تاکید هاشمی رفسنجانی بر نقش رهبر ایران در حل مشکلات

اکبر هامشی رفسنجانی
Image caption "در مواقعی به دلیل شرایط نامناسب، با الهام از روش بزرگان دینی سکوت اختیار کرده ام."

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران را "اصلح ترین" فرد برای حل مشکلات فعلی جمهوری اسلامی خواند.

آقای هاشمی رفسنجانی، روز شنبه (سوم بهمن) در جمع اعضای شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، با اشاره به شرایط سیاسی موجود در ایران گفت: "در مواقعی به دلیل شرایط نامناسب، با الهام از روش بزرگان دینی سکوت اختیار کرده ام."

پیش از این آقای هاشمی رفسنجانی گفته بود که سکوت نکرده و برای حل مشکلات "بدون جنجال خبری" تلاش خود را کرده است.

رئیس مجلس خبرگان ایران گفت که هنوز به راه حل های پیشنهادی خود برای خروج از وضعیت فعلی در خطبه های نماز جمعه روز ۲۶ تیرماه سال ۱۳۸۸ اعتقاد دارد هر چند که به گفته او "ممکن است نواقص و زوایدی داشته باشد."

آقای هاشمی رفسنجانی در آن زمان پیشنهاد کرده بود که برای حل بحران سیاسی ایران زندانیان سیاسی آزاد شوند، اعتماد مردم جلب شود و از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دلجویی شود. او از آن روز تا کنون در نمازجمعه تهران حضور نیافته است.

اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران در مراسم تحلیف و تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، شرکت نکرد و در موضع گیری هایش از برخوردهای صورت گرفته با معترضان انتقاد کرد.

در ماه های پس از انتخابات، آقای هاشمی رفسنجانی هدف حملات تند هواداران دولت بوده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه بر نقش رهبر ایران در حل مشکلات جاری تاکید کرد و گفت:" مطمئن هستم با کمک افراد معتدل از هر دو جناح موجود کشور و با تدبیر رهبری مسائل موجود قابل حل و فصل است."

آیت الله خامنه ای، چند روز پیش، از "موضع گیری دوپهلوی خواص" انتقاد کرده بود و از آنها خواسته بود که موضع گیری خود را به صورت شفاف بیان کنند.

نزدیکان آیت الله خامنه ای در گذشته اشارات مشابه او را بیش از همه متوجه اکبر هاشمی رفسنجانی می دانستند که پرنفوذترین چهره سیاسی مخالف دولت آقای احمدی نژاد در حکومت ایران محسوب می شود.

مطالب مرتبط