ایران سفر حج عمره را متوقف کرد

سرپرست جدید حجاج ایرانی گفته است سفر حج عمره زائران ایرانی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

علی قاضی عسگر، که در مراسم معارفه خود به عنوان نماینده جدید آیت الله خامنه ای در امور حج و زیارت صحبت می کرد، گفت:" وزارت امورخارجه و سازمان حج طی روزهای آینده با سفر به عربستان سعودی مشکلات پیش روی این سفر معنوی را بررسی می کند."

آقای قاضی عسگر همچنین افزود به نیابت از محمد ری شهری، سرپرست پیشین حج و زیارت مذاکراتی با مسئولان سیاسی عربستان داشته و قرار شده تا کارشناسان دو طرف جلسات رایزنی را ادامه دهند.

سرپرست جدید حجاج ایرانی همچنین گفت:"وزارت امورخارجه و سازمان حج و زیارت پیگیر مسائل سیاسی هستند و تلاش می کنیم تا این مسیر همچنان به روی مردم بازبماند."

مقامات جمهوری اسلامی در موارد متعدد از آنچه که رفتار غیرقابل قبول ماموران سعودی با زائران شیعه ایرانی می نامند انتقاد کرده اند.

چندی پیش محمد محمدی ری شهری، سرپرست پیشین حجاج ایرانی گفته بود با توجه به این نوع رفتارها، در صورتی که رهبر جمهوری اسلامی صلاح بداند، اعزام زائران به حج عمره متوقف خواهد شد.

آقای ری شهری چند ماه پیش با ارسال نامه ای برای رئیس شورای حج عربستان سعودی، از "مشکلات و اذیت و آزار" زائران ایرانی شکایت کرده و خواستار جلوگیری از برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی شده بود.

وی ابراز امیدواری کرده بود که ارسال این نامه باعث تغییر در رفتار ماموران سعودی شود و هشدار داده بود که در صورت تکرار این وضعیت، ممکن است در اعزام زائران تجدید نظر شود.

انتقاد مقامات ایرانی معمولا متوجه نحوه برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی با زائران ایرانی است که اکثر آنان را شیعیان تشکیل می دهند.