روسیه: "۲۰۱۰ سال بوشهر است"

نیروگاه بوشهر
Image caption روسیه می گوید بوشهر "بدون تردید" امسال راه اندازی می شود

مقامات روسیه از راه اندازی نیروگاه بوشهر در سال جاری خبر داده و بر ادامه فروش اسلحه به ایران تاکید ورزیده اند.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، سرگئی کرینکو رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه، گفته است همه آزمایش ها با موفقیت انجام شده و "بدون تردید" نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۱۰ راه اندازی می شود هر چند از تعیین زمان مشخص آغاز به کار این نیروگاه خودداری ورزید.

روسیه پانزده سال پیش ساخت این نیروگاه 1000 مگاواتی را آغاز کرد اما راه اندازی آن بارها به تعویق افتاده است.

سال گذشته و با ارسال سوخت مورد نیاز نیروگاه به ایران، مقامات ایرانی گفتند که این نیروگاه تا پائیز فعالیت خود را آغاز می کند اما با فرا رسیدن موعد مورد نظر، این وعده عملی نشد.

مقامات روسی دلیل تعویق در راه اندازی بوشهر را لزوم انجام آزمایش های فنی اعلام داشتند.

سرگئی شماتکو وزیر انرژی روسیه دو ماه پیش گفته بود راه اندازی نیروگاه بوشهر به علت مسائل فنی تا پایان سال ۲۰۱۰ صورت نخواهد گرفت.

برخی کارشناسان می گویند مسکو از این پروژه بعنوان اهرمی در روابط خود با تهران و نیز واشنگتن استفاده کرده است.

مقام های ایران نیز ابراز امیدواری کرده اند این نیروگاه در ماه‌های آینده کار خود را آغاز کند. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت این نیروگاه در "نیمه اول سال آینده شمسی" آغاز به کار خواهد کرد.

روسیه در قرارداد اولیه خود متعهد شده بود که این نیروگاه را در دهه 90 تکمیل و راه اندازی کند.

برخی تحلیلگران می گویند تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر ناشی از فشار سیاسی کشورهای غربی بر برنامه های اتمی ایران است اما روسیه همواره مسائل فنی را علت این تاخیرها دانسته است.

روسیه در فوریه 2009 با انتقال اورانیم غنی شده بخش هایی از نیروگاه اتمی بوشهر را بطور آزمایشی را راه انداخت که ظاهرا چند ماه به طول انجامید.

سوخت اتمی مورد نیاز این نیروگاه از روسیه به ایران منتقل می شود و پس از استفاده، پسمانده آن به روسیه بازگردانده می شود تا مانع از استفاده احتمالی ایران از آن در تهیه سلاح اتمی شود.

در خبری دیگر در مورد روابط ایران و روسیه، یک مقام روسی گفته است که این کشور به صدور اسلحه به جمهوری اسلامی ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری روسی نووستی، آناتولی ایسایکین، رئیس شرکت صادرات و واردات تسلیحات روسیه (روس آبارون اکسپورت)، گفته است که ایران یکی از شرکای مهم روسیه در زمینه خرید تجهیزات نظامی است و فروش این تجهیزات به ایران براساس تعهدات بین المللی روسیه در زمینه صدور اسلحه صورت می گیرد.

آقای ایسایکین تاکید کرد که قراردادهای بین دو کشور در زمینه فورش اسلحه مغایر موازین بین المللی صدور اسلحه نیست.

چندی پیش گزارش شد که روسیه از اجرای قراردادی برای فروش موشک های زمین به هوا به ایران خودداری ورزیده که انتقاد برخی مقامات جمهوری اسلامی را در پی آورد.

ظاهرا ایران برای مقابله با حمله احتمالی به تاسیسات اتمی خود به دریافت این تجهیزات چشم داشت و گفته شد که علت خودداری روسیه از صدور موشک ها فشار اسرائیل و غرب بوده است.

مطالب مرتبط