انتقاد قوه قضائیه ایران از وجود 'حریم امن' برای برخی مطبوعات

صادق لاریجانی
Image caption رئیس قوه قضائیه ایران از تلاش عده‌ای برای "القای تفرقه میان مسئولان" انتقاد می‌کند

رئیس قوه قضائیه ایران ضمن تأکید بر برخورد قاطع قضایی با "فتنه انگیزان"، از وجود امنیت برای برخی مطبوعات "تفرقه افکن" انتقاد کرده است.

صادق لاریجانی روز یکشنبه ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) در جلسه مسئولان عالی قضائی ایران، بر ضرورت نظارت بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر کار مطبوعات تأکید کرد و گفت: "چگونه است که برخی افراد به دلیل وابستگی به جریانات خاص سیاسی می توانند با عناوین مجعول اقدام به چاپ و نشر اخبار کذب و تحلیل های تفرقه افکنانه نمایند و با برخورداری از حریم امن، اقدام به شبهه افکنی در جامعه و ترویج واهی دسته بندی میان مسئولان نظام نمایند".

آقای لاریجانی به هویت این "جریان خاص" و مطبوعات وابسته به آن اشاره مستقیم نکرده است، اما از آنجا که رسانه های منتقد دولت ایران به طور کم سابقه ای تحت فشار هستند، برخی سایت های خبری در ایران اظهارات او را متوجه رسانه های حامی دولت دانسته اند.

این دسته از رسانه های حامی دولت معتقدند که هواداران جنبش اعتراضی ایران و رهبران آنها، در جهت برنامه های دشمنان نظام جمهوری اسلامی عمل می کنند و مستحق برخورد قاطع قضایی هستند.

اما رئیس قوه قضائیه ایران گفته است: "جریان آشکاری در جامعه قصد فتنه انگیزی و ایجاد تفرقه در میان مردم و مسئولان کشور دارد و قصد دارد با ترویج برخی دسته بندی ها، آنان را در مقابل نظام و رهبری قرار دهند".

Image caption محمود احمدی‌نژاد و برخی از هواداران دولت ایران اکبر هاشمی رفسنجانی را صحنه گردان مخالفان دولت می‌دانند

او در مورد اقدامات این جریان افزوده است: "فتنه انگیزان حتی به بزرگان حوزه های علمیه هم رحم نکرده اند و برخی شخصیت هایی که نه تنها افتخار حوزه های علمیه و کشور ایران، بلکه افتخار جهان اسلام هستند را مورد تعرض قرار داده اند".

برخی سایت های خبری ایران، این بخش از سخنان آقای لاریجانی را اشاره ای به انتشار آخرین شماره نشریه های "همت" و "موج اندیشه" دانسته اند که دو مجموعه تصویر با عناوین "همه یاران هاشمی" و "امت امام خامنه ای" در آنها منتشر شده بود.

تصویر عبدالله جوادی آملی، یکی از روحانیان سرشناس حوزه علمیه قم در هر دو مجموعه دیده می شد.

نشریه "موج اندیشه" در پی توقیف نشریه "همت" توسط دادستانی تهران، توسط اداره کنندگان همان نشریه منتشر شد، اما هیأت نظارت بر مطبوعات امتیاز هر دو را لغو کرد.

آقای لاریجانی گفته است که "مسئولان طراز اول کشور از سرمایه های نظام جمهوری اسلامی ایران و یادگاران امام راحل" هستند.

حملات هواداران محمود احمدی نژاد علیه اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام) در ماه های اخیر شدت گرفته است.

مطالب مرتبط