سارکوزی: شورای امنیت و اروپا علیه ایران اقدام کنند

سارکوزی
Image caption سارکوزی خواستار اقدام اتحادیه اروپا علیه برنامه اتمی ایران است

فرانسه خواستار اقدام شدید سازمان ملل متحد علیه ایران شده است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که روز جمعه برای دیپلمات های خارجی مقیم کشورش صحبت می کرد، خواستار اقدام شدید سازمان ملل متحد علیه ایران با هدف ترغیب رهبران این کشور به همراهی با جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی آن شد.

آقای سارکوزی همچنین خواستار تحرک بیشتر اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بر ایران در جهت پیوستن این کشور به مذاکرات جدی و معنادار شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز پنجشنبه گفته بود که آمریکا در پی تصویب "قوی ترین قطعنامه ممکن" علیه ایران در شورای امنیت است.

آقای سارکوزی در سخنان خود تاکید کرد هدف از اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، پیش بردن مذاکرات اتمی است.

آقای سارکوزی گفت: "به رغم همه تلاش های ما و آمریکا و به رغم پیشنهادی بلندپروازانه ما برای همکاری با ایران، مقام های این کشور در جاده یک طرفه گسترش سلاح های هسته ای و تندروی گیر افتاده اند."

او ادامه داد: "آنها امروزه سرکوب بی رحمانه مردم خود را نیز به این موضوع افزوده اند."

ایران به درخواست باراک اوباما برای پاسخگویی به پیشنهاد گروه 1+5 برای همکاری های هسته ای در ازای توقف غنی سازی اورانیوم تا پایان سال 2009 بی توجهی کرد و همین موضوع نگرانی کشورهای غربی عضو این گروه را به همراه داشته است.

این در حالی است که روسیه و چین با تشدید تحریم های ایران مخالفت کرده اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه ضمن ابراز تاسف از همکاری نکردن ایران با جامعه جهانی، با تحریم بیشتر این کشور مخالفت کرد.

آقای لاوروف خواستار تلاش بیشتر بین المللی بر پایان دادن به تنش هسته ای ایران با غرب به جای اعمال تحریم های جدید علیه این کشور شد.

مطالب مرتبط