بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱ بهمن

تیترهای اول

"کشمکش ها روحیه خردمندی را از جامعه می گیرد" به نقل از علی لاریجانی تیتر اول آفتاب یزد است، "آیا تنور مناظره های سرد می شود" یکی از عناوین اصلی ابتکار است، مردم سالاری "پاسخ ایران به آژانس درباره نحوه تبادل سوخت" را به عنوان تیتر اول خود برگزیده و " 300 میلیارد تومان بدهی شبه دولتی ها" عنوان اصلی جهان صنعت است.

"پرونده وقف دانشگاه آزاد همچنان در ابهام" عنوان اصلی تهران امروز است، " دولت از نظارت فرار نمی کند" به نقل از معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد تیتر یک جام جم است و "افراط باعث ضربه خوردن کشور و شادکامی دشمن می شود" از قول علی لاریجانی یکی از عنوان های اصلی جمهوری اسلامی است.

"یارانه نقدی در2 مرحله به همه مردم پرداخت می شود" از قول رییس جمهور تیتر یک خراسان است، "ادعای رسانه های غرب در مورد پاسخ ایران رد شد" از عناوین اصلی همشهری است و دنیای اقتصاد در تیتر یک خود "تحلیل لاریجانی از وضع اقتصاد" را برجسته کرده است.

"یارانه هدفمند به همه مردم می رسد" تیتر اول ایران است، "پاسخ نهایی به پیشنهاد وین: کوتاه نمی آییم" عنوان اصلی کیهان است، رسالت هم برای عنوان اصلی اش " تمام مردم ایران یارانه می گیرند" را انتخاب کرده است و جوان نیز "پرداخت دو مرحله ای یارانه به همه مردم " را با اهمیت دیده است.

گزیده مقالات

با کمبود نیروی متخصص نفتی مواجه شده ایم

روزنامه آفتاب یزد گفته های سخنگوی کمسیون انرژی مجلس درباره کمبود نیروی متخصص نفتی به دلیل مهاجرات را مورد توجه قرار داده و به نقل از وی نوشته مهاجرت متخصصان نفتی طی سال های گذشته با رشد زیادی ‌همراه بوده؛ به طوریكه در بسیاری از پروژه ها و طرح های صنعت نفت و گاز كشور، با كمبود نیروی بومی ‌متخصص مواجه شده ایم.

این روزنامه در ادامه از قول سید عماد حسینی نوشته متخصصان نفتی ایرانی با وجود آنكه سرمایه های ما هستند و با هزینه ‌این كشور تحصیل كرده اند؛ اما به دلیل پیشنهاد حقوق های تقریبا 5 برابری نسبت به حقوق دریافتیشان در ‌ایران، ناچار به مهاجرت از ایران شده اند.

کاهش تورم در چه شرایطی؟

مردمسالاری در سرمقاله خود وعده های پیشین رییس کل بانک مرکزی برای تک رقمی کردن نرخ تورمتا پایان سال جاری را با گفته های اخیر او درباره دشوار دانستن چنین امری مقایسه کرده و نوشته آقای محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلا می ایران طی مصاحبه های خویش، همواره اصرار بر رساندن نرخ تورم به یک عدد تک رقمی تا چند وقت آینده داشته اند. اما تازه ترین اظهارات ایشان نشان می دهد که با وجود آن ابراز اطمینان، هدفمند کردن یارانه نیل به این هدف را با دشواری هایی روبرو می سازد.

در این مقاله همچنین آمده به عقیده کارشناسان علم اقتصاد، افزایش انفجاری نرخ تورم بارزترین نشانه پس از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه خواهد بود به طوری که در خوشبینانه ترین حالت با افزایش حدود 30 درصدی نرخ تورم درکشور مواجه خواهیم بود.جالب اینجاست که مقامات حوزه بازرگانی کشور نیز به افزایش انفجاری قیمت ها در قانون فوق اذعان دارند.

در ادامه این مقاله طبق برنامه ریزی هایی که از سوی سخنگوی دولت اعلام شده است، سال 89 سال ابتدایی اجرای این قانون در کشور است به طوری که حذف یارانه ها از حامل های سوخت ظرف 3 سال آینده از بارزترین نشانه های هدفمندسازی یارانه هاست. طبق این قانون ظرف 3 سال آینده قیمت بنزین مصرفی مردم باید به بهای فوب خلیج فارس برسد. قیمتی که امسال برای بهای آزاد بنزین در منطقه خلیج فارس اعلا م شده است هشتصد و پنجاه تومان بابت هر لیتر است. حال با رسیدن قیمت بنزین به ارقام مذکور پیش بینی افزایش صد درصدی نیز در حمل و نقل باری و مسافری متصور است که همین یک قلم افزایش قیمت، تاثیر سو» خود را در تمام ارکان زندگی مردم خواهد گذاشت. مردمسالای در پایان این مقاله یادآور شده این که اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مورد تک رقمی کردن نرخ تورم تا پایان سال جاری و حفظ آن در آینده چگونه تحقق خواهد یافت،بر هیچ کس مشهود نیست زیرا وی در آخرین اظهارات خود اعلا م کرده که در مورد پائین آوردن نرخ تورم در شرایط هدفمند کردن یارانه ها نمی توان معجزه کرد ،ضمن این که نکته را هم نباید از یاد برد که حتی اگر نرخ تورم به10 درصد نیز برسد تازه به همان خانه اول در چهارسال قبل می رسیم; زمانی که دولت هشتم، با تورم10 درصدی، جای خود را به دولت نهم داد.

پرونده وقف دانشگاه آزاد همچنان در ابهام

تهران امروز در گزارش اصلی خود به موضوع و کشمکش هیات امنای دانشگاه آزادبا دولت در ماجرای وقف اموال این دانشگاه پرداخته و از قول مدیر روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگینوشته بررسی موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی از دستور كار این شورا خارج شده است واعضای شورا به این نتیجه رسیدند كه موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی، موضوعی فقهی است كه ربطی به اساسنامه ندارد لذا باید در مراجع ذی‌صلاح بررسی شود.

در این گزارش همچنین به نقل از کبکانیان آمده تمامی اموال و دارایی‌های دانشگاه آزاد به عنوان منابع عمومی تلقی شد، یعنی نه متعلق به دولت است و نه متعلق به بخش خصوصی بلكه متعلق به عموم ملت است.

تهران امروز نوشته او می‌گوید كه با استناد به این موضوع، ماجرای وقف در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشد اما در اساسنامه جدید قابل بررسی حقوقی و شرعی است و تصمیم‌گیری در مورد آن باید براساس اساسنامه اصلاح‌شده صورت گیرد.

صدا و سیما در حوادث اخیر یک طرفه رفتار کرد

جمهوری اسلامی با انتشار گفت و گویی با عماد افروغ به دیدگاه های این نماینده پیشین مجلس درباره حوادث اخیر اهمیت خاصی داده و از قول وی نوشته برای حل مسایل پیش آمده باید اول ریشه آن را بشناسیم و بعد راهكارهای حل آن را بیابیم . به نظر من امروز حفظ نظام و ایجاد وحدت ملی زیر سایه ركن ركین ولایت فقیه از اوجب واجبات است . نباید به اختلافات دامن بزنیم و باید اجازه دهیم مر قانون در مورد همه تخطی ها از هر كسی كه سر زده باشد اعمال و از اعمال خودسرانه پرهیز شود.

افروغ در این گفت و گو با انتقاد از صدا و سیما در خصوص پرداختن به مسایل انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن تاکید کرده زمانی كه در كمیسیون فرهنگی بودم به ضرغامی گوشزد كردم كه نباید صدا و سیما در اختیار یك جناح و یا ابزار هژمونی كسی شود. در زمان لاریجانی شاهد برگزاری جلسات نقد و بررسی تصمیمات دستگاه ها بودیم اما الان چنین نیست . در حوادث اخیر نیز صدا و سیما یك طرفه رفتار كرد.

تضمین های سران فته به مردم

رسالت با تکیه بر گفته های اخیر آیت الله خامنه ای در سرمقاله خود نوشته حماسه تاریخی نهم دی ماشین اغتشاشگر به اصطلاح سبز را متوقف کرد و آن را به تعمیرگاه برد اما دشمن در صدد است در راهپیمایی22 بهمن امسال این حرکت انحرافی را مجددا ترمیم و بازسازی کند. در این فضا که اصل انقلاب و شعارهای نهضت اسلامی ملت ایران در سیبل دشمنان قرار گرفته است دوپهلو گویی خواص نه تنها هیچ گونه توجیهی ندارد بلکه همراهی با بیگانگان و دشمنان انقلاب تفسیر می شود.

در ادامه این مقاله آمده مردم در روز تاریخی نهم دی با این دسته از خواص اتمام حجت کردند و اعلام کردند که خواص تکلیف خود را با نظام، مردم و دشمن مشخص کنند. اگر چه به ظاهر پس از نهم دی برخی از خواص از مواضع گذشته خود عقب نشینی کرده اند اما مردم امروز از آنها تضمین می خواهند که این حرکت مقطعی و تاکتیکی نباشد.

سرمقاله نویس رسالت در ادامه در سه محور خواستار صدور تضمین "خواص" شده و نوشته اولا این دسته از خواص اگر واقعا نادم و پشیمان هستند باید برادری خود را با انقلاب، نظام و مردم اثبات کنند. بدون اثبات برادری مطمئنا نه امروز و نه هیچ فردای دیگری در قدرت سهمی نخواهند داشت و در مقابل چشمان مردم خوار خواهند شد.ثانیا ندامت عملی این خواص مردود تنها با تبری از ضد انقلاب و شرارت های7ماه گذشته اغتشاشگران ممکن است. برای اثبات این برائت آنها باید در صف مقدم مقابله با دشمنان انقلاب حاضر شوند و هزینه های لازم را بپردازند.ثالثا مواضعی در حمایت از اسلامیت و جمهوریت نظام اتخاذ کنند و التزام عملی خود را به قانون اساسی نشان دهند. در حوادث چند ماه گذشته به واسطه عملکرد و مواضع این دسته از خواص اسلامیت و جمهوریت نظام در معرض تهدید قرار گرفت.

استادان قصد اخلال داشتند

اعتماد در یکی از گزارش های اصلی خود ماجرای بازنشتگی و ممنوع التدریس شدن اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه را از زبان رییس این دانشگاه روایت کرده و نوشته استادان قصد اختلال در امتحانات داشته اند.

به گزارش اعتماد صدرالدین شریعتی دلیل بازنشتگی این 12 استاد صاحب نام اقتصادی کشور را عملکرد سیاسی برخی از استادان اعلام کرده و گفته تمام اعضای این گروه در یک جریان خاص سیاسی حرکت می کردند و به دنبال اختلال در امتحانات بودند.

اعتماد در ادامه به نقل از رییس دانشگاه علامه نوشته ما یک استاد از دانشکده اقتصاد را بازنشسته کردیم و بقیه این افراد با درخواست های خودشان سه سال قبل بازنشسته شدند. یکی از این افرادی که نام وی در خبرها عنوان شده نیز اکنون در امریکا به سر می برد. دکتر برادران شرکا به درخواست خود در تابستان سال گذشته بازنشسته شد و اکنون به امریکا رفته است. در مورد آقای خطایی نیز من نمی خواستم وی بازنشسته شود اما او به درخواست خود بازنشسته شد. آقای زنوز نیز دو سال قبل به همین شکل بازنشسته شده است. تنها فردی که امسال بازنشسته شده آقای ستاری فر است.

رییس دانشگاه علامه همچنین در عین حال که انحلال گروه توسعه این دانشگاه را تکذیب کرده گفته این افراد آنجا را به یک پایگاه سیاسی بدل کرده و اطلاعیه یی برای عدم برگزاری امتحانات هفته قبل صادر کرده بودند. تدبیر شد و جلوی این موضوع گرفته شد و حال که این افراد احساس می کنند کار نادرستی کرده اند، اعلام می کنند گروه منحل شده است. متاسفانه مدیر گروه به جای کار آموزشی به عنوان یک حرکت سیاسی عمل می کرده است که با کلیت نظام آموزشی و مسائل مربوط به آن منافات داشته است. یک مدیر گروه نمی تواند در برابر موضوعات آموزشی و امتحانات بایستد و اخلال در امر آموزش کند.

ادب حلقه گمشده ادبیات سیاسیون

ابتکار در سرمقاله خود نوشته فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این روزهای ایران هنوز هم تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری سال جاری است. اگرچه حدود هفت ماه از انتخابات گذشته، اما رخدادها و بعضا اغتشاش های روزهای پس از انتخابات دلیلی شده تا کماکان سیاست زدگی بیش از ماه های پیش از انتخابات بر فضای کشورمان حاکم باشد. اگر چه در این بین هستند آنانی که معتقدند در روزهای گذشته سایه بحران از آسمان سیاست ایران دور شده است و آرامش قدم به قدم جلو تر می آید، اما مرور دوباره بر تعاملات اجتماعی و اقتصادی این موضوع را تائید می کند که خواه نا خواه هنوز ایران سیاست زده است.

نویسنده این مقاله در ادامه پرسیده اما آیا سیاست زدگی فضای کشور اتفاقی خجسته است که بر آن دامن بزنیم و یا آفتی کشنده است که باید از آن دوری جوییم؟ آیا در فضای سیاست زدگی و افراط ها می توان قدم در راه توسعه پیش برد و پیشرفت کرد یا باید تنها زمان صرف آرام کردن این و آن نمود؟ سوال دیگر اینجاست که این چنین فضایی چه تاثیراتی در تعاملات عمومی کشور می گذارد و چه پیامد هایی دارد؟

در ادامه این مقاله آمده اظهار نظرها، سخنرانی ها، مصاحبه ها، یادداشت ها، نامه ها، اطلاعیه ها و بیانیه ها که در هفته ها و ماه های اخیر از سوی افراد و جناح ها و گروه های مختلف منتشر شده و می شوند، اگرچه بعضا مورد توجه رسانه ها و مخاطبانشان قرار می گیرند، اما با نگاهی دقیق و موشکافانه به آنها می توان دریافت که ادبیات موضع گیری های سیاسی که به طرق مختلف انجام می شوند، این روزها تغییرات ملموسی کرده است، تغییراتی که کمتر می توان آن را در چارچوب تغییرات مثبت جای داد و بعضا باید از آنها به عنوان موضع گیری های تند و افراطی یاد کرد.

در پایان مقاله مردمسالاری بر رعایت ادب در ادبیات سیاسی تاکید شده و آمدهاین روزها باید به این مهم توجه داشت که کلمه به کلمه اظهارات در ایران امروز مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار می گیرد و گویندگان در هر جایگاهی که هستند باید بیش از گذشته سخنان خود را پالایش کرده، اظهار نظر کنند.