نگرانی فعالان ملی-مذهبی از وضع سلامت ابراهیم یزدی

ابراهیم یزدی
Image caption ابراهیم یزدی هفتاد و هفت سال سن دارد و درگیر سرطان پروستات است

گروهی از فعالان ملی-مذهبی در نامه ای نسبت به وخامت حال ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران که در بازداشت است، هشدار داده اند.

این افراد در نامه خود با اشاره به بازداشت دکتر یزدی پس از وقایع عاشورا در تهران، از ادامه بازداشت او در سلول انفرادی خبر داده اند و نوشته اند که امکاناتی که در اختیار آقای یزدی است با شرایط جسمی او سازگاری ندارد.

بر اساس این نامه، آقای یزدی که از کهولت سن و سرطان پروستات رنج می برد، تحت درمان است و نیاز به مراقبت مستمر پزشکی و درمان دارد.

علاوه بر آقای یزدی، تعداد دیگری از اعضای نهضت آزادی بازداشت شده اند و نگرانی هایی نیز درباره وضع آنها ابراز شده است.

سایت اصلاح طلب جرس پیش تر نوشته بود "هیچ یک از خانواده بازداشت شدگان نهضت آزادی تا به امروز موفق به ملاقات با زندانیان خود نشده اند و در مراجعه به زندان و دادگاه انقلاب با پاسخ منفی مسوولان روبرو می شوند."

این سایت افزود مهدی معتمدی مهر عضو دفتر سياسی نهضت آزادی ايران و دبير كميته آموزش اين تشكل از تاريخ سيزدهم دی ماه سال جاری به دفتر كميته پيگيری وزارت اطلاعات احضار شد و از آن تاريخ هيچگونه اطلاعی از وضعيت وی در دسترس نيست.

بر این اساس مسوولان زندان اوین می گویند اسامی بازداشت شدگان نهضت آزادی در لیست زندانیان اوین نیست.

نگرانی از وضع نامناسب

فعالان ملی-مذهبی و اعضای نهضت آزادی در نامه خود با هشدار نسبت به وضع ابراهیم یزدی نوشتند: " کسانی که ایشان را به تازگی دیده اند وضعیت نامناسب ناشی از بیماری وفشارهای زندان را در چهره تکیده اش گزارش می نمایند . این وضعیت زنگ خطریجدی برای سلامتی دکتر یزدی است."

این نامه افزود: " متصدیان امور باید بدانند این نحوه برخورد در مقابله روشن با آموزه هایدینی و منشور حقوق بشر و قوانین مدنی کشور است و آیا می دانند روایت دربندکشیدن پیرمردی هفتاد و هفت ساله ای با آن سوابق ملی و آزادی خواهانه درچنین وضعیت جسمی را آیندگان این مرز و بوم چگونه خواهند نوشت و چه قضاوتیخواهند کرد؟"

نویسندگان نامه در پایان از مسوولان خواسته اند " به عنوان یک امر اخلاقی و صرفا از جهت رعایت حقوق انسانی" امکان آزادی ابراهیم یزدی را با هدف به امکان ادامه درمان او فراهم کنند.

ابولفضل بازرگان، محمد بسته نگار ، حبیب الله پیمان ، غلامعباس توسلی ،رضا رئیس طوسی ، عزت الله سحابی ، هاشم صباغیان ، احمد صدر حاج سید جوادی، اعظم طالقانی ، نظام الدین قهاری و علی اکبر معین فر امضاکنندگان این نامه هستند.

مطالب مرتبط