هشدار درباره نقض 'گسترده' حقوق بشر در ایران

Image caption ایران برخوردها با معترضان را بر اساس قانون کشور می داند

دیده بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران پس از انتخابات خردادماه گسترده ترین سرکوب مخالفان طی دهه گذشته را مرتکب شده است.

هم زمان، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز "تشدید دستگیری و ادامه بازداشت‌های خودسرانه و غیر قانونی روزنامه نگاران" در ایران را محکوم کرده است.

مقام های جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر و بازداشت های خودسرانه منتقدان در کشور را رد می کنند.

دیده بان حقوق بشر چهارشنبه (20 ژانویه) گزارش سالانه خود درباره وضع حقوق بشر در جهان را منتشر کرد. ایران در این گزارش به نقض گسترده حقوق بشر متهم شده است.

این سازمان قوه قضائیه، سپاه پاسداران، نیروی بسیج و وزارت اطلاعات که همگی زیر نظر علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اداره می شوند را مسوول موارد نقض "جدی" حقوق بشر دانسته است.

مقام های ایرانی تاکید دارند که در جریان خشونت های پس از انتخابات با افراد به گفته آنان اغتشاشگر، برخورد قانونی کرده اند.

دیده بان حقوق بشر که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکاست، می گوید مستندات 26 مورد شکنجه یا اقرارهای اجباری معترضین را جمع آوری کرده است.

این سازمان در عین حال می گوید فعالان حقوق بشر داخل ایران تعداد افرادی که توسط نیروهای امنیتی شکنجه شده یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند را بسیار بیشتر تخمین می زنند.

دیده بان حقوق بشر، ایران را به نقض آزادی های بیان و تشکیل انجمن ها، بازداشت و آزاد و اذیت مدافعان حقوق بشر و نیز بدرفتاری با اقلیت های دینی-قومی از جمله بهائیان، کردها و آذری ها متهم کرده است.

گزارشگران بدون مرز

در همین رابطه، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای آنچه "تشدید دستگیری و ادامه بازداشت‌های خودسرانه و غیر قانونی روزنامه نگاران در ایران" دانست را محکوم کرد.

این سازمان از جامعه جهانی خواسته است که "سکوت" خود را در قبال ایران بشکند.

به گفته گزارشگران بدون مرز: "نگهداری زندانیان در شرایط دشوار و انفرادی‌‌های دراز مدت و در زندان‌های مخفی، پایمال کردن حقوق اولیه و بنیادین آنهاست. این نوع زندانی کردن مخفیانه شکلی از ناپدید کردن اجباری و نقض حقوق بین‌المللی است که می تواند از مصادیق جنایت علیه بشریت بشمار آید."

گزارشگران بدون مرز به بازداشت آزاد لطیف‌پوری، مدیر نشریه دو زبانه کردی - فارسی "یانه" اشاره شده که به گفته این سازمان در تاریخ 24 دی ماه در منزلش بازداشت شده و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

این سازمان ضمن اشاره به ادامه بازداشت عمادالدین باقی، روزنامه نگار و مدافع حقوق بشر، می گوید: "...کیوان مهرگان، روزنامه‌نگار اعتماد، نسرین وزیری خبرنگار خبرگزاری ایلنا، عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌نگار فرهیختگان، ماشااله شمس الواعظین سخنگوی کمیته دفاع از آزادی مطبوعات در وضعیت نامعلومی بسر می برند.

مطالب مرتبط