هواپیمای توپولوف در فرودگاه مشهد آتش گرفت

Image caption داخل هواپیمای توپولوف سوخته و بال سمت راست و دم و چرخ هواپیما به علت این آتش سوزی جدا شده اند

یک فروند هواپیمای توپولوف در ایران پس از فرود در فرودگاه مشهد دچار سانحه شد و طبق گزارش ها چهل و دو تن از مسافران به بیمارستان منتقل شده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که این سانحه تلفات جانی به دنبال نداشته است.

مقام های مسئوال در ایران گفته اند که محروحان حادثه به بیمارستان های مشهد منتقل شده اند.

هواپیمای توپولوف شرکت هواپیمایی تابان، 157 مسافر داشت و شنبه شب (سوم بهمن)، از آبادان عازم مشهد بود که به علت مه غلیظ موفق به فرود در مشهد نشد و به همین خاطر در اصفهان به زمین نشست. این هواپیما امروز صبح (چهارم بهمن) به مشهد پرواز کرد اما در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد دچار آتش سوزی شد.

طبق گزارش ها، داخل هواپیما به کل سوخته و بال سمت راست و دم و چرخ هواپیما به علت این آتش سوزی جدا شده اند. هواپیما از نوع توپولوف 154 بوده است.

به دنبال این سانحه، نیروهای امدادی به کمک مسافران شتافتند.

Image caption چند شرکت هواپیمایی در ایران از هواپيماهای توپولوف استفاده می کنند

سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران گفته است که در پرواز صبح امروز، خلبان هنگام فرود در فروگاه مشهد دید حداقلی داشته اما به علت بودن بیمار بد حال در هواپیما، مجبور به اعلام فرود اضطراری می شود که در هنگام فرود، این هواپیما دچار سانحه می شود.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر گفته است که پروازهای فرودگاه بین المللی مشهد به دنبال این سانحه به حالت تعلیق در آمده است.

ناوگان هواپيماهای مسافربری ايران به علت تحريم طولانی آمريکا به شدت فرسوده است و ایران برای جبران این مساله به خرید یا اجاره هواپيماهای ساخت روسيه روی آورده اما به عقیده برخی کارشناسان، این هواپیماها، کارنامه ایمنی خوبی ندارند.

چند شرکت هواپیمایی در ایران از هواپيماهای توپولوف استفاده می کنند ولی به دليل سوانح هوايی مکرر طی سال های اخیر، استفاده از اين هواپيماها همواره با نگرانی هايی همراه بوده است.

ایران طی دو سال گذشته با روسیه قراردادهایی برای خرید توپولوف های جدید منعقد کرده است.

برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان هوایی، خواهان توقف خرید هواپیماهای توپولوف از روسیه شده اند.

کارخانجات هواپیماسازی توپولوف از موسسات قدیمی ساخت هواپیما در روسیه است که در سال 1922 توسط آندری توپولوف، طراح و مهندس هواپیما، پایه گذاری شد.

مطالب مرتبط