پرهیز از تندروی و دعوت به رعایت 'آداب سیاسی' و ادامه مناظره های تلویزیونی

مناظره تلویزیونی میان جواد اطاعت و علیرضا زاکانی در یک برنامه تلویزیونی
Image caption جواد اطاعت و علیرضا زاکانی در یک برنامه تلویزیونی به بررسی تحولات سیاسی اخیر پرداختند

در تازه ترین واکنش ها به تحولات سیاسی ایران، برخی از چهره های اصولگرای حامی و یا منتقد دولت، جناح های سیاسی این کشور را به پرهیز از تندروی و رعایت آداب سیاسی دعوت کرده اند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در تازه ترین اظهار نظر خود که خبرگزاری ایسنا روز جمعه ۲۵ دی (۱۵ ژانویه) منتشر کرده است، از نوع "رفتار و آداب سیاسی" که طی تحولات اخیر سیاسی در ایران توسط مخالفان و حامیان دولت استفاده می شود، انتقاد کرد.

آقای لاریجانی گفت: "اگر گفت‌وگو و مجادله‌های سیاسی با آداب همراه باشد حیات یک جامعه را نشان می‌دهد. اما متاسفانه پس از انتخابات این گفت‌وگوها از آداب خارج شد که در طراز انقلاب اسلامی نبود؛ به عبارتی دیگر با نگاهی به شش یا هفت ماه گذشته می‌توان به این نکته پی برد که اگر رفتارها آراسته بود هیچ‌گاه این موضوع‌ها و این وضعیت در جامعه بروز پیدا نمی‌کرد."

در اظهار نظری دیگر یحیی صفوی، مشاور نظامی رهبر ایران جلوگیری از تنش و تندروی را مهمترین نیاز روز این کشور دانسته است.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: "مهمترین نیاز امروز ما ایجاد آرامش و جلوگیری از تنش و تندروی است و صحبت من صرف گروه‌های سیاسی نیست بلکه از جوان‌ها چنین درخواستی می‌کنم."

محمود احمدی نژاد به مناظره تلویزیونی دعوت شد ببینید بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 1 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 1 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 1 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 1 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 2 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 2 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 2 بخش هایی از مناظره جواد اطاعت و علیرضا زاکانی - 2 مناظره تلویزیونی علیرضا زاکانی و جواد اطاعت مدتی است که تلویزیون ایران پخش دور تازه ای از مناظره ها را آغاز کرده. علیرضا زاکانی جواد اطاعت مناظره تلویزیونی علیرضا زاکانی و جواد اطاعت مدتی است که تلویزیون ایران پخش دور تازه ای از مناظره ها را آغاز کرده. گزارشی درباره مناظره علیرضا زاکانی و جواد اطاعت مدتی است که تلویزیون ایران پخش دور تازه ای از مناظره ها را آغاز کرده.

همچنین در یک مناظره تلویزیونی رئیس جمهور ایران توسط یکی از مخالفان دولت به مناظره تلویزیونی دعوت شد.

جواد اطاعت، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که دبیرکل آن مهدی کروبی است، روز پنجشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) در جریان یک برنامه تلویزیونی که از شبکه سوم تلویزیون ایران پخش شد، ضمن انتقاد از دولت و نحوه مواجهه با معترضان پس از انتخابات خرداد، محمود احمدی نژاد را به شرکت در مناظره تلویزیونی دعوت کرد.

برنامه تلویزیونی "رو به فردا" که طی روزهای گذشته با دعوت از منتقدان و حامیان دولت به بررسی تحولات سیاسی اخیر در ایران می پردازد، پنچشنبه شب (۲۴ دی) با دعوت از یکی از مخالفان دولت به نام جواد اطاعت و علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس این کشور، به بررسی علل رویدادهای سیاسی پس از انتخابات خرداد پرداخت.

در ابتدای این گفتگوی تلویزیونی، جواد اطاعت خود را مخالف دولت آقای احمدی نژاد معرفی کرد و گفت: "من مانند آقای توکلی، خوش چهره و افروغ و مطهری منتقد نیستم، من مخالف وضع موجود هستم. من هم وضع موجود را قبول ندارم و پیشنهاد دارم."

این نماینده سابق مجلس در بخشی از مناظره روز پنجشنبه گفت: "یک عده را گرفته ایم و در زندان کرده ایم. خوب با معیارهای اسلامی نمی خواند و مردم معترض هستند. مردم از نظر عملکرد سیاسی، اقتصادی معترض هستند."

آقای اطاعت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن "افتخار کردن" به حمایت از میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت، با انتقاد از تندروی های حامیان دولت گفت: "آقای موسوی که در دانشگاه می خواستم دانشجویان را ترغیب کنم به او رای بدهند، می گفتند که او اصولگرا و نماینده حاکمیت است، او را که یک اصولگرا است براساس اصول انقلاب، امروز او را به کسی تبدیل کرده و می گویید از سران فتنه است. یعنی او را به ضد انقلاب تبدیل کرده اید. آیا هنر شما و حکومت این است؟"

در طی قسمت های قبلی این برنامه تلویزیونی برخی از منتقدان اصولگرای دولت به همراه برخی از حامیان دولت به بررسی علل رویدادهای سیاسی اخیر پرداختند که بازتاب این مناظره ها در میان وبلاگ نویسان و شبکه های اجتماعی اینترنت مورد توجه قرار گرفته است.

"نباید با اقدامات خودسرانه، بهانه به دست دشمن داد"

در واکنشی دیگر امام جمعه موقت قم نیز از آنچه او "بهانه دادن به دشمن" به خاطر "اقدامات خودسرانه" خوانده است، سخن به میان آورده است.

هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه روز جمعه ۲۵ دی (۱۵ ژانویه) گفت: "یکی از مسائلی که پیامبر گرامی اسلام همواره بر روی آن تاکید داشتند، رعایت اخلاق و صفات پسندیده اخلاقی است و همچنین در آیات و روایات نیز بر مسئله اعتدال تاکید شده است."

جمعه هفته گذشته (۱۸ دی) نیز بیشتر سخنرانان و امامان جمعه در ایران جناح های سیاسی را به اعتدال و پرهیز از افراط گرایی دعوت کرده بودند.

مطالب مرتبط