بررسی روزنامه های صبح تهران، شنبه سوم بهمن

تیترهای اول

"برترین های نخستین جشنواره فیلم های تلویزیون" عنوان اصلی جام جماست، ابرار از زبان امام جمعه شیراز نوشته زنان نیز مانند مردان باید در رشته تیراندازی فعالیت کنند"، "آلاینده سرطان زای تهران پنجاه برابر اروپا و آمریکا" تیتر اول ابتکار است.

"ادامه بازي دوگانه روس‌ها" تیتر اول تهران امروزاست، روزنامه ایران از "تكميل اطلاعات اقتصادي خانوار از امروز" خبر داده، اعتماد از "پیشنهاد افزایش چهار برابری قیمت نفت" نوشته، دنیای اقتصاد در عنوان گزارشی از اقتصاد جهان نوشته "مسابقه رشد در اقتصاد 2010" و جهان صنعت از "هشت سناریو برای اصلاح قیمت حامل های انرژی" خبر داده است.

"هر کشور مخالف سلطه دوست ایران است" از قول رهبر جهوری اسلامی در تیتربزرگ کیهان آمده روزنامه جمهوری اسلامی از همین منبع نوشته "سیاست ایران بر مخالفت با نظام سلطه استوار است"، رسالت از زبان امام جمعه موقت تهران نوشته "مواضع دوپهلو آتش فتنه را شعله ور تر می کند" و خراسان و آفتاب یزد همین خبر را با جمله "معترضینی را که در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند برانداز نمی دانیم" نقل کرده و مردم سالاری در عنوان اصلی خود پرسیده "مناظره یا گفت گوی یکسویه".

گزیده مقالات

گردش آزاد مطبوعات

علیرضا رجائی در مقاله ای در اعتماد نوشته رشد و بالندگي مطبوعات کشور در گرو توسعه رسانه ها و افزايش سرانه مطالعه روزنامه هاست و اگر معتقد به نوعي از انحصار رسانه يي باشيم در رقابتي نابرابر مغلوب رسانه هاي خارجي خواهيم شد. اما اگر مرادمان برداشتن موانع گردش آزاد اطلاعات در جهت تسريع رسيدن به جايگاه مطلوب مطبوعات باشد نتيجه اين رقابت به گونه يي ديگر رقم خواهد خورد.

به نوشته این مقاله اين پيش فرض که رسانه ها به صورتي تمام و کمال و به طور صد درصدي بايد در چارچوب و قواعد از پيش تعيين شده يي حرکت کنند نتيجه اش اين مي شود که علاوه بر تضعيف رسانه ها موجي از انتقاد و اتهام به سوي رسانه هايي که تنها قصدشان حرکت در چارچوب هاي حرفه يي فعاليت رسانه يي است به راه افتد. نمي توان انتظار داشت اخبار و تحليل هاي رسانه يي تنها بر اساس موازين و مولفه هايي از پيش تعيين شده باشد.

پس کجا اعلام موضع کنند

سادات رضوی در مقاله ای در تهران امروز یادآور شده وزارت ارشاد در اقدامي كم‌سابقه به 15 روزنامه سراسري از جمله تهران‌امروز بابت چاپ سخنان آقايان خاتمي رئيس‌جمهور سابق، روحاني دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي، عضو كنوني مجمع تشخيص و مجلس خبرگان رهبري و مطهري نماينده اصولگراي كنوني مجلس تذكر داده است. اما اين تذكرات چندان وارد نیست.

از جمله دلایلی که نویسنده تهران امروز ذکر کرده این است: تاكيد رهبر این بوده است که نخبگان سكوت نکنند. به تبع چنين خواسته درستي، سه نفر از نخبگان و خواص نكاتي را مطرح كرده‌اند و روزنامه‌ها نيز به چاپ آن اقدام کردند و تذكرگرفتند. اگر اين سه‌ نفر جزو خواص و نخبگان نيستند پس چه كسي خواص و نخبه محسوب مي‌شود؟ و اگر روزنامه‌ها اجازه چاپ مطالب اين خواص را ندارند پس اين افراد چگونه مواضع خود را به گوش ملت برسانند و فاصله خود را با دشمنان عيان سازند؟

سیاست نه مثل جام حذفی

ابتکار در سرمقاله خود سياست را همچون مسابقه فوتبال دانسته و نوشته در جام حذفی به اندازه ليگ جذابيت نیست چرا که آن جا استرس حذف يک مرحله اي هست و این جا پلکاني امکان ورود به فينال وجود دارد گاهي يک اشتباه کوچک موجب حذف يک تيم مقتدر مي شود به همين دليل هم گفته مي شود ليگ برتر به عدالت نزديکتر است.بازي سياست هم چنین است.

علی اکبر وکیلی نویسنده سرمقاله ابتکار تاکید کرده جام حذفي سياست، امکان اجرا» استراتژي جذب حداکثري و دفع حداقلي را نمي دهد.در جام حذفي سياست اميدي به آينده وجود نخواهد داشت.اما هنگامي که عرصه سياست به مدل ليگ برتر تبديل شد هر کس خود را در مقابل قوانين حاکم بر مسابقه،متعهد مي داند و ليگ تا لحظه آخر هم جذابيت دارد.بازنده خود را حذف شده مطلق نمي پندارد .

ولی فقیه را نمی شود خرید

رسالت در سرمقاله خود در توجیه ولایت فقیه و اهمیت آن نوشته طي30 سال گذشته همواره کساني بوده اند که از رسانه هاي دشمن براي ملت ايران شکلک درآورند اما اين ادا و اطوارها شيوع نداشته است اما ظهور امپرياليسم در دهه چهارم در اندازه اي متفاوت بود، که رهبر چون چشمي بيدار همه را رصد کرده بود.

سردبیر این روزنامه اظهار نظر کرده که برخي نخبگان از همان ابتدا نمي خواستند اين هشدارها را جدي بگيرند چون خود آنها در دام فريب دشمن بودند و يا قيمت فروش خود را دريافت کرده بودند.

به نظر کاظم انبارلوئی امپرياليسم در ايران طي30 سال گذشته بارها شکست خورده است. چرا؟ براي اينکه نتوانسته است امام يا رهبر را بخرد.

مناظره یا مسخره

مردم سالاری در مقاله ای ضمن اشاره به توجه مردم به مناظره های هفته گذشته نوشته ما پنج شنبه شب آب سردي به آتش اميد آنها ریخته شد ، طرفين شرکت کننده در مناظره نه تنها اختلافي و بحثي با هم نداشتند، که هر دو درخت افراط را آبياري کردند و سخنان مناظره کنان چند جلسه گذشته را در غياب آنها به سخره گرفتند و راه گشوده شده بر «واقعه سازي» را مسدود و تلاش دلسوزانه پي گرفته شده را ناکام وهمچون گذشته به همگان القا نمايند که جز نگاه سياه وسفيد، نگاه ديگري را باور نداشته باشند.

به نوشته این مقاله به هر علت از جمله علتي که مجري برنامه «روبه فردا» بر آن تکيه داشت اين برنامه نه تنها مناظره نبود بلکه مباحثه هم نبود و به لحاظ اخلاق رسانه اي طعن و تمسخر شرکت کنندگان قبلي که احترامي به اين برنامه روا داشتند و آبرويي به آن دادند نه حق بود ونه انصاف و نه مفيد، زيرا اين تصور که گفتمان رسانه ها مستقيما در افکار عمومي تغيير ايجاد مي کند، پنداري غير علمي و ساده بينانه است.

ارزش پول ملی

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تازه ترین ارزیابی‌ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا حاکی است که ریال ایران تنها از واحد پول سائوتام و ویتنام با ارزش‌تر است. این در حالی است که 5 سال قبل‌، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیا بود.

این اقتصاد دان برای نشان دادن بی اعتبار چنین نگرشی نوشته به زودی با برداشته شدن سه صفر از اسکناس‌ها‌ که ظاهرا در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد‌، ارزش برابری پول ملی نسبت به دلار، یک شبه هزار برابر بالا مي‌رود اما متاسفانه این دگرگونی‌، هیچ تغیيری در ارزش واقعی پول ملی ما‌، به معنای قدرت خرید آن برای مردم کشور‌، پدید نخواهد آورد

درآمد دلاری دولت

یک روز بعد از آن که پایگاه اطلاع رسانی دولت آمار حسن روحانی را درباره درآمدهای ارزی دولت تذکیب کرده بود به نوشته مردم سالاری روابط عمومي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام به یاد آن ها آورده که گرچه در گزارش دولت درآمد چهارسال دولت احمدی نژاد 339 میلیارددلار گفته شده اما درآمدهای دیگری هم هست.

بر اساس این گزارش عملکرد وزارت نفت در معاوضه نفت خام با فرآورده هاي نفتي در دوره چهار ساله مورد محاسبه قرار گيرد تا روشن شود که رقمي بالاي 23 ميليارد دلار از درآمدهاي ارزي دولت به خزانه واريز نشده ومبلغي که براي بازپرداخت بدهي بيع متقابل از طريق فروش نفت خام داده شده است بيش از 3 ميليارد دلار مي باشد.

باز هم وعده

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته روس‌ها مجددا در خصوص نيروگاه بوشهر تعهد دادند. پس از آنكه علي‌اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان اعلام كرد كه نيروگاه بوشهر در نيمه اول سال 1389 افتتاح مي‌شود، روسيه نيز اعلام كرد نيروگاه بوشهر بدون ترديد در سال جاري ميلادي ساخته مي‌شود.

به گزارش این روزنامه رئيس سازمان انرژي اتمي روسيه‌ گفته است همه آزمايش‌ها با موفقيت انجام شده و بدون ترديد نيروگاه اتمي بوشهر در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازي مي‌شود هر چند از تعيين زمان مشخص آغاز به کار اين نيروگاه خودداري ورزيد. روسيه 15 سال پيش ساخت اين نيروگاه هزار مگاواتي را آغاز کرد اما راه‌اندازي آن بارها به تعويق افتاده است. به گونه‌اي كه تقريبا هر چند وقت يك بار خبر از اتمام و راه‌اندازي نيروگاه مي‌دهند اما بعد به دلايلي از آن سر باز مي‌زنند

خطرناک و سرطان زا

ابتکار در تیتر اول خود از گزارشی خبر داده که حاکی است جديدترين اندازه گيري هاي انجام شده نشان مي دهد غلظت آلاينده سمي، بسيار خطرناک و سرطانزاي آزبست در هواي شهر تهران 50 برابر شهرهاي اروپايي و امريکايي است.

به نوشته این روزنامه آلاينده آزبست جز گروه سرطان زا A تقسيم بندي شده است که وجود اين آلاينده در هوا مي تواند سبب بروز سرطان ريه شود و سلامتي شهروندان را با خطر مواجه کند. از سوي ديگر افرادي که در مدت طولاني در معرض آزبست باشند احتمال ابتلاي آنها به سرطان ريه بسيار زياد است

زیان فن آوری منسوخ

خراسان در گزارشی نوشته ماهانه ۸۰ هزار سیم کارت به دلیل پر شدن کانتر می سوزد و این بدان معناست که این تعداد سیم کارت در ماه صرفا به دلیل به کارگیری یک فناوری منسوخ شده از سوی مخابرات از بین می رود

به نوشته این روزنامه به تازگی معاون فنی شرکت ارتباطات سیار اعلام کرده است. البته تعداد کل سیم کارت های سوخته خیلی بیشتر از این میزان است اما رقم ۸۰ هزار ،آماری است که مخابرات اذعان می کند به دلیل پرشدن کانتر در هر ماه رخ می دهد و در واقع به نوعی کاربر در بروز آن مقصر نیست.