اتحادیه دانشجویان اروپا خواستار تحریم ایران شد

اتحادیه دانشجویان اروپا
Image caption اتحادیه دانشجویان اروپا با انتشار بیانیه ای به آنچه نقض حقوق بشر در ایران خوانده اعتراض کرده است

در واکنش به رویدادهای سیاسی ایران و فعالیت های سیاسی دانشجویان در این کشور، اتحادیه دانشجویان اروپا با انتشار بیانیه ای خواستار واکنش تمامی دولت های اروپایی و مدافعان حقوق بشر به وضعیت حقوق بشر در ایران شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "با وجود سرکوب های خشن علیه معترضان صلح طلب، برخورد های شدید و ضرب و جرح زندانیان سیاسی (حتی تجاوز جنسی و شکنجه)، بازداشت بیش از ۸۰ دانشجو طی هفته های اخیر می تواند نشانگر افزایش خشونت باشد. آنچه در طول هفته های اخیر روی داده است جان تعداد بیشتری از انسان های بی گناه را به مخاطره انداخته است و از همین رو شرایط می طلبد تا در واکنشی فوری به این موضوع توجه شود."

در این بیانیه، اتحادیه دانشجویان اروپایی با اشاره به کشته شدن ۸ نفر در جریان درگیری های روز عاشورا در ایران، اعدام فعالان کرد، برخورد با فعالیت های سیاسی دانشجویان، مواجهه با فعالیت های کارگری و جنبش های خواستار حقوق زنان، به دولت ها اروپایی و تمامی سازمان های مردمی و مدافع حقوق بشر جهان توصیه کرده است تا از جنبشی که این اتحادیه آن را "جنبش خواهان دموکراسی در ایران" خوانده حمایت کنند.

در پایان این بیانیه اتحادیه دانشجویان اروپا درخواست های خود را بدین ترتیب اعلام کرده است:

  • دولت ها نباید در برابر نقض حقوق بشر در ایران ساکت بمانند و می بایست به منظور توقف نقض حقوق بشر در این کشور، روابط سیاسی و اقتصادی خود را با دولت ایران متوقف سازند.
  • سازمان های مدنی و مدافعان حقوق بشر می بایست بر فعالیت های خود به منظور واردار ساختن دولت ایران به رعایت حقوق بشر، بیافزایند.
  • تمامی محافل دانشگاهی می بایست متوجه اهمیت نقش مهم و تاثیرگذار خود در حمایت از دانشجویان ایرانی باشند و با اعلام همبستگی با دانشجویان ایرانی، به آنها کمک کنند.
  • تمامی انجمن های دانشجویی می بایست در صدد برگزاری و اجرای برنامه هایی باشند که از آن طریق بتوان میزان آگاهی عموم مردم و همبستگی آنها با دانشجویان ایرانی را ارتقاء داد.

اعتراض های دانشجویی در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته شدت بیشتری گرفته است.

با توجه به فصل امتحانات دانشگاه ها در ایران، گروهی از دانشجویان معترض از شرکت در امتحانات سر باز زده و آن را تحریم کرده اند.

همچنین کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران هفته گذشته اعلام کرده بود که در مقایسه با آمار وزارت اطلاعات و وزارت کشور، در میان دستگیر شدگان ناآرامی های اخیر "تعداد کمی یعنی شاید ۵ تا ۱۰ درصد" دانشجو هستند.

مطالب مرتبط