آمریکا پاسخ ایران به طرح اتمی آژانس را ناکافی دانست

Image caption این سخنگوی دولت آمریکا خط مشی کشورش در قبال ایران را موثر ارزیابی کرد

آمریکا پاسخ ایران به طرح تبادل سوخت آژانس بین المللی انرژی اتمی را ناکافی دانسته و در عین حال اذعان کرده است که هنوز با چین درباره تشدید تحریم ها علیه ایران اختلاف نظر دارد.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه (19 ژانویه) گفت که نکته جدیدی در جواب به گفته او ناکافی ایران به طرح تبادل سوخت اتمی آژانس وجود ندارد.

او همچنین گفت که هنوز نمی تواند تایید کند که ایران پاسخ رسمی اش را به آژانس ابلاغ کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داده که نماینده ایران در آژانس روز ششم ژانویه پاسخ رسمی ایران را به این سازمان ارائه کرده است. دولت ایران به این خبر واکنشی نشان نداده است.

کشورهای گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، به ایران تا پایان ماه دسامبر سال 2009 میلادی فرصت داده بودند که پاسخش را درباره مبادله 75 درصد ذخیره اورانیوم غنی شده اش با سوخت مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران اعلام کند.

آسوشیتدپرس می گوید که پاسخ ایران در عمل پیشنهاد آژانس که مورد حمایت غرب است را رد می کند، زیرا ایران مبادله همزمان سوخت اتمی در چند مرحله و آن هم در خاک ایران را درخواست کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال نشست روز شنبه نمایندگان پنج کشور دائم شورای امنیت و آلمان را سودمند ارزیابی کرد، هرچند چین به این نشست نماینده ارشد خود را نفرستاد.

آقای کراولی همچنین گفت که آمریکا هنوز مانند گذشته با چین درباره تشدید تحریم ها علیه ایران اختلاف نظر دارد و برای جلب حمایت چین تلاش می کند.

او گفت: "اختلاف نظری که درباره تحریم ها بین آمریکا و کشورهای دیگه و چین وجود دارد هنوز برطرف نشده است. این موضوع تازه ای نیست و ما اینباره با چین گفتگو خواهیم کرد."

مقام های چینی بارها تاکید کرده اند که در مقطع کنونی نباید تحریمی علیه ایران وضع شود. آن ها خواهان مذاکره بیشتر با ایران برای حل مناقشه اتمی شده اند.

گروه 1+5 قصد دارد با پیش بردن طرح آژانس تا حد امکان از حجم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران کم کند تا امکان دسترسی این کشور به سلاح اتمی را به تأخیر بیندازد.

ایران همواره اعلام کرده است که برنامه هسته ای این کشور اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند و در پی ساخت سلاح اتمی نیست.

هشدار میلیبند

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز روز سه شنبه گفت که وضع تحریم های مالی نقش مهمی در افزایش فشار بر حکومت ایران برای تغییر خط مشی اتمی اش ایفا خواهد کرد.

او گفته است: "ایران طی سه ماه گذشته کاملا روشن کرده است که نمی خواهد با جامعه بین المللی گفتگوی جدی داشته باشد."

دیوید میلیبند این سخنان را روز سه شنبه (19 ژانویه) در پارلمان بریتانیا بیان کرد.

او گفت: "ما معتقدیم که تحریم های مالی، به طور نمونه، بدون اینکه مردم ایران را تحت تاثیر قرار دهد، نقش مهمی در افزایش فشار بر نقاط مناسب رژیم ایفا دارد."

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود تاکید دارد و می گوید که تحریم های بین المللی خط مشی اتمی این کشور را تغییر نمی دهد.

با این وجود، آن طور که آمریکا اعلام کرده است در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی ایالات متحده نهادهای وابسته به دولت ایران و سپاه پاسداران را هدف تحریم ها قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط