به روز شده:  15:34 گرينويچ - دوشنبه 18 ژانويه 2010 - 28 دی 1388

عملیات ساختمانی در نزدیکی معبد باستانی آناهیتا در ایران

معبد آناهیتا

پایه های بتنی در نزدیکی معبد آناهیتا، از عملیات ساختمانی در نزدیکی این اثر باستانی حکایت دارد

گزارش هایی از عملیات ساختمانی در نزدیکی بقایای معبد باستانی آناهیتا در شهر کنگاور کرمانشاه منتشر شده است که از تهدید جدیدی برای این بنای تاریخی خبر می دهد.

خبرگزاری های ایران از ساخته شدن پایه های بتنی و وجود مصالح ساختمانی مثل تیرآهن در نزدیکی معبد آناهیتا خبر می دهند که از آغاز عملیات ساختمانی در نزدیکی این معبد تاریخی حکایت دارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران ،ایسنا، از کاشته شدن ۱۴ پایه بزرگ بتنی در فاصله ای بسیار نزدیک به این اثر تاریخی خبر می دهد که خیس بودن بتن های آن نشانه تازه بودن این عملیات ساختمانی است.

هر کس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی کشور، یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم آثار فرهنگی - تاریخی مذکور در این ماده مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه وارد آید ، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود.

ماده۵۶۰ قانون مجازات اسلامی

حدود یک ماه پیش اسدالله بیرانوند، رئیس سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه در واکنش به خبری مبنی بر ساخت و ساز در حریم معبد آناهیتا به خبرگزاری ایسنا گفته بود: "مسئولین اداره اوقاف شهرستان کنگاور قصد احداث سایبان دراطراف امامزاده ابراهیم را داشتند که با توجه به اینکه این امامزاده در عرصه تاریخی معبد آناهیتا قرار دارد و هرگونه ساخت و ساز در این عرصه تاریخی ممنوع است، با جدیت از فعالیت آنها جلوگیری شد."

معبد تاریخی آناهیتا از جاذبه های گردشگری ایران است که متعلق به دوران ساسانیان و اشکانیان است، اما هنوز در فهرست جهانی یونسکو قرار نگرفته و در طول سال های اخیر به دلیل عدم نظارت و نگهداری مناسب صدمه زیادی دیده است.

با وجود اینکه قانون ایران به صراحت ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی را ممنوع اعلام کرده است، اما ساخت و ساز، همیشه یکی از تهدیدهای جدی آثار تاریخی در این کشور بوده است.

مشخص نشده است که عملیات ساختمانی اخیر هم به امامزاده ای که در نزدیکی این معبد قرار دارد مربوط است اما مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کنگاور به خبرنگار خبرگزاری مهر گفته است: "بنا به دستور مسئولان بالاتر امکان هرگونه مصاحبه در این زمینه وجود ندارد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.