مهمانپرست: شکست نشست ۱+۵ طبیعی است

رامین مهمانپرست
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نگاه "واقعگرایانه" را راه حل رسیدن به نتیجه در نشست گروه ۱+۵ دانست

سخنگوی وزارت خارجه ایران نتیجه بخش بودن نشست گروه ۱+۵ را در گروی رویکرد "واقعگرایانه" این کشورها در قبال پرونده هسته ای ایران دانست و گفت تا وقتی رویکرد سیاسی بر این نشست ها حاکم باشد، شکست ۱+۵ طبیعی است.

رامین مهمانپرست در این اظهارات که نخستین واکنش رسمی ایران به نشست روز شنبه ۲۶ دیماه گروه ۱+۵ محسوب می شود، گفت: "اگر قرار باشد این جلسات به نتیجه و تفاهم برسد، راه حل آن این است که حقوق هسته ای ایران به رسمیت شناخته شود و این پرونده در مسیر حقوقی و طبیعی خود در چارچوب قوانین آژانس قرار گیرد".

تازه ترین نشست گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، چین ، آلمان، فرانسه و بریتانیا دیروز برای بررسی وضع تحریم های احتمالی علیه ایران در نیویورک تشکیل شد و با وجودیکه بیل برنز، نماینده آمریکا آن را "بسیار سودمند" توصیف کرده است، مخالفت نماینده چین با وضع هرگونه تحریم جدیدتری علیه ایران باعث شد این نشست بدون رسیدن به نتیجه ای خاص پایان یابد.

تمام کشورهای عضو گروه ۱+۵ به غیر از چین، نمایندگان بلند پایه ای را برای شرکت در اجلاس اخیر این گروه روانه نیویورک کرده بودند. چین که پیش از برگزاری این نشست اعلام کرده بود اکنون زمان مناسبی برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران نیست، به اعزام نماینده ای میان رتبه به این نشست اکتفا کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اظهارات اخیر خود در مورد این موضعگیری دولت چین گفت: "برخی کشورها از جمله چین اعتقادی به نتیجه بخش بودن رویکردهای منفی و تحریم و تهدید ندارند و مسیری که با اهداف سیاسی بخواهد پیموده شود، به نتیجه مناسبی نخواهد رسید".

اتحادیه اروپا در مورد نشست دیروز گروه ۱+۵ در نیویورک اعلام کرده است که با وجود نرسیدن به نتیجه ای ملموس در اجلاس روز شنبه، اکنون موضوع وضع تحریم های جدیدتر علیه ایران در دستور کار این ۶ کشور قرار گرفته است و جلسات آتی این گروه به زودی تشکیل خواهد شد.

صحبت ها در مورد وضع تحریم های بیشتر علیه ایران پس از آن قوت گرفت که مهلت تعیین شده از سوی کشورهای غربی که پایان ماه دسامبر سال گذشته میلادی را به عنوان زمان نهایی پاسخ ایران در مورد پیشنهاد معاوضه سوخت هسته ای با اورانیوم غنی شده این کشور تعیین کرده بودند، از سوی ایران رد شد و ایران در اقدامی متقابل پایان ماه ژانویه سال ۲۰۱۰ را به عنوان ضرب الاجل این کشور به غرب برای پاسخ دهی به پیشنهاد ایران تعیین کرد.

ایران پیش از این در ۳ دور مورد تحریم های شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است که این تحریم ها به طور خاص صنایع موشکی و برنامه هسته ای ایران را هدف گرفته اند.

اگرچه کشورهای غربی مایل بوده اند از ابتدا بخش انرژی ایران را تحریم کنند تا به این ترتیب فشار بیشتری بر جمهوری اسلامی برای کنار گذاشتن برنامه هسته ای این کشور وارد کنند، اما مخالفت شدید چین و روسیه با این اقدام سبب شد که این ایده ماه ها قبل کنار گذاشته شود.

چین و روسیه از حامیان ایران در مجامع بین المللی به شمار می روند. این دو کشور قراردادهای متعددی با ایران امضا کرده و از شرکای تجاری مهم این کشور به شمار می روند.

کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران شده اند.

این تحریم ها متوجه بخش های بیمه، مالی و تسلیحاتی ایران خواهد بود.

ایالات متحده و فرانسه بارها گفته اند در صورتی که ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص پایین این کشور با سوخت راکتور هسته ای را نپذیرد، تحریم های بین المللی آن افزایش خواهد یافت.

دولت ایران در مقابل به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک مهلت یک ماهه داده است. ایران گفته است در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود را با غلظت ۲۰ درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

دولت باراک اوباما این مهلت را رد کرده است اما می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

مطالب مرتبط