تذکر وزارت ارشاد به ۱۵ روزنامه در ایران

روزنامه های ایران
Image caption وزارت ارشاد ایران روز چهارشنبه به طور همزمان به تعداد زیادی روزنامه تذکر داد

معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران به روزنامه های اطلاعات، اعتماد، اسرار، توسعه، جهان صنعت، روزان، مردم سالاری و بهار بدلیل انتشار سخنان محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران تذکر داده است.

بر اساس بیانیه وزارت ارشاد، این روزنامه ها به دلیل نقل مطلبی از محمد خاتمی " که در آن شرایط کشور بحرانی توصیف شده و تلویحا هواداران دولت؛ متهم به وحدت شکنی شده اند" در شماره روز ۳۰دی ماه (۲۰ ژانویه) خود تذکر گرفته اند.

محمد خاتمی در سخنانی که یک روز پیشتر در جمع گروهی از بازداشت شده های وقایع اخیر که در ماه های اخیر آزاد شدند، گفته بودکه باید "جلوی بحرانی تر شدن اوضاع ایران را گرفت."

این معاونت همچنین به ۱۲ روزنامه به دلیل انتشار بخشی از سخنان حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و به پنج روزنامه به دلیل انتشار پاسخ علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت مجلس ایران به اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری تذکر داد.

در تذکر وزارت ارشاد، روزنامه های بهار، تهران امروز، آرمان روابط عمومی، جمهوری اسلامی، فرهیختگان، اسرار، اعتماد، جهان صنعت، جهان اقتصاد، پول، آفرینش و روزان به دلیل چاپ مطالبی به نقل از حسن روحانی که در آن "فضای کشور را امنیتی و فاقد آزادی بیان "توصیف شده و " ارائه تصویری غیر واقعی از شرائط اقتصادی" و "عرضه آماری فاقد پایه کارشناسی" در شماره ۲۹ دی ماه (۱۹ ژانویه) خود مرتکب تخلف از قانون مطبوعات شده اند.

همچنین روزنامه های تهران امروز، بهار، توسعه، روزان و جهان اقتصاد به دلیل چاپ پاسخ علی مطهری، به اسفندیار رحیم مشایی با عنوان "بهتر است آقای مشایی وارد معقولات نشوند" در شماره ۲۸ دی ماه (۱۸ژانویه) خود از سوی وزارت ارشاد ایران به "تعرض و توهین" به رئیس جمهور ایران متهم شدند و تذکر گرفتند.

تاکنون سابقه نداشته است که روزنامه های ایران فقط به دلیل نقل سخنان شخصیت های جمهوری اسلامی به این شکل گسترده، تذکر کتبی بگیرند.

وزارت ارشاد این روزنامه ها را به " ارائه تصویری غیر واقعی" از شرایط کنونی ایران متهم کرده است.

در حالی که محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران، هدف برخورد با مطبوعات را "تلطیف فضای رسانه ها عنوان کرده است"، بسیاری از ناظران معتقدند که اعمال فشار و کنترل مطبوعات ایران در چند ماه اخیر بیشتر شده است.

مطالب مرتبط