ایران یک محموله ۳۰ تنی تجهیزات امدادی به هائیتی فرستاد

هائیتی

مسعود خاتمی، رییس جمعیت هلال احمر ایران از ارسال ۳۰ تن تجهیزات امدادی برای کمک به زلزله زدگان هائیتی خبر داده است.

آقای خاتمی اعلام کرد در پی وقوع زلزله در هائیتی و درخواست فدراسیون بین المللی صلیب سرخ از جمعیت هلال احمر برای ارسال تجهیزات امدادی، ایران یک محموله ۳۰ تنی به ارزش یک میلیارد ریال شامل مواد غذایی، چادر، دارو، و تجهیزات امدادی را توسط یک هواپیمای ایرانی به کشور هائیتی اعزام کرده است.

جمعیت هلال احمر ایران از وجود محموله دوم کمک های ایران هم خبرداده است و اعلام کرده است در صورت درخواست صلیب سرخ جهانی این محموله آماده ارسال است.

رییس جمعیت هلال احمر همچنین گفته است ایران برای اعزام نیروهای امدادگر به هائیتی آمادگی کافی دارد اما تاکنون درخواستی از سوی صلیب سرخ جهانی در این مورد دریافت نکرده است.

جامعه جهانی از جمله آمریکا، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، روسیه و کشورهای آمریکای لاتین هم طی روزهای گذشته نیرو و تجهیزات امدادی به هائیتی اعزام کرده اند.

همچنین سازمان ملل متحد درخواست دریافت یک کمک ۵۶۴ میلیون دلاری از کشورهای جهان را مطرح کرده است. جان هلمز، رییس کمک های انسانی سازمان ملل متحد اعلام کرده که از این مبلغ برای کمک به ۳ میلیون نفر در ۶ ماه آینده استفاده خواهد شد.

این سازمان اعلام کرده تا این لحظه در مجموع وعده ۳۶۰ میلیون دلار کمک مالی را دریافت کرده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد که قرار است یکشنبه، ۱۷ ژانویه از هائیتی دیدن کند، گفته است توزیع غذا و دارو در جریان است.

این در حالیست که بر اساس گزارش های رسیده از پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، تخریب بنادر و مسیرهای ارتباطی توزیع این کمک ها را بسیار دشوار کرده است و بسیاری از کمک های ارسال شده که از طریق هواپیمایی به فرودگاه شهر پروت او پرنس وارد شده به دلیل دشواری در توزیع، در فرودگاه این شهر باقی مانده است.

دولت هائیتی به دنبال زلزله مهیب این کشور، کنترل موقت فرودگاه اصلی این کشور را به آمریکا واگذار کرده است.

این اقدام دولت هائیتی به منظور جمع آوری و توزیع سریع تر کمک های امدادی جامعه جهانی به بازماندگان زلزله هفت و سه دهم ریشتری روز سه شنبه در این کشور است.

گفته می شود بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن در زلزله روز سه شنبه در هائیتی جان خود را از دست دادند و نیروهای امدادی در حال تلاش برای نجات افراد از زیر آوار با حداقل امکانات هستند.

مطالب مرتبط