تذکرها و لغو امتیازهای تازه برای رسانه‌های ایران

تصویر روزنامه های ایران
Image caption تذکر و لغو امتیاز روزنامه های منتقد دولت موجب انتقاد از عملکرد معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شده است

روزنامه "فرهنگ آشتی" و هفته نامه های "همت" و "موج اندیشه" لغو امتیاز شدند، روزنامه "اعتماد" تذکر گرفت و سایت خبری سلام فیلتر شد.

اعضای هیات نظارت بر مطبوعات ایران در جلسه روز دوشنبه ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) خود در مورد لغو امتیاز هفته نامه های همت و موج اندیشه و روزنامه فرهنگ آشتی تصمیم گرفتند.

هفته نامه موج اندیشه توسط اداره کنندگان هفته نامه همت و در پی توقیف این نشریه توسط دادستانی بر روی گیشه ها آمده بود.

برخی گزارش ها حاکی است که نشریه همت با وجود توقیف شدن توسط دادستانی، با تغییراتی تجدید چاپ شده بود. این نشریه مطلب و تصویری با عنوان "یاران هاشمی" منتشر کرده بود که در آن برخی روحانیان سرشناس و گروهی از چهره های سیاسی به عنوان یاران اکبر هاشمی رفسنجانی معرفی شده بودند.

هفته نامه موج اندیشه هم که از نظر شکلی کاملا شبیه هفته نامه همت بود، ویژه نامه ای با عنوان "یاران رهبری" منتشر کرد که به شیوه ای مشابه شخصیت های سیاسی و مذهبی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای را معرفی می کرد.

علت لغو امتیاز این دو هفته نامه، "توهین به شخصیت های محترم نظام" اعلام شده است.

هیات نظارت بر مطبوعات همچنین روزنامه فرهنگ آشتی را به "تخلفات مستمر از قانون مطبوعات" متهم و امتیاز آن را بر اساس تبصره ماده ۱۱ قانون مطبوعات لغو کرده است.

بنابر ماده ۱۱ قانون مطبوعات، رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیر مسئول به عهده هیئت نظارت بر مطبوعات است.

بر اساس تبصره این ماده، چنانچه صاحب پروانه یک نشریه، شرایط مقرر در این قانون را از دست بدهد، هیأت نظارت بر مطبوعات می تواند پروانه آن نشریه را لغو کند.

روزنامه فرهنگ آشتی فروردین ۱۳۸۸ (آوریل ۲۰۰۹) نیز به طور موقت توقیف شد اما با رفع توقیف از آن در اردیبهشت گذشته مجددا منتشر شد.

هیأت نظارت بر مطبوعات شامل نمایندگان وزارت ارشاد و قوه قضاییه ایران است که همراه با نمایندگان مجلس این کشور به درخواست صدور پروانه نشریات و صلاحیت متقاضیان رسیدگی می کند.

در همین حال از ایران گزارش می رسد که سایت خبری "سلام" فیلتر شده است.

این سایت خبری پیشتر و در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته نیز فیلتر شده بود، اما اخیرا با رفع فیلتر از آن مجددا در دسترس کاربران اینترنت در داخل ایران قرار گرفته بود.

احتمال استیضاح وزیر ارشاد به علت رفتار "افراطی" محمد علی رامین

ارسال تذکرهای متعدد و توقیف چند روزنامه و نشریه طی هفته های اخیر موجب شده است که برخی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ایران خود را برای فراهم ساختن مقدمات استیضاح وزیر ارشاد این کشور آماده کنند.

سیروس سازدار، نماینده اصلاح طلب مجلس ایران روز دوشنبه (۲۸ دی) به سایت پارلمان نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس ایران) گفت که عملکرد محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و تذکرات پی درپی او به نشریات و رسانه‌های اصلاح‌طلب، و در مقابل، چاپ دوم و توزیع گسترده نشریه توقیف شده همت و عدم نظارت و برخورد ارشاد با این موضوع از دلایلی است که نمایندگان را برای استیضاح وزیر ارشاد ترغیب کرده است.

آقای سازدار گفت: "به نظر می‌رسد وزیر ارشاد توانایی کنترل و نظارت بر عملکرد معاون خود را ندارد و در صورت ادامه این روند چاره‌ای جز استیضاح وزیر ارشاد برای مجلس باقی نمی‌ماند."

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از آنچه او برخورد "دوسویه" با رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت خوانده است گفت: "در فضایی که جناب رامین هر روز به بهانه‌های مختلف با نشریات و سایت‌های اصلاح‌طلب و مستقل برخورد می‌کند، هفته‌نامه همت علی‌رغم توقیف، مجددا چاپ و به حملات خود علیه مسئولان نظام ادامه می‌دهد."

آقای سازدار گفت: "نمایندگان تاکنون چند بار با تذکر و همچنین تهیه سئوال از وزیر ارشاد درخصوص برخورد معاون مطبوعاتی وی با رسانه‌ها به وزیر ارشاد در مورد این اقدامات هشدار داده‌اند اما گویا تاثیری نداشته است."

مطالب مرتبط