هلال احمر مشهد: سانحه توپولوف کشته نداشت

Image caption دست کم هفت تن از مسافران هواپیمای سانحه دیده در بیمارستان بستری شده‌اند

تازه ترین گزارش ها از ایران حاکی از آن است که تمامی ۱۵۴ مسافر هواپیمای توپولوفی که صبح امروز در فرودگاه مشهد دچار سانحه شد زنده اند و حال عمومی آنها خوب است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی اعلام کرد که در این حادثه کسی کشته نشده است و ۴۲ نفر از مسافران که دچار مصدومیت شده بودند برای درمان به بیمارستان منتقل شده اند.

مهدی علیزاده به خبرگزاری ایرنا گفته است که اکنون عملیات امدادرسانی به مصدومین این سانحه به پایان رسیده است.

همزمان مدیر کل فرودگاه هاشمی نژاد مشهد در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده که اکثر ۴۲ نفری که به بیمارستان منتقل شدند پس از مداوای سرپایی مرخص شده اند و در حال حاضر تنها ۷ نفر در بیمارستان بستری هستند که بعضی از آنها به دلیل شکستگی دست و پا و برخی هم به خاطر وارد شدن دود به ریه و دچار شدن به مشکلات تنفسی بستری شده اند.

هواپیمای توپولوف شرکت هواپیمایی تابان، ۱۵۴ مسافر داشت و شنبه شب (سوم بهمن)، از آبادان عازم مشهد بود که به علت مه غلیظ موفق به فرود در مشهد نشد و به همین خاطر در اصفهان به زمین نشست.

این هواپیما صبح روز یکشنبه چهارم بهمن به مشهد پرواز کرد اما در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد دچار آتش سوزی شد.

طبق گزارش ها، داخل هواپیما و موتورها به کل سوخته و بال سمت راست و دم و چرخ هواپیما به علت این آتش سوزی جدا شده اند. هواپیما از نوع توپولوف ۱۵۴ بوده است.

به دنبال این سانحه، نیروهای امدادی به کمک مسافران شتافتند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران گفته است که خلبان هنگام فرود در فروگاه مشهد دید حداقلی داشته اما به علت حاضر بودن بیمار بد حال در هواپیما، مجبور به اعلام فرود اضطراری می شود که در هنگام فرود، هواپیما دچار سانحه می شود.

پروازهای فرودگاه بین المللی مشهد به دنبال این سانحه چند ساعتی به حالت تعلیق در آمد و بنا بر تازه ترین گزارش ها اکنون باند این فرودگاه مجددا باز شده و عملیات پروازی در حال انجام است.

پیش از این در ۲۴ تیرماه امسال هم سقوط یک فروند هواپیمای توپولوف ۱۵۴ دیگر در نزدیکی قزوین که از تهران عازم ایروان بود به کشته شدن تمام ۱۶۸ سرنشین هواپیما انجامید.

وزیر راه به مجلس فراخوانده شد

Image caption ناوگان هوایی ایران به دلیل تحریم های آمریکا فرسوده است

در پی سانحه صبح روز یکشنبه در فرودگاه مشهد، علی اکبر آقایی، عضو کمیسیون عمران مجلس به خبرگزاری مهر در ایران گفته است که با توجه به اینکه تنها یک روز پیش از این هم قطار سریع السیر مشهد_تهران از ریل خارج شد و هفت نفر بر اثر آن کشته شدند، وزیر راه و ترابری و روسای هواپیمایی کل کشور و راه آهن برای "ارائه توضیحات" به مجلس فراخوانده شدند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه گفته است: "درصورتیکه خطای مدیریتی رخ داده باشد، برخورد نظارتی با مسئولان انجام می شود".

توپولف همچنان مهمان ناوگان هوایی؛ هواپیماهای هندی در راه ایران

یکی از مدیران شرکت هواپیمایی تابان که هواپیمای توپولوف سانحه دیده روز یکشنبه متعلق به آن بوده است، ساعاتی پس از این حادثه به خبرگزاری فارس گفته است که از هفته آینده قرار است این شرکت از هند هواپیما وارد کند.

حسین عبدالله پور در این مورد گفت: "این هواپیماها از هفته آینده وارد کشور می شود و اینکه در چه زمانی هواپیماهای توپولوف از رده خارج می شوند در حوزه ما نیست".

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران به علت تحریم طولانی آمریکا به شدت فرسوده است و ایران برای جبران این مساله به خرید یا اجاره هواپیماهای ساخت روسیه روی آورده اما به عقیده برخی کارشناسان، این هواپیماها، کارنامه ایمنی خوبی ندارند.

چند شرکت هواپیمایی در ایران از هواپیماهای توپولوف استفاده می کنند ولی به دلیل سوانح هوایی مکرر طی سال های اخیر، استفاده از این هواپیماها همواره با نگرانی هایی همراه بوده است.

ایران طی دو سال گذشته با روسیه قراردادهایی برای خرید توپولوف های جدید منعقد کرده است.

برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان هوایی، خواهان توقف خرید هواپیماهای توپولوف از روسیه شده اند.

کارخانجات هواپیماسازی توپولوف از موسسات قدیمی ساخت هواپیما در روسیه است که در سال ۱۹۲۲ توسط آندری توپولوف، طراح و مهندس هواپیما، پایه گذاری شد.

مطالب مرتبط