نشست پنج بعلاوه یک در نیویورک در مورد مناقشه اتمی ایران

Image caption کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند

دیپلمات های شش کشور مذاکره کننده با ایران، امروز شنبه شانزده ژانویه در نیویورک در حالی گرد هم می آیند که آمریکا خواهان اعمال تحریم های جدید علیه ایران است.

قرار است در این نشست که با حضور نمایندگان کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان برگزار می شود، تحولات جدید برنامه هسته ای ایران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

چین اعلام کرده که بر خلاف سایر کشورها که در سطح مدیر کل وزارت خارجه، در نشست شرکت می کنند، نماینده ای رده پائین اعزام می کند که این به منزله عدم حمایت این کشور از وضع هر نوع تحریم جدیدی علیه ایران قلمداد شده است.

چین و روسیه از حامیان ایران در مجامع بین المللی به شمار می روند. این دو کشور قراردادهای متعددی با ایران امضا کرده و از شرکای تجاری مهم این کشور به شمار می روند.

برخی تحلیلگران می گویند نباید از نشست امروز نیویورک، انتظار "نتیجه خاصی" را داشت.

دیپلمات های غربی می گویند انتظار می رود کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران شوند.

این تحریم ها متوجه بخش های بیمه، مالی و تسلیحاتی ایران خواهد بود.

این کشورها خواهان آن هستند تا از طریق وارد کردن فشار بیشتر، ایران را به موافقت با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تهیه سوخت هسته ای وادار کنند.

ایالات متحده و فرانسه بارها گفته اند در صورتی که ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص پایین این کشور با سوخت راکتور هسته ای را نپذیرد، تحریم های بین المللی آن افزایش خواهد یافت.

دولت ایران در مقابل به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک مهلت یک ماهه داده است. ایران گفته است در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود رابا غلظت ۲۰ درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

دولت باراک اوباما این مهلت را رد کرده و در مقابل می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

مطالب مرتبط