آمریکا بدنبال 'قوی ترین قطعنامه ممکن' علیه ایران است

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون می گوید آمریکا بدنبال "قوی ترین قطعنامه ممکن است" تا بتواند بر "رفتار حکومت ایران تاثیر بگذارد."

مقام های ارشد آمریکایی و اروپایی گفته اند در برابر ایران عقب نشینی نمی کنند و بدنبال تحریم های بیشتر علیه برنامه های اتمی تهران هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت "بگذارید صریح بگویم ما (برای همیشه) صبر نخواهیم کرد. ما عقب نشینی نخواهیم کرد."

وی که پس از ملاقات با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه بریتانیا صحبت می کرد گفت آمریکا به تماس های نزدیک خود با سایر اعضای دایم شورای امنیت و آلمان برای گام های بعدی علیه ایران ادامه می دهد.

این در حالیست که نشست اخیر گروه 1+5 بر سر ایران بدون نتیجه پایان یافت. عدم همکاری چین و روسیه مانع تحریم های بیشتر شورای امنیت شده است.

اما کشورهای غربی در تلاشند شورای امنیت را وادار به صدور قطعنامه جدیدی علیه ایران کنند.

خانم کلینتون گفت آمریکا بدنبال "قوی ترین قطعنامه ممکن است" تا بتواند بر "رفتار حکومت ایران تاثیر بگذارد."

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت اروپا با آمریکا برای اقدامات بعدی در مورد ایران همراه است.

وی افزود کشورهای غربی خواهان ادامه گفتگو با ایران هستند اما مذاکرات شش سال گذشته هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده است.

گروه 1+5 از ایران خواسته است به پیشنهاد تبادل سوخت آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ مثبت دهد.

اما ایران پذیرش این پیشنهاد را مشروط به همزمانی تبادل اورانیم غنی شده با غلظت پایین با اورانیم غلظت بالا کرده است.

صحبت ها در مورد وضع تحریم های بیشتر علیه ایران پس از آن قوت گرفت که مهلت تعیین شده از سوی کشورهای غربی که پایان ماه دسامبر سال گذشته میلادی را به عنوان زمان نهایی پاسخ ایران در مورد پیشنهاد معاوضه سوخت هسته ای با اورانیوم غنی شده این کشور تعیین کرده بودند، از سوی ایران رد شد و ایران در اقدامی متقابل پایان ماه ژانویه را به عنوان ضرب الاجل این کشور به غرب برای پاسخ دهی به پیشنهاد ایران تعیین کرد.

ایران پیش از این هدف تحریم های متعدد شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است که به طور خاص صنایع موشکی و برنامه هسته ای ایران را هدف گرفته اند.

کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران هستند که بیشتر متوجه بخش های بیمه، مالی و تسلیحاتی ایران خواهد بود.

دولت ایران در مقابل به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک مهلت یک ماهه داده است. ایران گفته است در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود را با غلظت 20 درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

دولت باراک اوباما این مهلت را رد کرده است اما می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

مطالب مرتبط