نوشته حكم همفكران و به اصطلاح آنهايي كه جايگاه و وزن سياسي شان در اردوگاه اصلاح طلبان تعريف مي شود، معلوم است. آنها تلاش مي كنند تا با «تطهير» سران فتنه راه نجاتي براي دوستانشان كه سر نخ ماجراهاي پس از انتخابات به آنان ختم مي شود و اكنون ملت خواستار محاكمه و مجازات آنان شده اند، بيابند و در پوشش پروژه «رقيق سازي» جلوي مرگ سياسي جناح و تفكر خود را نيز بگيرند. اما ديگراني كه سابقه و تفكر سياسي آنان نشان مي دهد، سنخيتي با اين گروه ندارند، چرا در اين پروژه سهيم شده اند.

کیهان همچنین نوشته فتنه اي كه به پا شد، دعواي بين دو جناح سياسي نبود تا بتوان آن را با ريش سفيدي و كدخدامنشي و يا شيوه هايي چون «لويي جرگه»!! حل و فصل كرد. تقليل تقصيرهاي فتنه گران و يا حتي سهيم كردن جناح مقابل در تقصيرهاي پيش آمده، دردي را دوا نخواهد كرد. مردم در راهپيمايي 9 دي اتمام حجت كرده و خواسته خود را فرياد زدند. حال وظيفه مسئولان امر است تا وظايف خود را در قبال اغتشاشگران و سران فتنه به انجام رسانند.

این همه سلاح گرم از کجا می آید؟

روزنامه خراسان در گزارش اصلی خود از قاچاق گسترده اسلحه به کشور خبر داده و نوشته "اکثر متهمان دستگیر شده در پرونده های جرایم خشن مدعی شده اند که سلاح های جنگی را از شهرهای غربی کشور تهیه کرده اند و تعداد بسیار اندکی نیز می گویند این سلاح ها را از قبل در منزل مخفی کرده بودند."

خراسان در ادامه از قول رییس پلیس آگاهی خراسان رضوی نوشته برخی از سلاح های جنگی نیز از سوی قاچاقچیان مسلح مواد مخدر که از سوی کشورهای اشغالگر حمایت می شوند وارد کشور می شود و در جرایم خشن مورد استفاده قرار می گیرد.

این روزنامه در گزارش خود با اشاره به افزایش 10 درصدی قاچاق اسلحه به کشورنسبت به سال گذشته به نقل از رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا نوشته در ۹ ماه نخست سال جاری شش هزار و ۴۳۰ قاچاقچی اسلحه در کشور دستگیر شده اند که ۴۰ درصد از سلاح های کشف شده جنگی و ۶۰ درصد آن ها اسلحه شکاری بودند و بیشتر آن ها از جنوب غربی کشور قاچاق شده بودند.

ضرورت همراهی دولت با مجلس

رسالت در سرمقاله اش نوشته تصويب يک فوريت طرح الزام دولت به پيگيري و استيفاي حقوق ديپلمات ها و اتباع ايراني آسيب ديده از اقدامات اشغالگران آمريکايي، اقدامي شايسته از سوي مجلس بود.

این روزنامه سپس نوشته مجلس شوراي اسلامي در موارد خاصي با صدوربيانيه ها و امضاي نامه هايي موضع خود را در قبال سياست هاي آمريکا در منطقه و در قبال کشورمان اعلام کرده است. اما بايد اين اقدام با تصويب قوانين حقوقي قابل اجرا تکميل شود.

رسالت در ادامه تاکید کرده طبق طرح اخير کميسيون امنيت ملي، که فوريت آن به تصويب رسيد، دولت موظف است که ظرف 3 ماه دستگاه يا دستگاههاي مسئول استيفاي حقوق ايران توسط اشغالگران آمريکايي را مشخص نمايد.

يك پيشنهاد فوري

دنیای اقتصاد درمقاله ای به قلم دكتر مسعود نيلي تقدیم لایحه برنامه پنجم از سوی دولت به مجلس و کمبود وقت برای بررسی این لایحه را برجسته کرده و نوشته دولت، لايحه برنامه پنجم را تقديم مجلس شوراي اسلامي ‌كرده و اين در حالي است كه زمان مفيد باقيمانده تا شروع سال 1389، كمتر از دو ماه است. مسلما حتي اگر لايحه بودجه سال آينده هم، همزمان به مجلس تقديم مي‌شد، فرصتي براي بررسي اين دو لايحه در اختيار نبود چه رسد به آنكه هنوز لايحه بودجه هم به مجلس نرسيده است.

دنیای اقتصاد همچنین نوشته بررسي دو لايحه به طور همزمان ضمن آنكه غيرمنطقي است، غيرعملي نيز هست و يك فعاليت پنج ماهه را نمي‌توان ظرف دو ماه به سرانجام رسانيد. به نظر نگارنده، ظرفيت توان تصميم‌گيري كشور (اعم از دولت و مجلس) به طور بسيار ناكارآ صرف بررسي لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها شد كه جاي آن در برنامه پنج‌ساله بود. تصويب قانوني دائمي‌براي كاري كه صرفا‌عمري حداكثر پنج‌ساله دارد، كمي ‌بي‌معني است.

مسعود نیلی در پایان نوشته پيشنهاد مي‌شود قانون برنامه چهارم كه در شكل موجود هم نقشي در تصميمات مهم ندارد، براي سال آينده تمديد شود و مجلس زمان بسيار محدود باقيمانده را صرف بودجه سال آينده كند كه آن خود نيز اگر قرار است در برگيرنده تحولات قيمت‌هاي يارانه‌اي باشد، از اهميت ويژه برخوردار است. در غير اين صورت داشتن تصوير برنامه مصوب پنج‌سال آينده در كنار بودجه دو يا سه دوازدهم براي سال اول برنامه، خنده دار خواهد بود.

انتقاد شدید از عربستان

آفتاب یزد انتقادات شدید محمود احمدی نژاد از عربستان را دستمایه گزارش اصلی خود کرده و نوشته رئـيــس‌جـمـهــور، دلايــل درگـيــركـردن عــربـسـتــان در جنـگ يمـن تـوسط ‌آمـريكـا، انگلستان و رژيم صهيونيستي را تخريب اين كشور براي ‌تسلط بر آن و استفاده از سلاح‌هاي در اختيار آن كشور عليه برادران ‌مسلمان يمني عـنــوان كــرد.

آفتاب یزد در این گزارش از سخنرانی احمدی نژاد در خوزستان به نقل از او نوشته عربستان با وارد شدن به اين جنگ تخريب مي‌شود كه هم ‌باعث تسلط راحت‌تر غربي‌ها بـر ايـن كـشـور مي‌شود و هم ‌سلاح‌هايي كه به عربستان داده شده تا به نفع مسلمانان به كار ‌گرفته شود، عليه مردم منطقه و مسلمانان ودر جهت برادركشي مورد ‌استـفاده قرار مي‌گيرد.

به نوشته این روزنامه رییس جمهورخطاب به مقامات عربستان گفته انتظار اين بود كـه در دعواي ‌خانگـي يمن، پـدري و برادربزرگتري مي‌كرديد و با وارد شدن به قضيه، صلح و دوستي ايجاد ‌مي‌كرديد؛ نه اين كه خود نيز وارد جنگ شويد و عليه مسلمانان، سلاح‌ها را بـه كار بيندازيد.

تروریست های کوردل راه به جایی نخواهند برد

مردمسالاری در مقاله ای نوشته از آغازين روزهاي شکل گيري جنبش اصلاح طلبي در ايران همواره اصلاح طلبان به دوري و بيزاري از خشونت در همه ابعاد آن تاکيد داشته و تساهل و تسامح را سرلوحه کارهاي خويش قرار دادند و اتفاقا به همين خاطر مورد حمله و شماتت طالبان خشونت قرار گرفتند ليکن آنان نه تنها در شعار که در عمل نيز در طي اين سال ها با به جان خريدن تهديدها و تهمت ها اعتقاد و ايمان راسخ خود را به پرهيز از خشونت نشان دادند تا جايي که سعيد حجاريان حاضر نشد عليه ضارب خود شکايت کند.

مردمسالاری با این مقدمه و برشمردن خصوصیات قانونمداری اصلاح طلبان نوشته از اين منظر ترور ناجوانمردانه استاد فيزيک دانشگاه تهران در روز سه شنبه با هرانگيزه و هدفي و از سوي هر فرد يا گروهي نه تنها به شدت مورد تنفر جنبش اصلاح طلبي ايران است که همواره بر پرهيز از هرگونه خشونت و افراط و تفريط پاي فشرده است بلکه دقيقا در جهت عکس خواست ها و مطالبات اصلاح طلبانه ملت و کشور نيز است.

سرمقاله نویس مردمسالاری در پایان نوشته چرا که هر گونه اقدام ساختارشکنانه و خشونت طلبانه و ترور، فضاي سياسي کشور را به سمتي پيش خواهد برد که پاسخ به مطالبات مردمي را به تعويق انداخته و موجبات خشنودي طالبان خشونت را فراهم مي آورد و اين همان نکته اي است که سران و نخبگان جنبش اصلاحات همواره بر آن تاکيد داشته و دارند. اما آيا اين قبيل خشونت ها براي تروريست هاي کوردل و پديدآورندگانش سودي خواهد داشت؟ براي پاسخ به اين سوال کافيست نگاهي از سر عبرت آموزي و تعمق به تاريخ داشته باشند.

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 24 دی

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 24 دی