بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 28 دی

تیترهای اول

"راز سر به مهر صندوق ذخیره ارزی" عنوان اصلی جام جم است، "وام خرید مسکن افزایش نمی یابد" تیتر اول روزنامه ایران است و مردم سالاری "اختلاف سازمان تامين اجتماعي را حل کنيد" را گزارش اصلی خود قرار داده است.

اعتماد خبر داده " قاضی مرتضوی گزارش ویژه مجلس را نپذیرفت"، خراسان در صدر اخبار خود نوشته "پاسخ مرتضوی به گزارش کمیته ویژه مجلس در باره کهریزک" و تهران امروز همین خبر را با تیتر "اتهامی متوجه من نیست" نقل کرده است.

"پیشنهاد آیت الله جوادی آملی برای پایان اختلافات" گزارش اصلی آرمان و آفتاب یزد است، ابرار از قول استاندار تهران نوشته "از اول می دانستیم اتاق فکر فتنه آن سوی مرزهاست"، رسالت از قول آیت الله نوری همدانی نوشته "باید آماده مقابله با جنگ نرم باشیم" و کیهان به نقل از هیات اروپائی نوشته "ویرانی غزه ما را شوکه کرد، سران اسرائیل باید محاکمه شوند".

دنیای اقتصاد از "نشست بی نتیجه برای تحریم هسته ای" خبر داده، جوان در تیتر اول خود نوشته "سه ساعت نشست بی نتیجه در لندن" و روزنامه جمهوری اسلامی از قول وزیر خارجه در عنوان اصلی خود نوشته "تنها راه به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران است".

گزیده مقالات

فضای باز نیست

فرزانه روستائی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به مناظره های تلویزیونی نوشته از مجموع فضاي سياسي کشور که اين روزها شاهد تهديد، تعطيل و توقيف يکي بعد از ديگري روزنامه ها و مجلات است برنمي آيد که اراده يي براي باز نگه داشتن فضاي سياسي- اجتماعي شکل گرفته باشد، زيرا نمي توان از يک سو در برنامه رو به فردا چند ده ميليون مخاطب را جذب ناگفته هاي هفت ماه گذشته کرد و از طرف ديگر آن شمشير غدار را در دست آن معاونت مطبوعاتي معروف بر فراز سر مطبوعات چرخاند.

این نویسنده و منتقد تاکید کرده فقط در يک صورت است که مي توان سوءظن و اعتماد از دست رفته و سلب شده به رسانه ملي و طراحان مناظره ها را بازيافت و آن اينکه صدا و سيما، ساعاتي پربيننده نيز به منتقدان و کساني اختصاص دهد که ناگفته هاي غيردولتي بسياري دارند و در صورت فراهم شدن شرايط مي توانند برنامه هايي را پيرامون فرداي انتخابات تدارک ببينند که حتي از مناظره هاي شب انتخابات نيز طرفدار و بيننده بيشتري را به خود جلب کند.

مقاله اعتماد چنین پایان می یابد: سري جديد مناظره هاي داغ ممکن است به گشايش برخي از کژي ها و معضلات پس از انتخابات منجر شود که بنا بر اتفاق عمومي همه امور را تا اطلاع ثانوي قفل کرده است. در غير اين صورت، به سادگي مي توان انتظار داشت که افکار عمومي جامعه ايران در معرض يک مهندسي ناميمون جديد قرار گرفته است. فرداي آن مناظره هاي قبلي را که ديديم؛ عاقبت مناظره هاي جديد را خدا به خير کند.

ناعادلانه

مردم سالاری در سرمقاله خود ابراز نگرانی کرده که در مناظره های سیاسی یک سمت اتهاماتی وارد می کند در حالی که دیگری حتی حق دفاع و پاسخگوئی ندارد در حالي که متاسفانه با اين روش هاي نادرست علاوه بر اين که به نتيجه اي نمي رسيم حتي مشکلات موجود را حادتر کرده و رفته رفته دو دستگي بين مردم و جامعه را افزايش مي دهيم.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده در صورت تداوم مناظره ها به شيوه فعلي اگر چه حرف دل بسياري از مردم از زبان اصلاح طلبان مطرح مي شود، اما روش برخي اصولگرايان موجب مي شود که باز هم به 7 ماه پيش و دوران مناظره هاي انتخاباتي برگرديم که با اتهام زني هاي مکرر و البته طرح هزاران سوال بي جواب همراه بود بدون آنکه نتيجه اي داشته باشد.

روشنائی در افق نیست

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد نوشته نه اصولگرايان مي توانند مدعي دانستن راه حل کامل و جامع براي برون رفت از وضعيت موجود باشند و نه لزوماً سبزها. اگر راه حل ها و سياست هاي اصولگرايان جملگي درست و کامل مي بودند، علي القاعده بحران موجود مدت ها پیش تمام شده بود. اما واقعيت آن است که مسائل و رويدادهايي که پس از اعلام نتايج انتخابات در کشور به وجود آمده، همچنان ادامه دارد و به رغم آن چه اصولگرايان حاکم به کار برده اند، هيچ علائمي که حکايت از پايان يافتن بحران داشته باشد در افق ديده نمي شود.

به نوشته این استاد دانشگاه شکاف هاي به وجود آمده پس از انتخابات همچنان در حال گسترده تر شدن هستند. ايضاً سبزها نيز به جز اعتراض خيلي نتوانسته اند يک دستورالعمل کامل و يک برنامه جامع براي رفتن به جلو و چه بايد کرد ارائه دهند.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده تلاش در جهت يافتن راهکارها و برون رفت از بحران موجود در مناظره ها، کمترين سودي که در بر خواهد داشت آن است که از يک سو باعث صلابت فکري و انسجام سياسي سبزها خواهد شد و از سويي ديگر سبب مي شود اصولگرايان تندرو قدري از انگاره هاي فکري توهم توطئه و فرضيه هاي دايي جان ناپلئوني که در آن فرورفته اند به درآيند و بتوانند شرايط و وضعيت کشور را نه آن گونه که خود مي خواهند باور کنند بلکه آن گونه که در عالم واقعيت است، ببينند.

آرامش آمده

حسام الدین کاوه در سرمقاله تهران امروز نوشته در پي التهابات نگران‌كننده چند ماهه اخير، نشانه‌هاي اميدواركننده‌اي از استيلاي آرامش بر فضاي سياسي كنوني و تلطيف اظهارات و گفته‌هاي كنشگران سياسي ديده مي‌شود. اينكه آرامش يافتن فضاي سياسي و در نيام شدن زبان‌هاي آخته و تافته بر رقيبان و مخالفان، نيازمند چه كوشش‌ها و پويش‌هايي بوده و هست، يك موضوع است و حفظ و تداوم آرامش و افزايش آن، نكته‌اي ديگر است.

به نوشته این روزنامه افكار عمومي تابعي از متغير گفتمان سياسي است؛ «نرم گفتاري» در عرصه سياست، "نرم رفتاري"‌در عرصه كنش‌هاي افكار عمومي را نيز در پي دارد. همين است كه حاكميت عقلانيت "نظام‌محور" مي‌تواند، چشم‌اندازهاي موجود را از تيرگي و غبارآلودگي به سوي روشني و شفافيت، رهنمون شود.

از اول می دانستید؟

ابرار سخنان استاندار مرکزی را در صدر اخبار خود آورده که گفته ما از اول می دانستیم اتاق فکر فتنه در خارج از کشورست. مصطفی صادقی در سرمقاله همین روزنامه از استاندار پرسیده اگر شما از اول می دانستید چرا از همان اول نگفتید و به اطلاع مردم نرساندید تا چهره واقعی خیلی از وقایع روشن شود.

سرمقاله ابرار خطاب به استاندار تهران نوشته همین حالا هم اگر نشریات یومیه را تورق بفرمائید می بینید که برخی مطبوعات طرفدار هنوز هم برخلاف عقیده شما بر این طبل می کوبند که برخی از بزرگان انقلاب از سران فتنه هستند و همین جا آری در کشور خودمان فرمانداری فتنه را به عهده دارند.

مثل برنامه نود

سروش فرهادیان در مقاله ای در اعتماد پیشنهاد کرده برنامه ای مانند نود که تنها به امور ورزشی می رسد برای مسائل سیاسی پخش شود و مدت زمان آن مشخص باشد و مجری هم نقش داور یک مسابقه ورزشی را بازی کند و گرچه تا صدور مجوز براي روي آنتن رفتن برنامه يي به نام 90 سياسي فاصله زيادي هست اما بد نيست اگر مسابقه پيامکي هم برگزار شود و مانند 90 ورزشي بالا و پايين رفتن آمارها نشان داده شود، چه آنکه جدال از درستي و نادرستي برخي از آمارها شروع شده است.

تیراژ بعد از توقیف

در حالی که پنج روز از اعلام توقیف هفته‌نامه همت توسط قوه قضائيه می گذرد تهران امروز خبر داده، چاپ دوم اين نشريه همچنان روي دكه‌هاي مطبوعاتي قابل دسترسي است و گفته مي‌شود تاكنون 200 هزار نسخه از اين نشريه چاپ شده است.

گفتنی است که سابقه انتشار هفته‌نامه همت به سال 85 باز مي‌گردد. اين نشريه نامش در واقع تلفيقي از حروف ابتدايي عبارت «هسته‌هاي مقاومت تاكتيكي» است كه به صاحب امتيازي موسسه حفظ و بسط ارزش‌ها و سردبيري علي سيناييان منتشر مي‌شود، موسسه‌اي كه به نظر مي‌رسد كانون فعاليت‌هايش در كرج باشد. اين موسسه در سال‌هاي اخير هفته‌نامه موج انديشه را نيز منتشر مي‌كند. هفته‌نامه موج انديشه، پيش از تغيير صاحب‌امتيازش، «چهل ماه» نام داشت. موج انديشه نيز يك بار توسط دادستاني كرج توقيف شده است. هفته‌نامه همت نيز مانند موج انديشه در سال 87 توسط هيات نظارت بر مطبوعات توقيف شد.

به نوشته تهران امروز در دوره پيشين انتشار نشريه همت، تلاش‌هاي رسانه‌اي زيادي براي كشف مسئولان نشريه صورت گرفت و در نهايت گمانه‌زني‌ها متوجه دو نام شد؛ حسين نوبختي، فردي كه سايتي به نام نوسازي را اداره مي‌كرد و توهين اين سايت به حجت‌الاسلام سيدحسن خميني سبب توقيف اين سايت شد. فرد دوم علي بدري نام داشت و از اعضاي انصار حزب‌الله كرج بود. نوبختي چنين انتصابي را تكذيب كرد ولي علي بدري درباره اين اتهامات توضيحي نداد .

فرصتی موقت

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد و در تحلیل رای چین در اجلاس پنج به اضافه یک که به شکست طرح تحریم هوشمند ایران انجامید نوشته: حجم تجارت ايران و چين كه از زمان انقلاب ايران تا يك دهه پيش، همواره كمتر از 600 ميليون دلار بود، در يك دهه اخير رو به افزايش گذاشته و بيش از 20 ميليارد دلار شده است. به همين علت براي چيني‌ها حفظ ثبات در ايران اهميت زيادي دارد.

به نوشته این مقاله: آمريكايي‌ها شايد بتوانند به چيني‌ها هم وعده مشوق‌هايي بدهند و آنان را به تقابل با ايران بكشانند؛ اما در حال حاضر با توجه به هزينه‌هاي فزاينده دولت آمريكا در افغانستان و عراق و كسري بودجه و تعهدات تامين اجتماعي در داخل و ايضا دست برتر چين در ترتيبات امنيتي شرق آسيا، بعيد است آمريكا متاعي براي اغوا كردن چين در اختيار داشته باشد.

سردبیر دنیای اقتصاد تاکید کرده اگر آمريكايي‌ها بخواهند به چيني‌ها امتيازي بدهند، روسيه هم وارد مسابقه امتيازگيري مي‌شود و هزينه‌هاي بين‌المللي ايالات متحده افزايش مي‌يابد. اين تنگناهاي آمريكا و آن انگيزه‌هاي چيني‌ها فرصتي است كه تا آينده‌اي نامعلوم اما نه لزوما هميشگي، در اختيار ايران است .

کلید موفقیت لایحه هدفمندی یارانه ها

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته صداقت و يكرويي با جامعه در مورد پيامدهاي هدفمندي يارانه ها شاه كليد موفقيت آن به حساب مي آيد و اين همان حلقه مفقوده اي است كه مجريان و پيشنهاد دهندگان تا اكنون از آن غفلت كرده اند.

به نوشته این روزنامه مجريان قانون هدفمندي يارانه ها بايد بپذيرند كه برخورداري از خرد جمعي و نقطه نظرات كارشناسان و اساتيد حوزه اقتصاد در رابطه با اين طرح حساس نيازمند آستانه پذيرش بالا و قابليت بكارگيري اين ديدگاه ها است . اين تحمل پذيري البته شامل رسانه هاي جمعي و ارباب جرايد و مطبوعات نيز مي شود.

سرمقاله جمهوری اسلامی سرانجام نتیجه گرفته اقتصاد ايران با مشكلات فراواني مواجه است كه برطرف كردن آنها مستلزم صرف زمان زيادي است و حل همه آنها از قانون هدفمندي يارانه ها ساخته نيست چرا كه اساسا تمام اين معضلات زائيده توزيع نادرست يارانه ها نيست از اين رو پافشاري بر اينكه با اجراي اين طرح تمام مشكلات كشور اعم از بيكاري، فقر، گراني، فساد مالي و رانت خواری حل مي شود تنها به افزايش توقعات عمومي و طبيعتا شكست اين قانون مي انجامد.