'پنج تا ده درصد' از بازداشتی ها دانشجو هستند

کامران دانشجو
Image caption کامران دانشجو می گوید دانشگاه ها نگاهی "عاطفی" به دانشجویان معترض دارند نه "تنبیهی"

کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران گفته است در مقایسه با آمار وزارت اطلاعات و وزارت کشور، در میان دستگیر شدگان ناآرامی های اخیر "تعداد کمی یعنی شاید 5 تا 10 درصد" دانشجو هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی که در جریان نشست مدیران روابط عمومی دانشگاه ها با خبرنگاران سخن می گفت در پاسخ به سوالی درباره افزایش احکام کمیته های انضباطی گفت آمار دقیقی از روزهای اخیر ندارد، اما این افزایش طبیعی است:

"در شرایطی که پس از انتخابات رخ داد شما چه انتظاری از آمار احکام کمیته های انضباطی دانشگاه ها دارید."

کامران دانشجو گفت: "در یک مجموعه ای که یکسری مسائل اتفاق می افتد مسئولین موظف هستند به مسئولیت خود عمل کنند، اما در این مسئولیت نگاه باید عاطفی باشد نه تنبیهی."

وی گفت دانشگاهها نگاهی "عاطفی" درباره دانشجویان داشتند و پرونده های زیادی را خود دانشگاهها کنار گذاشتند و پرونده های زیادی نیز در کمیته انظباطی مرکزی وزارت علوم کنار گذاشته شده است.

وزیر علوم گفت برخورد با دانشجویان بازداشتی "بیشتر به دانشگاه ها منتقل" می شود اما "برخورد با افرادی که از بیرون هدایت شده و احیانا بحث امنیتی دارند به بیرون از وزارتخانه بر می گردد."

در همین حال روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز جمعه اعلام کرد پرونده های شانزده تن از بازداشت شدگان در جریان عزاداری مخالفان دولت در روز عاشورا به دادگاه انقلاب ارسال شده و یکی از این پرونده ها شامل اتهام محاربه است.

این شانزده متهم در حال حاضر زندانی هستند و قرار است دادگاه انقلاب به زودی آنان را به اتهام شرکت در تظاهرات روز عاشورا محاکمه کند.

کامران دانشجو درباره حوادث پس از انتخابات در کوی دانشگاه گفت این قضیه "به فراموشی سپرده نشده" و همانند پرونده بازداشتگاه کهریزک تحت پیگیری است و "در نهایت قوه قضائیه باید در این زمینه به جمعبندی" برسد.

بدنبال درگیری های روز عاشورا تعداد نامعلومی از تظاهرکنندگان از جمله چند دانشجو توسط نیروهای دولتی بازداشت و زندانی شدند که شمار آنان تا چند صد نفر هم گزارش شده هرچند آمار دقیقی در این مورد انتشار نیافته است.

گزارش ها و تصاویر مربوط به عملکرد نیروهای امنیتی در روز عاشورا با واکنش تند شماری از رهبران و فعالان سیاسی مخالف دولت در داخل و تعدادی از دولت ها و نهادهای بین المللی مواجه شد که برخورد ماموران با تظاهرکنندگان را تقبیح کردند و خواستار احترام دولت به حق آزادی اجتماع و برگزاری مراسم مذهبی شدند.

در پی این تظاهرات، که در جریان آن برخی از تظاهرکنندگان در برابر حملات نیروهای دولتی به مقاومت مبادرت کردند، شماری از مقامات و رسانه های حکومتی معترضان را به اهانت به مقدسات دینی متهم ساختند و از تصمیم به شدت عمل در تظاهرات بعدی سخن گفتند.

همچنین، در واکنش به تجمع مخالفان دولت که به طور پراکنده در نقاط مختلف شهرها، به خصوص تهران، برگزار شد، مقامات دولتی راهپیمایی گسترده ای را سازمان دادند و شرکت کنندگان و سخنرانان این راهپیمایی علیه معترضان شعار دادند و خواستار برخورد تند با مخالفان دولت شدند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم با توصیف راهپیمایی طرفداری از دولت، معترضان را به شدت عمل تهدید کرد.