دیده بان حقوق بشر: سعید مرتضوی را تحت تعقیب قرار دهید

اژه ای دادستان کل و مرتضوی - عکس از فارس
Image caption دیده بان حقوق بشر خواستار برکناری مرتضوی از معاونت اژه ای شده است

یک سازمان بین المللی دفاع از حقوق بشر خواستار پیگرد قانونی دادستان سابق تهران به اتهام قتل شده است.

دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی دفاع از حقوق بشر، با استناد به قرائت هیات تحقیق مجلس در مورد حوادث پس از انتخابات و بازداشتگاه کهریزک، از قوه قضائیه ایران خواسته است که سعید مرتضوی، دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران، معاون دادستان کل و رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از معاونت دادستانی کل برکنار و به این ترتیب، راه را برای رسیدگی به اتهامات او هموار کند.

اوایل این هفته ، هیات ویژه مجلس برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات و بازداشتگاه کهریزک، گزارشی را به مجلس ارائه کرد که در آن سعید مرتضوی مسئول انتقال بازداشت شدگان در جریان تظاهرکنندگان اعتراضی مردم به بازداشتگاه کهریزک، آزار زندانیان و در نتیجه، مرگ سه تن از آنان معرفی شده است.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده بان حقوق بشر، با ابراز این نظر که "جرایم این مقام عالیرتبه قضایی ایران به مراتب از محدوده تحقیقات هیات پارلمانی" فراتر می رود، خواستار تشکیل یک کمیسیون مستقل تحقیق شده است تا به نقش آقای مرتضوی و سایر مقامات عالیرتبه ایران در زیرپا گذاشتن موازین حقوق بشر دست کم از سال ۲۰۰۰ بعد رسیدگی کند.

آقای استورک در اظهارات خود، سعید مرتضوی را "ناقض زنجیره ای حقوق بشر" توصیف کرده و گفته است که پرونده "تخلفات نامطلوب او" به سالها پیش باز می گردد و از هیات تحقیق مجلس خواسته است تا دامنه تحقیقات خود را به سوابق آقای مرتضوی هم تعمیم دهد.

دیده بان حقوق بشر یادآور شده است که هیات ویژه مجلس به منظور تحقیق پیرامون اتهامات راجع به شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان در جریان سرکوب اعتراضات پس از انتخابات تشکیل شد و در گزارش خود اظهارات سعید مرتضوی در مورد اعزام بازداشت شدگان به کهریزک به دلیل کمبود فضا در زندان اوین را مردود اعلام داشته است.

Image caption به گفته هیات تحقیق مجلس احمدی مقدم هم از وضع کهریزک آگاه بود

هیات تحقیق تصمیم سعید مرتضوی به انتقال معترضان بازداشتی به کهریزک را حتی در صورت فقدان فضای لازم در زندان اوین غیر موجه توصیف کرده است.

دیده بان حقوق بشر به نقل از گزارش هیات ویژه، بدرفتاری و آزار بازداشت شدگان از جمله ضرب و شتم و تحقیر آنان، محرومیت از غذا و آب کافی، بدی تهویه و ازدحام زندانیان در فضایی کوچک را یادآور می شود و مسئولیت آقای مرتضوی به خصوص در ارتباط با مرگ سه تن از بازداشت شدگان به اسامی محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی را مورد تاکید قرار می دهد.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است که شرایط بازداشتگاه کهریزک به گونه ای بود که مقامات قضایی ایران بیش از دو سال پیش دستور تعطیلی آن را صادر کرده بودند اما این تاسیسات تا ماه ژوئیه سال جاری همچنان فعال بود و تنها پس از انتشار خبر درگذشت محسن روح الامینی در حین بازداشت در این محل بود که رهبر جمهوری اسلامی دستور بستن آن را صادر کرد.

مرتضوی و مسئولان دیگر

دیده بان حقوق بشر همچنین یادآور می شود که براساس گزارش هیات ویژه مجلس، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هم از اوایل ماه اوت مرتبا در جریان گزارش های مربوط به شرایط کهریزک قرار داشت و به این ترتیب، در مسئولیت آنچه که در این بازداشتگاه روی داده سهیم است.

آقای استورک گفته است که "دلایلی وجود دارد حاکی از اینکه افراد دیگری هم در کنار مرتضوی در مسئولیت حوادث دردناکی که در کهریزک روی داد سهیم بوده اند."

گزارش دیده بان حقوق بشر می افزاید که پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران، سعید مرتضوی، علاوه بر اعزام بازداشت شدگان به کهریزک، مسئول بازجویی رهبران و اعضای احزاب اصلاح طلب هم بود.

Image caption کهریزک سرانجام به دستور آیت الله خامنه ای تعطیل شد

دیده بان حقوق بشر در مورد سوابق آقای مرتضوی می نویسد که در سال ۲۰۰۰ میلادی، سعید مرتضوی به عنوان قاضی شعبه ۱۴۱۰ دادگاه عمومی، رهبری سرکوب صدای مخالفان و منتقدان را برعهده داشت و حکم تعطیلی بیش از یکصد روزنامه و مجله را صادر کرد.

در این گزارش آمده است که در ژوئن سال ۲۰۰۳، زهرا کاظمی، روزنامه نگار و عکاس ایرانی-کانادایی، در حین بازداشت زیر نظر ماموران امنیتی تحت امر آقای مرتضوی درگذشت و وکلای خانواده خانم کاظمی گفته اند که در بدن وی علایم شکنجه، از جمله ضرباتی به ناحیه سر، دیده شده و سعید مرتضوی مستقیما در بازجویی از این روزنامه نگار مشارکت داشته است.

دیده بان حقوق بشر می افزاید که در سال ۲۰۰۴، سعید مرتضوی بازداشت خودسرانه و حبس بیش از بیست وبلاگ نویس و روزنامه نگار ایرانی در زندان های مخفی را سازمان داد و دیده بان حقوق بشر مطلع شده است که مرتضوی در آزار این بازداشت شدگان، از جمله نگهداری طولانی مدت آنان در سلول های انفرادی و اجبار زندانیان به امضای اعتراف نامه های ساختگی، که بعضی از آنها از تلویزیون دولتی هم پخش شد، مستقیما دخیل بوده است.

سعید مرتضوی، که مخالفان دولت در ایران از او به عنوان یکی از افراد نزدیک به مقامات ارشد حکومت یاد کرده اند، ۴۲ سال سن دارد و از سنین جوانی وارد قوه قضاییه جمهوری اسلامی شد و سمت های مختلف از جمله ریاست دادگاه عمومی شهر بابک، ریاست شعبه ۹ دادگاه عمومی تهران، ریاست شعبه ۳۴ مجتمع قضایی کارکنان دولت و ریاست شعبه ۱۴۱۰ دادگاه مطبوعات را برعهده داشته است.

وی در سال ۱۳۸۱ به سمت دادستان عمومی و انقلاب تهران منصوب شد و تا شهریور سال جاری، و انتصاب به معاونت دادستانی کل کشور، این سمت را برعهده داشت.

در آذرماه، محمود احمدی نژاد با صدور حکمی سعید مرتضوی را، با حفظ سمت قضایی، به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد وآقای مرتضوی در حال حاضر هر دو سمت را برعهده دارد.

مطالب مرتبط