هشدار بهزیستی تهران در مورد کمپ‌های غیرقانونی ترک اعتیاد

تصویر سرنگ حاوی مواد مخدر
Image caption با شروع فصل سرما نگرانی ها در مورد افزایش مرگ و میر معتادان بی سرپناه در ایران افزایش یافته است

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: "با این بلاهایی که در کمپ‌های غیرمجاز ترک اعتیاد بر سر معتادان می‌آورند، بهتر است معتاد در خیابان بمیرد تا آن که مظلومانه در کمپ جان بدهد."

به گزارش ایسنا ظاهر رستمی، مدیرکل بهزیستی استان تهران، از برخورد قانونی با کمپ های بدون مجوز ترک اعتیاد در سطح تهران خبر داد.

آقای رستمی تعداد کمپ های فعال در سطح استان تهران را نزدیک به ۴۰۰ مرکز اعلام کرد و گفت که تنها ۱۰ درصد از این مراکز دارای مجوز سازمان بهزیستی هستند.

"کمپ" اصطلاحی است که به مراکز اقامتی صحرایی و موقت ویژه معتادان خیابانی اطلاق می شود.

این مراکز که در ابتدا توسط معتادان بهبود یافته و در پارک های جنگلی اطراف تهران راه اندازی شد، با پناه دادن به معتادان خیابانی و بر پا کردن چادرهای موقت تلاش می کردند تا همزمان با آغاز فصل زمستان و سرمای هوا، از مرگ معتادان خیابانی جلوگیری کنند.

با شکل گیری چنین مراکزی و استقبال از آنها، به تدریج ترک اعتیاد از طریق توقف ناگهانی مصرف مواد و بدون استفاده از دارو که اصطلاحا به آن روش "سقوط آزاد" نیز گفته می شود، در این کمپ ها رواج یافت.

هم اکنون در بسیاری از پارک های بزرگ اطراف تهران نظیر چیتگر، سرخه حصار، توسکا و لویزان کمپ هایی از این نوع فعالیت دارند.

کمک داوطلبانه یک معتاد بهبود یافته به معتاد خواستار ترک از طریق همراهی و مراقبت شبانه روزی و با تاکید بر روش های پرهیز مدارانه و ایمان مداری، بدون نظارت پزشک و مصرف دارو اصلی ترین روش به کار گرفته شده در کمپ های ترک اعتیاد طی ۱۰ سال اخیر بوده است.

بنا بر اظهارات مدیر کل بهزیستی استان تهران، هم اکنون ۵۰ کمپ دارای مجوز در تهران فعالیت می کنند و این سازمان بر آن است تا به ۱۰ کمپ دیگر نیز مجوز اعطا کند.

آقای رستمی ظرفیت هر یک از کمپ‌های ترک اعتیاد را بنا به فضای فیزیکی آنها ۴۰ تا ۱۰۰ نفر تخمین زده است.

بدین ترتیب ۲۴۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر از معتادان خیابانی در استان تهران می توانند از خدمات این اقامتگاه های دارای مجوز قانونی استفاده کنند.

مرکز مبارزه با مواد مخدر ایران پیشتر اعلام کرده بود که بررسی های این مرکز از وجود حداقل ۲۰ هزار معتاد خیابانی در تهران حکایت دارد.

در ماه های اخیر، خبرهایی مبنی بر بدرفتاری و خشونت علیه معتادان در این کمپ ها منتشر شده است.

آبان ماه گذشته خبر قتل جوانی ۲۸ ساله در یکی از این کمپ ها در جنوب تهران، انتقادهای بسیاری را نسبت به عدم نظارت بر فعالیت آنها برانگیخت.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در مورد برخورد نامناسب با معتادان در کمپ‌های غیرمجاز به ایسنا گفت: "در بازدید از کمپ‌ها صحنه‌هایی را می‌بینیم که قلبمان را به درد می‌آورد. گونی سر فرد می‌کنند و به کمپ می‌برند، دستش را می‌بندند و شلاق می‌زنند، آب سرد بر رویش می‌ریزند و ادعا می‌کنند به صورت تخصصی کار می‌کنند، گستاخانه و همچون لات‌های سر خیابان با معتادان برخورد می‌کنند."

با آغاز فصل زمستان، نگرانی ها در مورد افزایش مرگ و میر معتادان خیابانی بر اثر یخ زدگی افزایش یافته است.

چندی پیش پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران نیز از توقف طرح جمع آوری معتادان پرخطر خیابانی خبر داده بود.

گفته می شود بسیاری از معتادان بی سرپناه ترجیح می دهند با ارتکاب جرم های کوچک، فصل زمستان را در زندان به سر برند.

مسئولان سازمان پزشکی قانونی در ایران می گویند آمار مرگ و میر معتادان در فصل سرما افزایش می یابد.

مطالب مرتبط