میلیبند تحریم های مالی علیه ایران را مهم دانست

Image caption دیوید ملیبند جزئیات تحریم های مورد نظر بریتانیا را تشریح نکرد.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که وضع تحریم های مالی نقش مهمی در افزایش فشار بر حکومت ایران برای تغییر خط مشی اتمی اش ایفا خواهد کرد.

او گفته است: "ایران طی سه ماه گذشته کاملا روشن کرده است که نمی خواهد با جامعه بین المللی گفتگوی جدی داشته باشد."

دیوید میلیبند این سخنان را روز سه شنبه (19 ژانویه) در پارلمان بریتانیا بیان کرد.

او گفت: "ما معتقدیم که تحریم های مالی، به طور نمونه، بدون اینکه مردم ایران را تحت تاثیر قرار دهد، نقش مهمی در افزایش فشار بر نقاط مناسب رژیم ایفا دارد."

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود تاکید دارد و می گوید که تحریم های بین المللی خط مشی اتمی این کشور را تغییر نمی دهد.

در همین رابطه، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد که ایران روز ششم ژانویه امسال بطور رسمی به طرح مبادله سوخت پیشنهادی آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داده است.

کشورهای گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، به ایران تا پایان ماه دسامبر سال 2009 میلادی فرصت داده بودند که پاسخش را درباره مبادله 75 درصد ذخیره اورانیوم غنی شده اش با سوخت مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران اعلام کند.

آسوشیتدپرس می گوید که پیشنهاد متقابل ایران در عمل طرح مورد نظر غرب را رد می کند.

کشورهای غربی قصد داشتند با پیش بردن این طرح تا حد امکان از حجم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران کم کنند تا به این ترتیب امکان دسترسی این کشور به سلاح اتمی را به تأخیر بیندازند.

ایران همواره اعلام کرده است که برنامه هسته ای این کشور اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند و به هیچ وجه در پی ساخت سلاح اتمی نیست.

ایران همچنین خواهان مبادله تدریجی سوخت اتمی با غرب در محموله های کوچکتر شده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه هشدار داد که در صورت پافشاری ایران بر مواضع فعلی در زمینه برنامه اتمی، کشورش احتمالا ظرف چند هفته آینده به روی تحریم های تازه ای علیه ایران کار خواهد کرد.

او گفت امیدوار است در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل برای تحریم بیشتر ایران توافق حاصل شود، اما اگر این مسیر ممکن نشد با گروهی از کشورهای هم هدف در این جهت اقدام خواهد کرد.

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان روز شنبه در نیویورک چشم انداز افزایش تحریم های ایران را بررسی کردند اما در اینباره تصمیمی نگرفتند.

مطالب مرتبط