بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه سی دی ۸۸

تیترهای اول

"خواص بايد آشكارا از دشمن تبري جويند" تیتر اول روزنامه ایران است که از زبان رهبر جمهوری اسلامی نقل شده و "موضع گیری دوپهلوی خواص مطلوب نیست" تیتر مشترک روزنامه های اعتماد، ابرار، آفتاب یزد، کیهان، رسالت، خراسان، جوان، تهران امروز و آرمان است.

روزنامه جمهوری اسلامی از همین منبع نوشته "جمهوری اسلامی با اقتدار بر همه دشمنان پیروز می شود".

"همه دهک ها بايد يارانه بگيرند" به نقل از مقامات دولتی عنوان اصلی مردم سالاری است و "هنوز میزان یارانه های نقدی نامعلوم است" تیتر یک جهان صنعت است.

گزیده مقالات

سعه صدر استثنائی

شيما شهرابي در گزارش اصلی اعتماد نوشته روز گذشته سيدمحمد حسيني بار ديگر روبه روي خبرنگاران نشست، سوالات آنان را شنيد و حرف هاي خودش را زد. پاسخ هاي وزير ارشاد اين بار هم ربط منطقي چنداني به سوالاتي که از سوي خبرنگاران مطرح مي شد، نداشت و جواب هاي او بارها با اعتراض خبرنگاراني روبه رو شد.

به گزارش این روزنامه وزير درباره توقيف مطبوعات هم توضيحاتي داد. از جمله بارها به صبر دولت فعلي اشاره کرد و گفت اين دولت بيشترين سعه صدر در تاريخ انقلاب اسلامي را دارد. بعضي وقت ها روزنامه ها تيتري درباره انتخابات افغانستان را به گونه يي درشت و برجسته در صفحه يک کار مي کنند که تصور مي شود آن تيتر درباره انتخابات ايران است.

مثال دیگر وزیر ارشاد به نوشته اعتماد این بود که : عکس مقام معظم رهبري با يک تيتر درشت کار مي شود؛ تيتري که هيچ ربطي به سخنان رهبري ندارد اما وقتي کنار عکس مقام معظم رهبري قرار مي گيرد به نظر مي رسد سخنان ايشان است. مسلماً اين روزنامه ها بايد تذکر بگيرند. در اين موارد ديگر معيار ما دولت نيست.

وابسته به کجا؟

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود در ضمن مخالفت با توقیف نشریات، از این که نشریه همت که به دو نام منتشر شده و هر دوشان لغو امتیاز شده اند، با نوشتن مطالبی صف بندی های کاذب در کشور ایجاد می کرد انتقاد کرده و نوشته بايد با علت برخورد كرد تا ريشه اين شجره خبيثه خشكانده شود.

این روزنامه پرسیده اين نشريات به كجا وابسته هستند از كدام منبع تغذيه مي شوند از كجا و چه كساني خط مي گيرند با كدام پشتوانه اين چنين جسورانه به هر كس و هر چيز مي تازند. اينها سئوالهاي سختي نيستند كه پيدا كردن جواب هاي آنها غيرممكن باشد. پاسخ بسياري از اين سئوالها روشن است و اگر سئوالي وجود داشته باشد كه هنوز بي پاسخ مانده است براي دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي كشور كه بحمدالله از استحكام و قدرت خوبي برخوردارند روشن كردن آنها بسيار آسان است .

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی: جناحی که پشت نشریاتی مانند همت است حرکت های حساب شده دارند دلیلش هم این که همواره درست در زماني رخ مي نمایند كه اميدهائي براي حل اختلافات رخ مي نمايد. اين كافي است كه نشان دهد اين جريان مرموز ماموريت دارد فضا را همواره غبارآلود نگهدارد تا بتواند اهداف و منافع خود را تامين كند.

تاکتیک و مقطعی نباشد

سیروس برنا بلداجی در مقاله ای در اعتماد نوشته اگر می‌خواهیم در جامعه دوباره نشاط وشادمانی استقرار یابد و امنیت و امید به آینده را باز هم تجربه کنیم باید نخبگان از فعالیتهای افراطی و تفریطی احراز کنند و بپرهیزند. برنامه ای که اخیرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ساخت آن اهتمام ورزید در واقع می‌تواند مثبت باشد و در این راه یعنی آرام سازی جامعه نقش بسزایی را ایفا کند. به شرط آنکه اقدامی تاکتیکی و مقطعی نباشد.

به نوشته این نماینده مجلس ایجاد فضا برای مجموعه گرایش‌های داخل نظام یک راهبرد است که همواره باید در دستور کار رسانه ملی باشد. بنابراین احزاب، گروه‌ها و تشکل‌ها وچهره‌های متنفذ باید چند مسئله را درنظر بگیرند.تحلیل‌ها واقع بینانه باشد. از تهییج احساس عمومی پرهیز شود برای طرف مقابل هر کسی که هست باید احترام قائل شد طرفین مناظرات در هر جناحی باید از سیاه نمایی بپرهیزند و نقاط ضعف و قوت را همزمان ببینند.

قطع رابطه با لندن

جعفر محمدي در گزارشی در اعتماد نوشته تعدادي از نمايندگان مجلس با ارائه طرحي، خواستار الزام دولت به قطع رابطه با انگليس شده اند، اين در حالي است که طراحان اين پروژه، نه تنها نظر کارشناسي دستگاه سياست خارجي کشور را در اين باره اخذ نکرده اند، بلکه حتي با کميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس نيز مشورت نکرده اند.

به نوشته اعتماد اين نمايندگان هدف از اين کارشان را تنبيه انگليس مي دانند و معتقدند که چون انگليس در آشوب هاي بعد از انتخابات مغرضانه عمل کرده، مي بايست سفارتخانه اش را در تهران تعطيل و روابط ديپلماتيک دو کشور را قطع کنيم.

نویسنده این مقاله پرسیده آيا قطع رابطه با انگليس در اين مقطع زماني، متضمن منافع ملي ما هست يا آن که با اين طرح، خود را در مشکلات جديدتري خواهيم انداخت؟

انحصارهای دولت پابرجا

جهان صنعت نوشته برنامه چهارم توسعه به پایان رسیده و در آستانه ورود به برنامه پنجم هستیم. با وجود قوانین نسبتا مترقی و آیین‌نامه‌های وزین و حمایت دانشمندان و اقتصاددانان و صاحبنظران دلسوز کشور، باز هم انحصارهای اقتصادی همچنان پابرجا هستند. سوال این‌جاست که برای واگذاری این‌همه شرکت دولتی باید چه راهکارهایی اتخاذ شود تا مقوله عدالت اجتماعی و منافع آحاد مردم کشور فراچنگ آید؟

به نظر این روزنامه یاگر هدف خصوصی‌سازی را به مثابه کاهش تصدی‌گری همه‌جانبه دولت و سپردن فعالیت‌ها به مردم (یعنی همان سهامداران) و همچنین اداره کردن‌ امور اقتصادی توسط بخش خصوصی و کسب درآمد برای دولت از طریق وضع مالیات بدانیم، آنگاه باید اعتراف کرد که این اهداف به طور مشخص و مناسب، محقق نشده‌اند.

یارانه ها به چند درصد؟

دو روز بعد از اظهارات رئیس مرکز آمار در یک برنامه تلویزیونی که نشان می داد برخلاف تصریح قانون مصوب مجلس بخشی از جامعه یارانه های نقدی را دریافت می دارند روزنامه خراسان از موج مخالفت ها در مجلس و حتی داخل دولت خبر داده که با این اظهار نظر برانگیخته شده است.

به نوشته این روزنامه فرزین سخنگوی کارگروه طرح تحول و کسی که به طور طبیعی باید اطلاع رسانی درباره اجرای لایحه هدفمندکردن یارانه ها را عهده دار باشد گفته آمار و ارقام اعلام شده از سوی رئیس مرکز آمار هنوز در کارگروه طرح تحول مصوب نشده است و این آمار و ارقام نتیجه یک کار پژوهشی درباره اطلاعات هزینه، درآمد سال ۸۶ و اطلاعات اقتصادی خانوار در سال ۸۷ می باشد.

صد یا هفتاد در صد؟

دنیای اقتصاد نوشته براساس قانون مصوب هدفمندکردن یارانه ها همه ۱۰ دهک جامعه باید مشمول یارانه نقدی شوند در حالی که فرزین بر این نکته که فقط ۷۰درصد از جمعیت کشور مشمول یارانه نقدی و ۳۰درصد از طریق روش های غیرنقدی نظیر تامین اجتماعی حمایت می شوند تاکید دارد.

مهدی عباسی در مردم سالاری به همین موضوع پرداخته و نوشته اختلاف ديدگاه دولتمردان و مرکز آمار يعني پرداخت به 70 درصد يا صددرصد، چگونه حل خواهد شد؟ آيا دولت پيش بيني لازم براي کنترل اين تورم را کرده است؟ چه ضمانتي از سوي دولت وجود دارد که تورم ناشي از آزادسازي قيمت ها، موقتي باشد؟ اگر در اجرا مشکلات پديد آيد و افزايش تورم به تورمي پايدار تبديل شود، چه کسي پاسخگوي فشار اقتصادي به مردم خواهد بود؟

نویسنده این مقاله اظهار امیدواری کرده سخنگوي جديد دولت، در اظهاراتش چه با حضور خبرنگاران و چه با مکانيزم جديد يعني بدون حضور نمايندگان رسانه ها، به سوالات مربوط به تبعات اجراي هدفمند کردن يارانه ها، پاسخ دهد. اگر ايشان آمادگي داشته باشند دهها پرسش در زمينه نحوه اجرايي کردن لا يحه مذکور وجود دارد که با پاسخ منطقي مسوولان ذي ربط، امنيت رواني براي مردم حاصل خواهد شد .

غرامت، شوخی یا جدی؟

مهدی قوام پور در مقاله ای در مردم سالاری نوشته در هفته هاي اخير يکي از نکاتي که از سوي محمود احمدي نژاد مطرح شده و موجبات شگفتي و حيرت تحليل گران و ناظران سياسي شده تبلیغ برای دريافت غرامت جنگ جهاني دوم بود که با توجه به تبليغات گسترده غرب در مورد مسائل هسته اي ايران و تيرگي روابط ايران و عربستان و غالب شدن اين دو بر ايران ترسي کشورهاي عرب منطقه و بروز اختلافات مرزي بين ايران و عراق به نظر ميرسد نه تنها طرح چنين سخناني حافظ منافع ملي ما نخواهد بود بلکه آن را به شدت به مخاطره خواهد انداخت.

نویسنده این مقاله اظهار نظر کرده هنوز نه تنها غرامت جنگي از عراق را دريافت نکرده ايم بلکه باز هم با اين کشور دچار مشکلات مرزي شده ايم. پس طرح چنين مسائلي در شرايط فعلي با چه هدفي صورت گرفته است؟

سالگرد غزه

کیهان سرمقاله خود را به گذشت سالگرد حمله اسرائیل به غزه اختصاص داده و نوشته يكسال از جنگ غزه گذشته و اين منطقه همچنان در محاصره و بحران انساني قرار دارد.. فاجعه انساني و هولوكاست واقعي در غزه بيداد مي كند، اما اين مردم تصميم گرفته اند كه "ايستاده بميرند".

به ادعای کیهان مقامات آمريكايي و اسرائيلي بارها به صراحت اعتراف كرده اند كه يكي از اهداف اصلي آنها از برپايي فتنه اخير در ايران ، مشغول كردن جمهوري اسلامي به مسائل داخلي و پيشگيري از به كارگيري اقتدار بين المللي و منطقه اي ايران در حمايت از فلسطين است.

این روزنامه بر اساس همان ادعا تاکید کرده اكنون بار ديگر شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران»! سران فتنه و حاميان آنها را مورد توجه قرار دهيد. آيا آمريكا و اسرائيل حق ندارند از شكست مفتضحانه سران فتنه عصباني و وحشت زده باشند؟

مطالب مرتبط