مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری ایران از برخورد با رسانه‌ها دفاع کرد

علی اکبر جوانفکر
Image caption علی اکبر جوانفکر برخورد با رسانه ها را نشانه "دقت و وسواس بیشتر" در اجرای قانون دانست

مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸، تذکرهای اخیر به برخی مطبوعات و رسانه های ایران را نشانه "دقت و وسواس بیشتر" در اجرای قانون مطبوعات عنوان کرد.

علی اکبر جوانفکر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مسئول اجرای این قانون خواند و گفت: "توهین ها و تهمت های بی سابقه علیه مسئولان کشور و عبور از خطوط قرمز در حوادث پس از انتخابات از سوی برخی مطبوعات، از نشانه های روشن ظلمی است که بر قانون رفته است".

برخورد با رسانه های ایران در ماه های اخیر و پس از انتصاب محمد علی رامین به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، شدت یافته است و طی این مدت روزنامه هایی نظیر "حیات نو"، "اعتماد ملی"، "سرمایه" و "آرمان" توقیف موقت شده اند و نیز چندین تذکر برای روزنامه های مخالف دولت ارسال شده است.

همچنین روز دوشنبه (۲۸ دی) روزنامه "فرهنگ آشتی" و هفته نامه های "همت" و "موج اندیشه" لغو امتیاز شدند، روزنامه "اعتماد" تذکر گرفت و سایت خبری سلام فیلتر شد.

پیش از این محمد علی رامین گفته بود برخوردهای صورت گرفته با مطبوعات به منظور "تلطیف" فضای رسانه ها صورت گرفته است.

آقای جوانفکر در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) انتقادها مبنی بر برخورد سلیقه ای با رسانه ها را رد کرد و گفت: "بیش از خوش آمدن این و آن، یا نگران شدن عده ای دیگر باید به فکر اجرای قانون بود".

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز شرایط ایران را نیازمند آرمش دانست و گفت: "اگر روزنامه ای بخواهد اختلاف افکنی کند چگونه می شود با آن همکاری کرد که البته در هیچ کجای دنیا اجازه چنین نوع فعالیتی را نخواهند داد".

محمد حسینی می گوید که در برخورد با رسانه ها معیار دولت نیست بلکه نظام جمهوری اسلامی است.

اعتراض به برخورد تبعیض آمیز

منتقدان دولت می گویند که برخوردهای هیات نظارت بر مطبوعات و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد با رسانه ها تبعیض آمیز است.

ارسال تذکرهای متعدد و توقیف چند روزنامه و نشریه طی هفته های اخیر موجب شده است که برخی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ایران خود را برای فراهم ساختن مقدمات استیضاح وزیر ارشاد این کشور آماده کنند.

سیروس سازدار، نماینده اصلاح طلب مجلس ایران روز دوشنبه (۲۸ دی) به سایت پارلمان نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس ایران) گفت که عملکرد محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و تذکرات پی درپی او به نشریات و رسانه‌های اصلاح‌طلب، و در مقابل، چاپ دوم و توزیع گسترده نشریه توقیف شده همت و عدم نظارت و برخورد ارشاد با این موضوع از دلایلی است که نمایندگان را برای استیضاح وزیر ارشاد ترغیب کرده است.

چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای درباره ادامه بازداشت روزنامه نگاران ایرانی ابراز نگرانی کرد و هشدار داده بود که وضعیت آزادی مطبوعات در ایران "هر روز بدتر می شود".

مطالب مرتبط