مهریه متعارف: "یک کیلو طلا برای هر زن ایرانی"

Image caption سخنگوی حقوقی مجلس پیشنهاد داده یک کیلو طلا سقف معقول و متعارف مهریه در ایران اعلام شود

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفته است برای کم کردن مشکلات ناشی از عدم توانایی بعضی از مردان در پرداخت مهریه های سنگین، اکنون در مجلس طرحی پیشنهاد شده است که بر اساس آن رییس قوه قضاییه هر سال سقف مهریه متعارف را تعیین خواهد کرد.

امین حسین رحیمی در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا ضمن اعلام این خبر پیشنهاد داد سقف معقول مهریه، یک کیلو طلا برای هر زن ایرانی یا مبلغی در حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان باشد.

بر اساس این طرح پس از اعلام سقف متعارف مهریه از سوی قوه قضاییه، در صورتی که مهریه زن در آن محدوده باشد و شوهر مهریه را پرداخت نکند به زندان خواهد رفت.

آقای رحیمی در مورد مهریه هایی که بیش از حد متعارف تعیین شده باشد گفت: "در صورتی که برای دادگاه احراز شود که مردی توان پرداخت مهریه غیر متعارف همسرش را ندارد، به زندان نمی رود اما در صورتی که مرد از نظر مالی در وضعیتی باشد که توان پرداخت مهریه غیر متعارف را داشته باشد، موظف است که مهریه را هر چقدر هم که زیاد باشد بپردازد".

در سال های اخیر در ایران میزان مهریه ها بسیار افزایش یافته است تا جاییکه در خیلی از موارد مردها توان پرداخت این مهریه های سنگین را ندارند.

این در حالیست که کارشناسان روند افزایش مهریه را نگران کننده می دانند و معتقدند مهریه بالا نه تنها موجب تثبیت خانواده ها نمی شود بلکه عامل بسیاری از اختلاف هاست و بر خلاف آنچه به نظر می رسد میزان طلاق را کاهش نمی دهد.

با توجه به مشکلاتی که پرداخت مهریه های سنگین برای بعضی از مردها در ایران ایجاد کرده است، دولت سال گذشته درلایحه "حمایت از خانواده" ماده ای را در نظر گرفته بود که بر اساس آن قرار بود برای مهریه های نامتعارف، مبلغی تحت عنوان مالیات در نظر گرفته شود.

اما کمیسیون حقوقی مجلس در بررسی این لایحه با این استدلال که مهریه درآمد به حساب نمی آید و نمی توان برای آن مالیات محاسبه کرد، این ماده از لایحه حمایت از خانواده را حذف کرد.

به نظر می رسد پیشنهادی که اکنون سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس به آن اشاره می کند قرار است به نوعی جایگزین ماده حذف شده از لایحه حمایت از خانواده شود.

پیش از این هم طرح های مشابه دیگری به منظور کاستن از مشکلات ناشی از مهریه های بالا از جمله "بیمه مهریه و طلاق" پیشنهاد شده بود که به دلیل پیچیدگیهای قانونی موجود، در عمل اجرای آنها به تعویق افتاد.

مطالب مرتبط