آلمان 'در پی افزایش تحریم ها' در صورت پافشاری ایران بر مواضع فعلی

آنگلا مرکل در برلین - دوشنبه 18 ژانویه 2009
Image caption صدر اعظیم آلمان روز دوشنبه در برلین با خبرنگاران صحبت می کرد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که در صورت پافشاری ایران بر مواضع فعلی در زمینه برنامه اتمی، کشورش احتمالا ظرف چند هفته آینده به روی تحریم های تازه ای علیه ایران کار خواهد کرد.

خانم مرکل گفت امیدوار است در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل برای تحریم بیشتر ایران توافق حاصل شود، اما اگر این مسیر ممکن نشد با گروهی از کشورهای هم هدف در این جهت اقدام خواهد کرد.

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان روز شنبه در نیویورک چشم انداز افزایش تحریم های ایران را بررسی کردند اما چین روشن ساخت که با اقدامات تنبیهی تازه حداقل در مقطع فعلی مخالف است.

پیشتر وزیر خارجه ایران گفته بود که عدم توافق این کشورها برای تحریم بیشتر ایران، راه را برای همکاری این کشور با جامعه جهانی برای رفع نگرانی در مورد برنامه اتمی اش باز می کند.

خانم مرکل روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در برلین با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: "آلمان روشن ساخته است که اگر واکنش ایران عوض نشود، ما روی یک مجموعه جامع از تحریم ها کار خواهیم کرد."

او افزود "البته ترجیح می دهیم که اینها (تحریم ها) بتواند در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل مورد توافق قرار گیرد" و توضیح داد که مقام های کشورش در هفته های آتی در این جهت کار خواهند کرد.

خانم مرکل اما افزود که اگر افزایش تحریم ها از مسیر سازمان ملل ممکن نباشد آلمان "در تحریم هایی با سایر کشورها که همین هدف را دنبال می کنند مشارکت خواهد کرد."

آقای نتانیاهو نیز خواستار اعمال فوری تحریم های "فلج کننده" بر ایران شد. ایران اتهامات غرب دایر بر تلاش برای ساختن سلاح های اتمی را رد می کند.

به گزارش خبرگزاری رویتر منوچهر متکی وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در تهران گفت: "مذاکراتی در جریان بوده است و پیام هایی در حال رد و بدل شدن است بنابراین باید باید صبر کنیم. نشانه های کوچکی حاکی از یک رویکرد واقع گرایانه وجود دارد، بنابراین در مورد هرگونه تحول یا پیشرفتی بعدا بحث باید کرد."

آقای متکی در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که فقدان تصمیم گیری در جلسه روز شنبه قدرت ها در مورد تحریم ایران، بدان معنی است که ایران می تواند به کار با جامعه بین المللی برای رفع نگرانی ها درباره برنامه هسته ای ادامه دهد.

ایران اخیرا پیشنهادی با میانجیگری آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارسال بخش بزرگی از اورانیوم غنی شده خود به روسیه و فرانسه برای تبدل آن به سوخت یک راکتور تحقیقاتی در تهران را رد کرد. گفته می شد که آن طرح نگرانی ها در مورد استفاده ایران از اورانیوم غنی شده برای ساخت سلاح اتمی را تخفیف می دهد.

مطالب مرتبط