ملاقات مقام های مرزی ایران و عراق برای رفع اختلافات

متکی و زیباری
Image caption وزرای امور خارجه دو کشور اخیرا درباره اختلافات مرزی مذاکره کردند

به گزارش رسانه های ایران مقام های مرزی این کشور پس از ملاقاتی در روز دوشنبه با مقام های عراقی اظهار امیدواری کردند که "سوءتفاهم ها" در باره اختلافات مرزی برطرف شود.

پیشتر در ماه جاری وزرای خارجه دو کشور از تشکیل کمیته هایی برای حل مناقشات مرزی خبر داده بودند که پس از آن بود که دولت عراق از "اشغال موقت" یکی از چاه های نفتی میدان فکه توسط نیروهای ایرانی خبر داد. ایران آن حادثه را سوءتفاهم خواند.

ابهام در باره این که خط مرزی میان ایران و عراق در کجا قرار دارد، در گذشته باعث اختلاف نظر در باره مالکیت چاه های نفتی شده است.

اکنون به گزارش تلویزیون ایران، سردار حسین ذوالفقاری که سرپرستی هیات ایرانی را در گفت و گوهای دوشنبه میان مقام های ارشد مرزی دو کشور به عهده داشت، گفت که لازم است دو کشور از نزدیک با هم همکاری کنند.

او پس از این ملاقات در شهر مرزی قصر شیرین اظهار امیدواری کرد که "سوءتفاهم های موجود" از طریق اجرای موافقتنامه های مرزی که قدمت آنها به 1975 می رسد برطرف شود.

سردار ذوالفقاری همچنین گفت: "در نشست امروز قرار بر اين شد تا بر مبنای قوانين و مقررات بين المللی، علائم مرزی در مرزهای دو کشور تجديد ساخت شوند چرا که در خيلی از نقاط مرزی، علائم مرزی مشخص و روشنی نداريم و لازم است ساماندهی ها و به‌روزسازی لازم را در اين مقوله انجام دهيم."

بعد از جنگ هشت ساله ایران و عراق، میله های مرزی که نشان دهنده خط مرزی دو کشور است، از بین رفته است. برخی می گویند که همین مسئله نیروهای مرزداری دو کشور را در تشخیص خط مرزی با مشکل روبه رو کرده و باعت بروز اختلافاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس محسن ابوالحسین سرپرت هیات عراقی نیز گفته است که "مشکلات و سوءتفاهم ها در بخش های آبی و خشکی" مرز باید هرچه سریعتر حل شود.

به نظر می رسد که مقام های عراقی با بدبینی به توافق نامه 1975 الجزایر می نگرند، توافقنامه ای که ایران خواستار استناد به آن برای حل اختلافات است.

هشیار زیباری وزیر خارجه عراق ماه گذشته با اشاره به اینکه که مقامات دولت ایران اصرار دارند تا هر گونه مذاکره ای بر سر مسائل می بایست مطابق توافق نامه ۱۹۷۵ الجزایر صورت گیرد گفت: "همه ما تاریخچه شکل گیری توافق الجزایر و کاستی های آن را می دانیم." البته او افزود که هرچند دولت عراق ملاحظاتی در مورد این توافق نامه دارد اما این به آن معنی نیست که عراق به آن پایبند نیست.

یکی از موارد اختلاف دو کشور به یک میدان نفتی غیرفعال در ناحیه ای حساس مربوط می شود که ماه گذشته موقتا تحت کنترل نیروهای ایرانی در آمد. عراق می گوید این میدان در عمق صد متری داخل مرز قرار دارد و خود را مالک آن می داند.

هشیار زیباری اختلاف کشورش با ایران بر سر چاه شماره ۴ منطقه فکه را موضوع جدیدی ندانسته و گفته بود که "ورود غیرقانونی" نیروهای ایرانی و اشغال موقت این چاه رویدادی است که از سال ۲۰۰۶ تا کنون هر سال رخ داده اما دولت عراق بدون رسانه ای کردن موضوع به مذاکره با ایران پرداخته است و در اکثر موارد نیز دولت ایران پاسخ مثبت به خواسته های عراق داده است.

مسائل مربوط به خطوط مرزی، منابع آب، معادن، ترددهای مرزی، هواپیماهای عراقی در دست ایران از جمله مسائلی است که عراق می گوید بر سر آنها با ایران اختلاف دارد.

مطالب مرتبط