مهمانپرست: اجلاس روسای جمهوری افغانستان، ایران و پاکستان به زودی برگزار می شود

متکی، قریشی و اسپنتا
Image caption وزیران خارجه سه کشور برگزاری اجلاس سران را تصویب کردند

وزارت امور خارجه ایران از برگزاری اجلاس رئیسان جمهوری افغانستان، ایران و پاکستان در آینده خبر داده است.

روز سه شنبه، 19 ژانویه (29 دی)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت که وزیران خارجه ایران، افغانستان و پاکستان در ملاقات اخیر خود تصویب کردند که رئیسان جمهوری سه کشور به زودی برای رایزنی پیرامون مسایل منطقه ای در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، دیدار و گفتگو کنند.

آقای مهمانپرست یادآور شد که اجلاس اخیر وزیران امور خارجه سه کشور در اسلام آباد به ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی تشکیل شد و نتیجه آن، تصویب یک رشته توافق برای همکاری سه جانبه بود.

اجلاس اخیر اسلام آباد ضمن تصویب برگزاری دومین اجلاس سران سه کشور "در اولین فرصت"، در مورد نشست های سه جانبه وزیران کشور در اسلام آباد، وزیران اقتصاد و دارایی در کابل و وزیران اطلاعات سه کشور در تهران تصمیم گیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت که "به زودی" اجلاس کشورهای همسایه افغانستان با شرکت هفت کشور در تهران تشکیل می شود و هدف از برگزاری این نشست را "ریشه یابی" مشکلات عنوان کرد.

رامین مهمانپرست در عین حال ریشه مشکلات منطقه را "دخالت نیروهای خارجی و رویکرد اشتباه آنها" دانست و گفت که این دخالت منجر به تقویت تروریسم شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که حل مشکلات منطقه ای تنها با اتخاذ "رویکرد منطقه ای" امکانپذیر است و حضور نیروهای خارجی در منطقه را باعث تشدید نا امنی و بی ثباتی خواند.

در ماه مه سال جاری محمودی احمدی نژاد، حامد کرزی و آصف علی زرداری، رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان در تهران تشکیل جلسه دادند و به بررسی مسایل منطقه پرداختند.

به گزارش منابع دولتی ایران، در اجلاس ماه مه در تهران، مساله تجارت مواد مخدر، تروریسم، افراطگرایی دینی و مشکلات امنیتی منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

در حالیکه پاکستان از متحدان نزدیک آمریکا در مبارزه علیه تروریسم محسوب می شود و نیروهای آمریکایی، به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی، در افغانستان حضور دارند، مقامات جمهوری اسلامی ایالات متحده را دشمن اصلی خود معرفی می کنند.

مطالب مرتبط