تازه ترین گزارش ها از وضعیت فعالان دانشجویی بازداشت شده

دانشجویان معترض
Image caption پس از انتخابات ریاست جمهوری، دامنه اعتراضات و تجمعات دانشجویی به دانشگاههای مختلف ایران کشیده شد

کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرد، وکیل عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان موفق شده است بعد از 7 ماه پرونده او را مطالعه کند.

بنا بر گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، محمد شریف، وکیل آقای مومنی تا کنون موفق به ملاقات و مطالعه پرونده عبدالله مومنی نشده بود.

آقای شریف از دفاع از موکلش در دادگاه بدوی نیز محروم شده بود.

عبدالله مومنی که 31 خردادماه بازداشت شده بود در دادگاه‌ رسیدگی به جرایم مربوط به حوادث پس از انتخابات، به 8 سال حبس تعزیری محکوم شد.

از سوی دیگر نیز گزارشهای منابع دانشجویی حاکی از محکوم شدن علی پرویز، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر به سه سال حبس تعزیری است.

به گزارش سایت خبرنامه امیر کبیر، علی پرویز در روز ۱۲ آبان دستگیر شده و به "تهیه و توزیع فیلم و عکس از اعتراضات دانشجویی و اقدام علیه امنیت ملی و تبانی برای تجمع در روز دانشجو" متهم شده است.

بنا بر این گزارش، هم اکنون ۱۲ نفر از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در بازداشت به سر می برند.

"صدور احکام سنگین برای دانشجویان دانشگاه قزوین"

به گزارش خبرنامه امیرکبیر برای 10 نفر از دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در ارتباط با تجمعات اعتراضی مخالف دولت، احکام اخراج و تعلیق صادر شده است.

4 نفر از آنها از دانشگاه اخراج شده اند یک نفر علاوه بر اخراج به مدت 5 سال از شرکت در امتحانات وروردی دانشگاهها محروم شده و احکام سایر آنها هم شامل 2 تا 4 ترم تعلیق است.

کمیته انضباطی دانشگاه بین المللی امام خمینی تا کنون بیش از 70 نفر از دانشجویان را در ارتباط با تجمعات اعتراض آمیز مخالف دولت در این دانشگاه، احضار کرده است .

این در حالیست که بر اساس این گزارش تعدادی از دانشجویان نیز بازداشت شده و یا مورد بازجویی قرار گرفته اند.

در جریان بروز التهابات در فضاهای داشجویی بعد از انتخابات ریاست جمهوری، روز 22 آذر ماه ویدیوهایی از تجمع دانشجویان دانشگاه قزوین در یوتیوب منتشر شد که دانشجویان را در حال تجمع، راهپیمایی و شعار دادن نشان می داد.