درخواست حذف تعدادی از عکس‌های انقلاب ایران از کتاب مریم زندی

مریم زندی
Image caption مریم زندی از عکاسان با سابقه ایران است که قصد دارد مجموعه عکس‌هایش را از دوران انقلاب ۵۷ در کتابی منتشر کند

مریم زندی، عکاس مشهور ایرانی از مشکل ممیزی چاپ کتاب عکس هایش از رویدادهای انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران خبر داد.

خانم زندی با اشاره به کتاب مجموعه عکسی از دوران انقلاب که از هفت ماه پیش برای مجوز به اداره کتاب وزارت ارشاد ایران فرستاده است، به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: " این اداره از من خواسته که عکس های انقلاب را سانسور کنم. این اداره خواستار حذف برخی از عکس ها شده است که من با این جریان کاملا مخالفم."

او درباره این عکس ها گفته است: "این عکس ها سند تاریخی هستند و کم و زیاد نشده اند. این عکس ها روایت تاریخ، بدون کم و کاست است پس کسی نمی تواند درباره نادرستی آنها صحبت کند."

مریم زندی از عکاسان پرکار ایران است که تا کنون چندین جلد کتاب از مجموعه عکس هایش منتشر شده است و مجموعه پرتره هایش از بازیگران سینما وتئاتر، نویسندگان و شاعران در چند جلد و با عنوان "چهره ها" شهرت زیادی دارد.

او که چند ماه پیش تر هم از معطل ماندن کتاب عکس های انقلابش در ارشاد خبر داده بود به خبرنگار ایلنا گفت: "به من گفته اند که درحال بررسی علمی این عکس ها هستند. من نمی دانم عکس های انقلاب را چگونه می خواهند بررسی علمی کنند. مگر چه چیز این عکس ها عجیب است."

مریم زندی که درحال حاضر رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران است، از پیشنهاد چند ناشر خارجی برای چاپ این کتاب خبر داد و گفت: "برای چاپ این عکس ها خارج از ایران هیچ مشکلی ندارم ولی معتقدم این کتاب باید در داخل ایران چاپ شود".

مطالب مرتبط